0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Veri kaybını önleyici tedbirler

En yararınıza uygulama şüphesiz ki, veri kaybına uğramadan, yani harddisk veri kurtarma aşamasına gelmeden önce alacağınız önlemlerdir. Bu önlemleri iki grupta toplayabiliyoruz. Bunlardan birincisi veri kaybına neden olan virüs yazılımlarına karşı önlemler almak. İkincisi ise darbe, sıvı teması gibi diğer harddisk zedeleyici olaylara karşı önlemler almaktır.

Virüs uygulamalarına karşı bu yazının yazılmış olduğu dönemlerde faydasını defalarca test ettiğimiz, şimdilik ücretsiz bir yazılım olan avast anti-virüs programını tavsiye ederiz.
Ucuz fiyatıyla dikkat çeken, buna karşı son derece etkili bir program olan Nod32 anti-virüs programı da kullanılabilecek programlar arasındadır.
İkinci grup veri kaybı nedenlerine karşı önlem olarak ise, yedekleme (back-up) uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda bilgisayar kullanıcıları yedeklemeyi unutmak gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabilmektedirler.
Düzenli yedekleme yapabilmeniz amacıyla, otomatik yedekleme çözümleri üretmekteyiz. Sözkonusu çözümlerimizde kullanıcı için değerli olan önemli bilgiler düzenli olarak yedeklenmekte, bilgisayarınıza kurulan programlar bunu belirli tarihlerde sizin için otomatik olarak yapmaktadır.
Otomatik Back-Up (yedekleme) programları kurulumlarımız, Harddisk veri kurtarma hizmetimiz yanında ücretsizdir.
Harddisk Veri Kaybını Önleyici Tedbirler Nelerdir?
Bazı önleyici tedbirler alıp verilerinizi tamamen güvene alabilirsiniz. Şimdi gelelim verilerinizin güvenliğini nasıl sağlayacağınıza. İlk olarak veri şifreleme yoluna gidebilirsiniz. Veri şifreleme için çeşitli alternatifler mevcut. Tüm disk şifreleme ve işletim sistemi başlangıç şifresi gibi yöntemler, yararlı ve fakat çoğu durumda yetersiz kalan veri şifreleme yöntemleri. Bizim size şifreleme tavsiyemiz, aşamalardan oluşan bir güvenlik sistemi kurmanız. Bu sistemi kurabilmek için ilk yapılması gereken tam şifrelenmiş hard disk bölümü oluşturmak. Harddiskin tam şifrelenebilmesi için çeşitli yazılımlar kullanılabilir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken, şifrelenmiş gizli bir bölüm oluşturmak. Bu işlemi gerçekleştirmek için TrueCrypt isimli programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Son olarak da atacağınız adım, bilgisayarınızın çalınma gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında yerini tespit etmenizi sağlayacak bir takip programı kurmak.
Harddisk Temizliği Nasıl Yapılır?
Harddisk temizliği, fiziksel temizlik ve yazılımsal temizlik olarak 2 gruba ayrılır. Fiziksel temizlik, harddiskin ısınma, tozlanma gibi nedenlerle aşırı ve hızlı şekilde ısınmasının önüne geçmek için periyodik olarak harddisk çevresinin ve harddiski soğutacak fanların temizlenmesi işlemidir. Bu işlem belli aralıklarla yapılmazsa, harddisk fiziksel koşullardan ötürü aşırı ısınma gibi problemlerle karşı karşıya kalır. Harddiskin yazılımsal temizliği ise kaldırılan uygulamaların, silinen zararlı yazılımların ve artık işe yaramayan verilerin kalıntılarının harddiskten silinmesi suretiyle hem performans hem de kapasite boşluğu yaratma işlemidir. Yazılımsal harddisk temizliği yapmak için ilk olarak antivirüs yazılımlarınızla tarama yapmak, ardından temizleme programlarını kullanmak ve son olarak da disk birleştirme uygulamasını çalıştırmak yeterli olacaktır. Yazılımsal harddisk temizliğinin ardından harddiskinizde düşündüğünüzden de fazla bir kapasite boşluğu açılacağını ve ciddi bir performans artışı sağlanacağını göreceksiniz. Periyodik olarak yapılan harddisk temizliği, harddiskinizin ömrünü uzatacak ve verimini arttıracaktır. Bu işlemi ihmal etmemeniz yararınıza olacaktır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter