0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Veri Güvenliği

Korunmak istenen bilgilerin (şifrelerimiz, banka hesap numaralarımız vs.) dışarıdan bulunmasını, görülmesini zorlaştırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunun için pek çok şifreleme programı mevcuttur. Önemli verilerinizin, kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için kullanabileceğiniz bir uygulamayı bu yazımızda sizlere tanıtmaya çalışacağız.Uygulamamamızın adı TrueCrypttir.
Veri şifrelemeyi, SSL uygulamalarını (İnternet üzerinde güvenlik koridoru oluşturarak veri güvenliği sağlanması) duymuşssunuzdur. Bu türden güvenlik uygulamalarının ardında yatan temel mantık kripto uygulamasıdır. Yani programlar önceden belirlenmiş bir şablona göre bilgileri şifrelerler, daha sonra da aynı şablona dayanarak açarlar elinde bu şifreleme anahtarı olmayanlar da verilere ulaşamazlar. Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu günümüzde, hassas bilgilerin saklanması, gizlenmesi de önem taşımaktadır.
Verilerin işlenmesinde, saklanmasında, amaç zamanı geldiğinde kolay ve hızlıca verilere ulaşabilmektir. Trucrypt internet üzerinde yaptığımız araştırmalara göre, en çok tercih edilen şifreleme programlarının başında gelmektedir. Kullanımı:Truecrypt programı kullanımı ile ilgili olarak ilkin bir container (taşıyıcı) oluşturulması gerekmektedir. Program belirli bir boyutun üzerindeki dosyalarla çalışabilmek için farklı bir dosya sistemi kullanmaktadır. Bu nedenle programa çalışacağınız dosyalar boyutunun 4GB altında mı üstünde mi olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. 15GB büyüklüğünde bir container oluşturmak, yaklaşık 15 dakika sürmektedir.
Container'i oluşturdunuz. Ancak, dosyaları daha şifrelemediniz. Şimdi taşıyıcıyı oluşturduktan sonra Truescriptin gerçek ekranından bir harf belirlemeniz gerekmektedir. Truecrypt programı sayesinde bu harf bir sanal sürücü olarak sisteminizde görülecek ve şifrelediğiniz dosyalarınızı burada barındırabileceksiniz. Truecrypt programıyla 64 karakter uzunluğunda bir şifre belirleyebilir ve kullanabilirsiniz. Genel olarak konuya vakıf olanlar hem harf hem de sayılardan oluşan bir şifreleme yöntemi önermektedirler. Siz, siz olun programı kullanacaksanız, belirlediğiniz parolayı asla unutmayın. Bu makale, Trucrypt programı hakkında genel bilgi verme amaçlıdır. Kullanım esnasında sisteminizde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Geçici olarak ya da kalıcı olarak veri kaybına uğrayabilirsiniz. Bunu da belirtmeyi görev biliriz. Saygılarımızla.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter