0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Harddisklerin çalışma prensipleri

 • Harddisk neden bozulur?
 • Harddisk neden ısınır?
 • Harddisk neden çöker?
 • Harddisk neden kafa atar?
 • Bir Harddisk, bilgisayarınızı kapattığınızda çalışmalarınızı, bilgisayarınızı sonraki ziyaret edişinize kadar aynı şekilde muhafaza etmek üzere tasarlanmıştır. İlk çıktıkları günden bugüne yapısal olarak büyük değişikliklere uğrayan harddiskler, fonksyonel açıdan aynı kaldılar. Temel prensip hiç değişmedi. Elektrik olmadığında, bilgilerin saklanması.Basit bir ifade ile aslında harddiskler, 80 li yılların sonuna kadar poülaritesini korumuş olan kasetlerle teknik bakımdan benzerlikler gösterirler. Hem kasetler hem de harddiskler manyetik kayıt cihazlarıdırlar. Bilgileri saklarken manyetik kanunlardan yararlanırlar. Biz de harddisk veri kurtarma işlemlerinde bu kanunların bize verdiği imkanlardan yararlanırız. Ve bilgileri yıllarca saklamak üzere tasarlanmışlardır.Bu yazıda zamanımızda gigabyte'larla ifade edilebilecek boyutlarda bilgiyi organize etmemiz için hala en önemli yardımcımız olan harddisklerle ilgili basit bilgiler bulacaksınız. Bu bilgilerin harddisk satın alırken de sizlere yardımcı olacağını ummaktayız.Harddisk seçiminde tüketicilerin hiç dikkat etmedikleri bir konu orijinal olarak -data rate- kavramıyla ifade edilen transfer hızıdır. Transfer hızı, harddiskin belirli bir zamanda ne kadar bilgiyi işlemciye gönderebildiğini ifade eder. Harddisklerin transfer hızları markadan markaya, modelden modele farklılık gösterir. Tecrübelerimize dayanarak, harddisklerin transfer hızları, ortalamadan daha yüksek oldukça hassasiyetleri artmakta, bir başka ifadeyle daha çabuk arızalanmaktadırlar. Harddisklerin çalışma prensiplerini daha iyi anlamanın en iyi yolu, eski kullanılmayan bir harddiskin içini açıp incelemektir.Tipik bir harddiskin iç kısmında kontrol edici elektronik devreler, yaz/oku mekanizmaları, ve döndürücü motor bulunur. ve bu mekanizması sayesinde harddiskler bilgiyi manyetik izlere (yazma fonksyonu), manyetik izleri de bilgiye (okuma fonksyonu) dönüştürüler.Murat Yaman (V.K.S. Operatör)
  Harddisklerin Çalışma Prensipleri Nelerdir?
  Harddisklerin çalışma prensipleri, harddisklerin üretildiği ilk günden günümüze kadar pek değişiklik göstermemiştir. Sabit manyetik diskler, şayet bilgisayara bağlanıyorlarsa Sata veya Ide kablolarla ana kart portlarına bağlanırlar. Böylece sabit manyetik disk, ihtiyaç duyduğu elektriği bilgisayar ünitesinden sağlar ve işletim sistemine Bios aracılığıyla tanıtılmak suretiyle sistemin bir parçası olarak işlev görür. Harddiskler, bilgisayarların veri yazılan, okunan ve kaydedilen kısımları olarak kritik bir görev üstlenirler. Şayet harddisk, bilgisayar sisteminin bir enstrümanı olarak değil de harici olarak kullanılacaksa, adaptör vasıtasıyla alternatif akımla ya da Usb port aracılığıyla enerji ihiyacı karşılanarak çalıştırılır. Kullanılacağı bilgisayar ortamına Usb port aracılığıyla bağlanır. Eğer harici şekilde kullanılan harddisk bilgisayardan ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayamıyorsa, adaptör kullanılarak alternatif akımla beslenir.
  Harddiskler Nasıl Çalışırlar?
  Harddiskler, tamamı hareketli parçalardan oluşan sabit manyetik disklerdir. Sabit manyetik disklerin iç donanımlarında okuma - yazma kafaları, motor, plakalar ve kontrol kartları yer almaktadır. Sabit manyetik diskler, aynı donanımsal yapılara sahip olmakla beraber farklı teknik özelliklere sahip olabilirler. Sabit manyetik disklerin transfer hızları ve kapasiteleri, ihtiyaç seviyelerine, kalite skalalarına ve fiyat ölçeklerine göre belirgin farklılıklar gösterebilir. Dahili harddisk olarak kullanılan sabit manyetik diskle harici harddisk olarak kullanılan sabit manyetik disk arasında da çalışma prensibi bakımından farklılıklar vardır. Tamamen aynı özelliklere sahip 2 sabit manyetik disk dahi harici ve dahili olarak kullanıldıklarında farklı şekilde çalışırlar. Gelelim harddiskler nasıl çalışırlar sorusuna. Eğer bir harddisk dahili olarak kullanılacaksa Sata ve Ide kablolar vasıtasıyla bilgisayarın ana kartında bulunan portlara bağlanırlar. Harici şekilde kullanılacak olan harddiskler ise bilgisayar ortmlarına Usb portlardan bağlanırlar. Bilgisayardan ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayamayan harici hard diskler adaptör aracılığıyla alternatif akımla beslenip çalıştırılırlar.

  V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
  V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

  vBulletin counter