0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Bilgisayar Harddiski Görüyor Ama Açmıyor

"Bilgisayarınız harddiski görüyor ama açmıyor ise yapmanız gerekenler: Bilgisayarınız harddiski görüyor ama açmıyor ise problemin sebebi büyük ihtimalle harddiskinizin uygun şekilde biçimlendirilmemiş olmasıdır. Bilgisayarınız harddiski görüyor ama kullanamıyor. Bu durum harici ve dahili harddiskler ile birlikte flash disk gibi aygıtlarda da görülebiliyor. Çözüm yolu için ise yapmanız gereken chkdsk komutunu kullanmak. Çünkü bu disklere işletim sistemi üzerinden ulaşıp format atmanız mümkün olmayacaktır. Harddisk kullanılamadığı için biçimlendirme işlemi için de kullanılamayacaktır. Komut istemi penceresine geçiş yapın. Burada komut satırına chkdsk x: /f yazarak enter tuşuna basın. Chkdsk komutu diskinize öncelikli erişim isteyeceğinden eğer o birimde bulunan dosyalardan bir tanesi açık ise işlemin tekrar başlatma yapıldıktan sonra çalıştırılması gerektiğini söyleyerek sizden onay isteyecektir. Komut içerisindeki x yerine birimin harfini yazmanız gereklidir. Buradaki f parametresi ise diskteki hataları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Check disk komutu görünen ama kullanılamayan disklerdeki problemleri çözmek için çok uygundur. Bazı durumlarda probleminiz çözülmez ise diske harf atamak veya izinleri açmak gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.
chkdsk komutu nedir, nasıl kullanılır, parametreleri nelerdir? Chkdsk.exe yani chkdsk komutu disklerdeki sorunları denetleyen ve çözmeye çalışan bir komut satırı aracıdır. Bulduğu hataları düzeltmeye çalışacaktır. Chkdsk aracı bozuk bölüm, kayıp küme, çapraz bağlanmış dosya ve dizin hatalarına ilişkin sorunları onarabilmektedir. Chkdsk komutu çalıştırıldığında söz konusu diske öncelikli erişim gerektirir. Bu nedenle, denetlemek istediğiniz disk sürücüsünde bir veya daha fazla dosya açıksa, chkdsk aracı bilgisayarı bir sonraki başlatmanızda disk denetimi yapılmasını zamanlamak isteyip istemediğinizi sorar. Checkdisk işlemi dosya ve klasör sayısına, diskin kapasitesine, disk performansına ve işlemci ve bellek gibi kullanılabilir sistem kaynaklarına bağlı olarak uzun sürebilir. Ayrıca salt okunur bilgileri doğru olarak vermeyebilir. Son olarak bu aracı kullanabilmek için yönetici (administrator) olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Komut istemi aracından çalıştırılabilir. Parametrelerine gelecek olursak
/f diskteki hataları düzeltir. /v diski denetlendikçe, dosyaların adını görüntüler. /r diskteki bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. /x birimi önce çözmeye zorlar. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir. /i sadece NTFS ile kullanılır. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler. /c parametresi de sadece NTFS ile kullanılır. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar. /l[:Boyut] da sadece NTFS ile kullanılır. Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.
Harddiski Gören ama Açmayan Bilgisayara Chkdsk Yapmak
Harddiski gören ama açmayan bilgisayara Chkdsk komutu vasıtasıyla müdahalede bulunulabilir. Chkdsk yapabilmek için ilk olarak Windows kurulum cd'si sürücüye takılır ve kurulum başlatılır. Chkdsk komutu seçilir. Harddisk kontrolden geçirilmeye başlar. Chkdsk işlemi esnasında hatalı dosyalar tespit edilir ve düzeltilmeye çalışılır. İşlemin ardından bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir. Şayet sorun giderilmişse, Chkdsk işlemi kusursuzca çalışmış demektir. Sorun giderilmemişse ya Chkdsk komutu doğru şekilde uygulanamamış ya da komut doğru uygulanmış ancak yetersiz kalmış demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken profesyonel hizmet almak yoluna gitmektir.
Bilgisayar Harddiski Görüyor Ama Açmıyor. Sorun Ne Olabilir ve Nasıl Giderilebilir?
Eğer bilgisayar, doğru şekilde monte edilmiş ve tanımlanmış bir harddiski görüyor ve fakat açamıyor ise kuvvetle muhtemel bir biçimlendirme hatasıyla karşı karşıyasınız demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken Chkdsk komutunu kullanarak biçimlendirme işlemi yapmaktır. Şayet Chkdsk komutuyla biçimlendirme çabaları sonuş vermezse, harddiskin bölümlendirilerek biçimlendirilmesi yoluna gidilir. Tavsiye edilen Chkdsk işlemine dair fazla bilgili olmayan kişilerin bu işlemden uzak durması ve profesyonel destek almasıdır. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak harddisk görüyor ama açmıyor şikayetlerinizde sorunlarınızı çözmeye hazırız. Harddiskinizle ilgili yaşadığınız her sorunda bize ücretsiz olarak danışabilirsiniz."

vBulletin counter