0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarma için windows yedekleme ve izinler 1

Veri kurtarma için Windows'ta yedekleme yapmak bir kısım izinleri gerektirir. Windows herhangi bir kişinin bilgisayarınıza oturum açmasına, dosyaları yedeklemesine ve ardından bunları başka bir yere geri yüklemesine izin vermemektedir. İster Windows yedekleme, isterse yedekleme yapmak için tasarlanmış başka bir dosya yedekleme programını kullanıyor olun, dosyaları yedeklemek için belirli izinlere ya da kullanıcı haklarına sahip olmanız gerekmektedir. Veri kurtarma için yedekleme ön koşulları şöyledir: Yerel yöneticiler ya da yedek işletmenler grubunun bir üyesi yerel bilgisayardaki tüm dosyaları NTFS izinlerinin, başka durumlarda kullanıcının erişmesine izin vermediği dosyaları bile yedekleyebilir. Etki alanı yöneticileri ya da etki alanı yedek işletmenler grubunun üyeleri etki alanındaki herhangi bir bilgisayarda bulunan tüm dosyaları yedekleyebilmektedir. Bu gruplardan herhangi birine üye olmayan kullanıcılar, yalnızca kendilerine ait olan ve üzerinde Okuma, Okuma ve Yürütme, Değiştirme ya da Tam Denetim izinlerinin bulunduğu klasör ve dosyaları yedekleyebilir.
Windows yedekleme, veri kurtarma için sık sık başvurulan bir yöntemdir. Kesintisiz çalışabilecek şekilde zamanlanabilmesi en olumlu tarafıdır. Windows yedeklemeyi açmak için ilk olarak bir komut isteminde ntbackup yazılır. Bu komutla Yedekleme - Geri Yükleme Sihirbazı başlar. Ara yedekleme için önceden yapılandırılmış en iyi yedekleme işlerini sunan sihirbazı takip etmeniz önerilmektedir. Bu işler, profilinizdeki ya da profillerinizdeki önemli dosyaları içerirken, hazırda bekletme dosyası ve disk belleği dosyası gibi bazı yedeklenmemesi gereken dosyaları özellikle dışarıda bırakır. Sihirbazın son sayfasına gelindiğnde, yedekleme işinizi zamanlamak için Gelişmiş seçeneği seçilir. Veri kurtarma ve veri yedekleme konusunda bu yazının devamı olan diğer makalelerimizi site haritamızı takip ederek okuyabilirsiniz.
Veri kurtarma için Windows yedekleme ve izinler prosedürlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Windows yedekleme ve izinler prosedürleri, Windows sürümlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle anlatacağımız Windows yedeklemeve izinler prosedürlerinin uygulanışlarının sizin Windows sürümünüzle uyumlu olup olmadığından emin olduktan sonra denemeye kalkışınız. Windows sistem kurtarma uygulamasıyla veri kurtarma ve hasar görmüş verilere bakım yapabilmek mümkündür. Ancak bu sistem kurtarma uygılamasını kullanırken verilecek olan komutlar izne tabidir. İzne tabi komutlar sayesinde virüs bulaşıp hasar görmüş veriler virüsten temizlenip onarılabilirler. Windows sistem kurtarma uygulamasında komut istemine erişim sağlayabilmek için ilk olarak Windows dvd'sini takıp bilgisayara yeniden yükleme yapmanız gerekmektedir. Bilgisayar bu şekilde yeniden başlatıldığında Bios'a giriş yapın. Burada donanımlarınızı listelenmiş şekilde bulacaksınız. Burada otomatik bir önyükleme yapılacak. Şayet önyükleme otomatik olarak başlamazsa, önyüklemeyi elle başlatmanız gerekecektir. Önyüklemenin ardından boot iznine sahip olacaksınız. Ardından yeniden başlatılan bilgisayarın açılış ekranında F8 tuşuna basın ve Bios'a girin. Artık Windows Başlangıç Menüsü'nden Windows sistem kurtarma seçeneğini seçebilirsiniz. Uygulamayı başlattığınızda karşınıza bir ekran ve durum çubuğu gelecek. Burada bir süre Windows dosyaları yükleyecek. Dosyaların yüklenmesinin ardından çeşitli yapılandırma ayarlarını yapmanız gerekiyor. Yapılandırma seçimlerini tamamladıktan sonra karşınıza Windows kurulum ekranı gelecek. Sizin bu noktadan sonra yapmanız gereken standart adımları takip ettikten sonra Bilgisayarınızı Onarın seçeneğini seçmektir. Burada sürücülerinizin yüklemelerini yapın. Ardından önünüze gelecek adımları ilerleme prosedürlerini yerine getirerek geçin. Uzun sürebilecek otomatik başlangıç onarma işlemi başlayıp sonlanana kadar bekleyin. Bu işlemin oldukça uzun olabileceğini unutmayın. İşlem sonunda bir ekran görüntülenecek. Arzu ederseniz burada Sistem Kurtarma ve Destek İçin Gelişmiş Seçenekler'e tıklayarak kurtarmaya dair başka seçimlerde yapabilirsiniz. Seçimlerin ardından açılan ekranda bulunan Komut İstemi seçeneğine tıkladığınızda bu seçenek açılacak ve karşınıza bir komut satırı gelecektir. Burada komut satırına istediğiniz komutları girerek veri kurtarma, hasarlı verileri onarma, dosya erişim ayarlarını yapılandırma, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak ya da veri temizleme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. V.K.S. sayfalarında bu komutlara, nasıl uygulanabileceklerine ve ne işe yarayacaklarına dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter