0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

external hdd biçimlendirme istiyor

"External hdd biçimlendirme istiyor. Marka Philips, yeni alındı. Bilgisayara takar takmaz biçimlendirme istemesi normal mi? daha ilk kullanışım.
Yeni aldığınız external hdd biçimlendirme istiyor ise, fabrika çıkışında bir problem olmuş demektir. Ancak çok sık rastlanmasa da böyle bir problem olması normal. Çoğu external hdd, fabrika çıkışında biçimlendirilmiş ve kullanıma hazır olarak piyasaya sunulurlar ve bilgisayarınıza taktığınızda direkT kullanmaya başlarsınız, sizin elinizdeki hdd muhtemelen biçimlendirme kısmını atlamış. Hdd yi biçimlendirmek zor birşey değil ve kendiniz yapabilirsiniz. Bilgisayarım menüsünden harddiske sağ tuşla tıklayıp biçimlendirme yapın. Biçimlendirme yaparken NTFS dosya sistemini seçin ve hızlı biçimlendir seçeneğini kullanmayın. Tam biçimlendirme yapmak harddiskiniz için daha sağlıklı olacaktır.Biçimlendirme yaptıktan sonra external hdd yi problemsiz kullanabiliyorsanız bir sorun yok demektir ancak gözünüze batan birşey olursa aldığınız yerle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin çünkü para verip aldığınız birşeyin arızalı olması çok can sıkıcı bir durum ve satıcı firma size her türlü desteği vermek mecburiyetinde.
Merhaba, arkadaşımdan ödünç olarak aldığım external hdd benim bilgisayarıma takınca biçimlendirme istiyor, arkadaşın bilgisayarında hiçbir problem yoktu ve ordan buraya kopyalamak için birsürü dosya depoladım, şimdi biçimlendirme yaparsam hepsi silinmez mi, neden böyle birşey oldu?

Arkadaşınızın bilgisayrından dosyaları kpyalarken işlem yarıda kalmış veya bir problemle karşılaşmış ve bu yüzden external hdd dosya sitemi bozulmuş olabilir, ancak tabii görmeden net konuşmak mümkün değil. Elinizdeki hdd yi farklı usb girişlerinde veya başka bir bilgisayarda çalıştırmayı deneyin, sonuç alamazsanız chkdsk yapmayı deneyebilirsiniz, bunun için ""başlat"" satırına cmd yazın ve ardından açılan dos penceresine "" chkdsk/r x: "" yazın (x yerine harddiskinizi temsil eden harfi yazacaksınız).Sorununuz çözülmediyse hdd ye biçimlendirme yapmanız gerekiyor, eğer içinde başka kopyası olmayan dosyalar varsa sitemizdeki veri kurtarma konulu yazılarımızı inceleyebilirsiniz.
Yaz tatilimizi geçireceğimiz yazlığa giderken arşivden film falan izleriz diye External Hdd'mi de yanımda aldım. Ancak sakarlık bu ya harddiski çantamdan çıkarırken düşürüverdim. Harddiski televizyona bağladım ama açmayı başaramadım. Yazlıkta bilgisayar olmadığından 15 gün süreyle harddiski bilgisayara takıpta deneme şansım olmadı. Tatilden dönünce harddiski dizüstü bilgisayarıma taktım. Cihazın ışığı yanıyor. Ancak External Hdd biçimlendirme istiyor. Bir de garip şekilde ses çıkartıyor. Harddiskin tamamına yakını kişisel arşivimle doluydu. Nedir bu yaşadığım sorun ve nasıl giderilebilir? Harddisk içinde bulunan dosyalar kurtarılabilir mi?
External Hdd'ler her ne kadar yanınızda taşıyabileceğiniz veri depolayıcılar olarak piyasaya sürülüp pazarlansalar da, durumun pek de öyle olmadığı zamanla ortaya çıktı. Hantal yapıları ve kolayca bir yere sığdırılamamaları nedeniyle External Hdd'ler bir yere götürüldüklerinde sık sık düşürülerek ya da bir taraflara çarpılarak fiziksel hasarla karşılaştılar. Zaten Portable Hdd'lerin üretilip piyasaya sürülmeleri de aslında External Hdd'lerin taşınabilirlik konusunda ne kadar yetersiz olduklarını kanıtlar nitelikteydi. Yaşadığınız sıkıntıyı her ne kadar sakarlığınız olarak nitelendirseniz de, aslında sorunun temel nedeni External Hdd'lerin sadece sözde taşınabilir veri depolayıcılar olması. Hantal yapıdaki ve fiziksel darbe almaya oldukça müsait bu harddisklerde doğal olarak tamamı hareketli olan iç donanım parçaları da darbe anında bir saatli bombaya dönüşüyorlar. Çünkü zaman zaman küçük bir darbe dahi bu hassas ve hareketli parçaların arızalanmasına sebebiyet veriyor. Harddisk iç donanım parçalarından bir ya da birkaçının fiziksel darbeye bağlı olarak arızalanmasından dolayı da harddisklerde komple ya da kısmi sorunlar meydana geliyor. Komple arızalanmış bir harddisk açılmıyor ve ancak yazılımsal ve donanımsal müdahalelerle kurtarılabiliyor. Kısmi sorunlar yaşanan bir harddisk ise çalışıyor ve fakat çeşitli şekillerde problemlerle arızalandığını belli ediyor. İşte bu problemlerden en sık karşılaşılanı da biçimlendirme sorunu. External Hdd biçimlendirme istiyor. Çünkü buna kısmi sorunlar neden oluyor. Gelelim neler yapabileceğinize. External harici hardiskiniz kuvvetle muhtemel donanımsal bir arıza ile karşı karşıya. Donanımsal arızalar bireysel yöntemlerle giderilemeyecekleri için profesyonel yardım almanız şart. Verilerinizin kurtarılabilmesi için ise External harici harddiskinize biçimlendirme yapmamanız ve cihazınızı hem harddisk onaran hem de veri kurtarma yapabilen bir servise götürmeniz gerekiyor. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak her türlü harddisk arızasının giderilmesinin yanı sıra veri kurtarma alanında da uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve ileri derece müdahale gerektiren durumlarda donanımsal müdahale yapma imkanı sağlayan laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla siz müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bize dilediğiniz konuda ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz."

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter