0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

bir veri kurtarma önlemi olarak windows xp ile bir klasörü özel yapmak 3

Kullanıcı, Bu Özel Klasör Olsun seçeneğini bir veri kurtarma önlemi olarak sadece kendi profili ve bu profilin alt klasörleri için kullanabilir. Başka bir kullanıcının profilinde bulunanlar da dahil diğer klasörler için ise onay kutusu seçimi yapılamamaktadır. Klasörü Özel Yapmak seçeneği, klasördeki ve klasörün alt klasörlerindeki bütün dosyaları diğer kullanıcıların erişimine kapatır. Windows 2000 tarzında arabirimler kullanarak, basit dosya paylaşımı etkinleştirildiği durumlarda dosyalara tek tek erişim izni vermek de mümkün değildir. Buna karşın Windows XP Home Edition'da geçici şekilde Güvenli Kip'te ön yükleme yapmaya veya Cacls komut satırı hizmet programıyla çalışarak, bu kısıtlamayı aşabilmek mümkündür.
Windows Gezgini üzerinden kişisel profillerin tüm içeriklerini hızlı şekilde görüntüleyebilmek için bir sistem değişkeni olan %UserProfile%'den yararlanılır. Geçerli bilgisayarın bütün kullanıcılarının kullanabileceği ortak konumları görebilmek içinse %AllUsersProfile% sistem değişkeninden yararlanılır. Bu iki sistem değişkeninden birini komut satırına yazıp Enter tuşuna basmak ya da hedef olarak bu değişkenlerden biriyle kısayol oluşturmak ve bunu paylaşılan masaüstüne %AllUsersProfile%\Desktop'a kaydedilmesi ile doğrudan seçili profille çalışabilmek mümkün hale gelir.
Bir başka alternatif de Bu Özel Klasör Olsun onay kutusunu temizlemek suretiyle bir klasörü özel yapma kararını ters çevirmektir. Bu suretle seçilmiş olan klasör ile bu klasörün tüm alt klasörlerinde ve bu konumdaki tüm dosyalarda bulunan izinleri sıfırlanmış olur. Bu Özel Klasör Olsun seçeneği, NTFS iznine bağlı teknik bir ayarlamayla gerçekleştirilir. Windows XP, NTFS sürücüsündeki her kullanıcı profili için bu profilin sahibi olan kullanıcı hesabına, Sistem hesabına ve Yöneticiler grubuna tam denetim erişimi izinleri verir. Erişim denetimi girdisi, Yöneticiler grubundan kaldırılır. Sadece sahip ve sistem hesaplarına erişim izinleri sağlar.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter