0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Veri güvenliği ve Raid teknolojileri

Raid teknolojisi, veri güvenliğinin arttırılması amacıyla özellikle önemli verilerin deppolanmasında faydanılan bir teknolojidir. Temel olarak, verilerin birden fazla kaydedici ortama ya da daha genel bir ifade ile birden fazla harddiske kaydedilmesini veya bilgilerin yüksek teknoloji içeren bir takım depolama metodları ile bölünerek farklı şekilde kaydedilmesini sağlayan gelişmiş bir teknolojidir. Genel görüş Raid teknolojilerinin pahalı olduğu yönündedir. Bu nedenle de bugün verilerin hayati önem arzettiği şirketlerde bile yaygınlaşmamıştır. Yaygınlaşmamasında bir başka etken ise, bu teknolojinin, profesyonel veri kurtarma hizmetleri sunan kimseler ya da firmalardaki veri depolama sorumluları tarafından yalnızca büyük kapasiteli disklerde kullanılacağı gerekçesi ile yeteri kadar ilgi görmemesidir. Ancak, Raid teknolojilerine dair bu inançların doğru olduğu söylenemez. İşin aslı, en basit sistemlerde bile Raid 0 ve Raid 1 teknolojilerinin nimetlerinden yararlanmak mümkündür.Windows işletim sistemle makinelerde Raid veri kurtarma sistemleri kolaylıkla uygulanabilmekte, maliyet ve zaman açısından çok büyük tasarruflar sağlanabilmektedir.
RAID 0 teknolojisi Yüksek hızda depolanması gereken veriler için Raid 0 uygun bir teknoloji değildir. Tek bir harddiskin yüksek maliyetine katlanmaktansa eski küçük kapasiteli birkaç küşük disk işimizi görebilir.Örnek vermek gerekirse 200gb kapasiteli 2 harddisk Raid 0 teknolojisinde, işletim sistemine tek bir 400gb kapasiteli disk olarak sunulur. İşte bu durum kapasiteyi arttırıcı rol oynar. Ancak yüksek depolama hızı gerektiren verilerde Raid 0 kullanıcının isteklerine cevap vermeyebilir.
Raid 1 Teknolojisi.Veri depolama seçeneklerinde en iyi çözümü sunan uygulamalrdan biridir. Bu teknolojide sistem, iki farklı harddiske aynı bilgileri kopyalar. Böylelikle harddisklerinizden biri zarar görse bile elinizde bir ikinci harddisk daha bulunur. Verilerinizi kaybetme ihtimaliniz oldukça azalır.
V.K.S. daima yenilik peşinde olma ilkesinin bir göstergesi olarak Raid teknolojilerini kurmakta, uygulamakta ve uygulatmaktadır. Veri kurtarmanın en iyi yolunun önce veriyi maksimum düzeyde korumak olduğunun bilincinde olan bizler, Raid teknolojilerinin kurulumu ve işletmesindeki avantajlar nedeni ile kullanıcıları bu teknolojilerin kullanımı için teşvik etmeye çalışıyoruz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter