0555 221 14 94 tıkla hemen ara!

Handy Recovery Veri Kurtarma Programı

Harddisklerimiz gerek fiziksel darbelerle gerekse yaptığımız yanlış işlemler sonucunda barındırdıkları dataları kaybetmektedirler.(!) Bu dataların kurtarılması, çoğu zaman profesyonel yardım gerektirir. Ancak basit ve önemli olmayan veri kurtarma operasyonları için ya da konuya ilgi duyan amatörler için bazı uygulamaları zaman zaman sitemizde paylaşıyoruz. Yine de hatırlatmak isteriz ki, amatörce yaklaşım, verilerinizi asla geri gelmeyecek hale getirebilir.

Birkaç hafta önce, basit bir veri kurtarma operasyonu için Handy Recovery programını denedim. Şimdi izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Soft Logica firması tarafından üretilmiş, basit ara yüzü ile kullanımı kolay bir program. Programın eski versiyonları ile karşılaşmadığımdan, yeni versiyonu ile eskileri arasında bir kıyaslamaya gitmeyeceğim. Önemli olan bu ve benzeri programların çalışma mantığını az da olsa kavrayabilmenizdir.

veri-kurtarma-programı

Bir dosya ya da klasör, taşınabilir medya (harddisk, flashdisk, cd gibi) üzerinde silme işlemi uygulandığında, ya da bir şekilde bulunamadığında, aslında yok olmamıştır. ve çoğunlukla geri getirilebilir. Ancak dosya ya da klasörü eski hali ile geri almak zaman zaman tecrübe isteyen bir iştir.

Handy Recovery programı ile ilk olarak kurtarılacak verinin nerede olduğunu programa belirtmeniz gerekmektedir. Bunun harddiskimiz olduğunu kabul edelim. Daha sonra -analyse- butonuna basılır. Bu şekilde program, harddiskinizde bulunan kurtarılması mümkün dosyaların bir listesini bize sunuyor

Daha sonra, bu dosyalar içerisinde kurtarmak istediğimiz dosyaları işaretleriyoruz. Dosya listemizde, her dosyanın yanında bulunan good (iyi), poor (kötü) uyaranları, dosyalarımızın kurtarılabilme ihtimali hakkında bizlere fikir vermektedir. Bu değerlendirmelerden çoğu iyi ise -Recover- seçeneği ile programın veri kurtarma işlemine başlamasına izin verebiliriz.

veri-kurtarma-programı.png

Handy Recovery ücretsiz bir program değil. Tek kullanıcılı lisansı 40 Amerikan doları civarındadır. Harddisk veri kurtarma programlarının ücretsiz alternatifleri de bulunmaktadır. Bunların da tanıtımlarına zaman zaman sitemizde yer vereceğiz.

SaygılarımızlaV.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter