0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri yedekleme ve kurtarma nedir?

Veri yedekleme ve kurtarma nedir?
Veri yedekleme bir bilgisayar sisteminde kullandığınız temel birimlerin, yazılımların ve ortaya çıkan verilerin olası bir hata, arıza ve hasar durumunda kesintiye uğraması ve buna bağlı olarak veri kaybı yaşamanızı engellemek için birden fazla koya halinde size yedekleme sağlayan işlemlerdir.Bu işlem, sistemlerinizin başına gelecek bir felaket sonrası, size verilerinizi kurtarma imkanı sağlar. Bilgilerinizi yedeklemek çok önemlidir, kaybolan veriler şirketlerin iflas etmesine bile sebebiyet verebilir.Bazı durumlarda kaybolan verileriniz kurtarılsa bile, bunun mümkün olmadığı durumlarla da karşılaşabilirsiniz ve eğer çalıştığınız sistemlerde kaybolması hayati önem taşıyan bilgiler varsa verilerinizi yedeklemek zorundasınız.Günümüzde yedeklenmeyen hiçbir bilgi güvende değildir, bilgisayar sistemleri her an bir donanım arızası ve yazılım hatasıyla karşılaşabilir veya insan kaynaklı olaylar ve doğal afetler tarafından kullanılamaz hale gelebilir.Ayrıca yaptığınız işe bağlı olarak düşmalarınız olabilir ve bu kişiler tarafından veri kaybı yaşayacağınız saldırılara maruz kalabilirsiniz. Veri yedekleme ve kurtarma sistemlerinden faydalandığınızda bu tarz olasılıkları elemiş ve işinizi garanti altına almış olursunuz. Veri yedekleme ve kurtarma yapabilmek için kendi çalışma ortamınıza kurabileceğiniz üniteler olduğu gibi uzaktan size veri yedekleme ve kurtarma hizmeti verebilecek firmalarla da anlaşabilirsiniz. Bu işlemlere için ayıracağınız bütçe veri kaybı yaşadığınızda karşılaşacağınız problemler karşısında kesinlikle gözden çıkarılabilecek bir maliyettir.
Merhaba. Ben herhangi bir şekilde silinmiş olan verilerin tamamen silindiklerini düşünüyordum. Ta ki geçen gün internette gezindiğim sırada bir forumda konuyla alakalı yazılmış yorumlara rastlayana kadar. Yorumlarda verilerin geri dönüşüm kutusuna gönderildiğinde hatta formatlama ya da biçimlendirme yapıldığında dahi kalıcı olarak silinmedikleri, silinmiş ya da kaybolmuş verilerin profesyonel veri kurtarma yöntemleriyle kurtarılabilecekleri yazmaktaydı. Okuduğum bu yorumların ardından internette biraz araştırma yaptım ve gerçekten silinmiş verilerin kurtarılabileceğine dair profsyonel yöntemler olduğunu görüp oldukça sevindim. Çünkü benim geçen sene formatlamak zorunda kaldığım harici harddiskimde başka bir ortamda yedeği bulunmayan nişan fotoğraflarım bulunmaktaydı. Ben formatlama yaptıktan sonra fotoğrafların kurtarılamayacağını düşünüp kaderime razı olmuştum. Fotoğraflarımın kurtarılması için internet araştırması yaptım ve bu araştırma beni sizin sayfalarınıza getirdi. Ben sizden hem veri kurtarmayla ilgili bilgi istiyorum hem de fotoğraf gibi önemli verilerin nasıl yedeklenebileceklerine dair ipuçları istiyorum. Veri yedekleme ve kurtarma nedir, detaylıca anlatır mısınız lütfen?
Merhaba, elbette sorularınızı elimizden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağız. Veri yedekleme ve kurtarma nedir diye sormuşsunuz. Bu sorunuzu iki bölüm halinde detaylı şekilde cevaplandıracağız. İlk olarak veri kurtarma işlemine değinelim. Profesyonel şekilde uygulanabilen veri kurtarma işlemi, silinmiş, hasar görmüş ya da kaybolmuş verilerin uzmanlar tarafından kullanılabilen profesyonel yazılımlar vasıtasıyla kurtarılması ya da geri getirilmesi işlemidir. Profesyonel veri kurtarma işlemi, veri kurtarma uzmanları tarafından profesyonel yazılımlar ve donanımlar kullanılarak laboratuvar ya da temiz oda (clean room) ortamlarında yapılan bir uygulamadır.
Verilerin depolandığı veri depolayıcılar, ne kadar güvenilir olurlarsa olsunlar elektronik cihaz oldukları unutulmamalıdır. Veri depolayıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında içlerinde bulunan veriler de riskli duruma düşerler. Hasar görürler, kaybolurlar ya da silinirler. İşte bu tip durumlara maruz kalmamak için özellikle önem arz eden verilerin başka veri depolama ortamlarında kopyalarının bulundurulmasına veri yedekleme denir. Verileri korumak için oldukça basit ve fakat etkili bir yöntem olan veri yedekleme, bireysel yöntemlerle doğrudan veri depolayıcı ortamlarına yapılabileceği gibi çevrimiçi sanal depolama alanlarına da yapılabilir. Ayrıca veri yedekleme için yazılımlardan da yararlanılabilir. Eğer Windows yedekleme programı kullanılmaktaysa, otomatik sistem kurtarma disketi ya da acil durum kurtarma disketi oluşturulabilir. Veri Kurtarma Servisi, hem veri yedekleme hem de veri kurtarma alanlarında hizmet sunmaktadır. Dilediğiniz her konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter