0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

bir veri kurtarma önlemi olarak windows xp ile bir klasörü özel yapmak 1

İster Windows XP Home Edition isterse Windows XP Professional kullanıyor olun, Belgelerim klasörünün içeriği de dahil olmak üzere kişisel profilinizde depolanan tüm dosyalarınız, Yöneticiler grubunda hesap sahibi olan bütün kullanıcıların erişimlerine açık durumdadır. Kullanıcı Bilgisayarım klasörünü açınca, bu bilgisayarda hesabı olan herkesin Belgelerim klasörünü temsil eden ayrı bir simge görür. Bir yönetici olarak, kullanıcı bu klasörlerdeki dosyaları açabilir, silebilir değiştirebilir ya da klasöre dosya eklenebilir. Windows XP, varsayılan ayar olarak bütün yeni hesapları Yöneticiler grubuna atamaktadır. Bu sebeple kişisel dosyalarınızın korunduğundan emin olabilmek ve veri kurtarma önlemi alabilmek için tüm kişisel dosyalarınızı özel yapma seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.
Sınırlı bir hesaba sahip kullanıcı ise Bilgisayarım penceresinde sadece kendi kişisel Belgelerim klasörünü görebilir. Windows Gezgini'ni açıp başka bir kullanıcının Documents and Settings klasöründeki profiline gidip bu kullanıcının kişisel dosyalarını açmaya çalışan herhangi bir sınırlı kullanıcı, Erişim Engellendi hata mesajıyla karşılaşır. Bu nedenle herhangi bir bilgisayardaki tek yönetici hesabına sahip kişi, diğer tüm kullanıcılar sınırlı hesaplara sahipse kişisel dosyaları özelleştirmeye gerek kalmadan risksiz şekilde Belgelerim klasörüne depolama yapabilir. Unutulmaması ve atlanmaması gereken önemli bir detay, bilgisayar yerel hesaplar veritabanı yöneticiler grubunda birden fazla hesaba sahipse kişisel klasörlerin özelleştirilmesi gerekliliğidir.
Kişisel dosyaları yetkisiz erişime karşı korumak, tek bir onay kutusunu seçmeyi içeren basit bir görev olarak görünse de aslında bu seçenek kafa karıştırıp hata yaptıracak seviyede karışıktır. Dikkatli olunmadığı ve Windows XP'de bulunan Bu Özel Klasör Olsun seçeneğini kullanımı doğru öğrenilmediği takdirde, beklediğiniz güvenlik düzeyinin altında bir seviyede güvenlikle karşılaşabilirsiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter