0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

kalıcı veri silme - format

"KALICI VERİ SİLME / FORMAT
Format, sağlıklı işlemeyen sistemlerde son çare olarak Windows'ta dahil tüm verilerin tamamen silinmesi işlemidir. Çeşitli format atma yöntemleri var. Yaygın olarak uygulanan standart format atma işleminde silinen veriler, geri getirilebilecek şekilde silinmekte. Yani aslında bu yöntem, verilerini kalıcı olarak silmek isteyen kişilerin hiçbir işine yaramıyor. Ön yüklenebilir sürücülere yapılan hard format ise daha sonra silinen verileri kurtarabilme imkanı sağlayabilmek için ön bellekteki dosyaları silen ya da başka bir noktaya taşıyan bir format yöntemidir. Bu yüzden bu yöntemde verilerini kalıcı olarak silmek isteyen kişilerin ihtiyacını göremiyor.
Geriye kalıyor tek çare kalıcı veri silme. Hard Format veya High Level Format isimleriyle de anılan kalıcı silme işlemi, verilerin disk sektörlerinden tamamen silinmesi ve bozuk sektörlerinde tamir edilmesi suretiyle hard diskin ilk günkü haline döndürülme işlemidir. Bu işlem uzmanlar tarafından yapılması gereken, en ufak hatada hard diskinizi kaybetmeye kadar gidecek sonuçlar doğuran ve eski disklere uygulanmaması gereken bir formatlama şekli.
Herhangi bir uzmanlığınız yoksa bu işleme girişmemenizi tekrar belirtmekle beraber işlemin yapılışını anlatmaya geçelim. İlk olarak BIOS menüsüne giriş yapıp boot seçeneğine tıklayın. Burada ilk tercih edilen ön yüklenebilir bellek sürücüsünü belirlemek için 1. boot seçmesini Cd / Dvd olarak ayarlayın. Boot bölümünü kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Windows XP cd'sini (orjinal Windows XP cd'si kullanmanız önerilir) cd sürücüsüne takıp çalıştırın ve kurulumu başlatın. Sürücüler değil hard diskteki bütün bölümleri silin. Silme işleminin ardından açıan menüden Format the Partition Using the NTFS File System"" seçeneğini seçin. Biçimlendirme işleminin ardından hard diskinize işletim sistemi kurulumu yapın. İşletim sisteminin kurulumunun ardından ise sürücülerinizi biçimlendirin.
Kalıcı veri silme, anlatımdan da anlaşılacağı gibi zor, zor olduğu kadar da riskli bir işlem. Üstelik gözünüzü karartıp bu işlemi yapmaya koyulduysanız hard diskinizi kaybetme ihtimaliniz olduğunu da unutmayın. Kesin sonuç almak niyetindeyseniz bu işi uzmanına bırakmanızı ve bize başvurmanızı öneriyoruz. "

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter