0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

e-posta yedekleyerek veri kurtarma

E posta yedeklemek yoluyle veri kurtarma, ya da veri kaybını önleme konusunda çok ciddi önlemler alabileceğinizi biliyor muydunuz?Şayet Microsoft Outlook Expresshesabınız varsa hesap ayarlarınızı, adres defterlerinizi ve posta klasörlerinizi programın içinden yedekleyebilmeniz mümkün. Microsoft Outlook kullanıcıları, çoğu yedekleme görevini Outlook içinden gerçekleştirebilir. Outlook, e - posta iletilerinizi, kişileri, randevuları, görevleri, notları ve günlük girişlerini yedeklemenin üç yolu vardır. Bu yollar: Kişisel Klasörleri Yedekleme Aracı'nı kullanmak, verme ya da arşivleme seçeneklerini kullanmaktır. Kişisel Klasörleri Yedekleme Aracı, tüm pstformatlı dosya ya da dosyalarınızı sabit diskinize veya herhangi bir ağ sunucusuna, paylaşıma kopyalamak için kullanılır. Verme seçeneği, Outlook bilgilerinizi içeren bir dosya oluşturmak ve sadece özgün verileri de klasörlerinizde tutmak için kullanılır. Dikkat edilmesi gereken detay, bir seferde sadece tek bir klasör verilebiliyor olmasıdır. Arşivleme seçeneği, yedeklemek istediğiniz öğeleri klasörlerinizin dışında taşıyabilmek amacıyla için kullanılır.
Pst yedekleme aracını yükleyebilmek için sırasıyla şu işlemler yapılır. İlk olarak Outlook uygulamasından çıkılır. Araç yüklemesi için Microsoft Office Online sitesinden Yükle seçeneği tıklanması ve talimatların takip edilmesi gerekir. Pfbackup.exe program dosyasına çift tıklama yapılarak kur programı başlatılır. Talimatlar takip edilerek yükleme tamamlanır ve ardından Outlook başlatılır. Pst yedekleme aracını kullanmaya başlamadan önce pst formatlı dosyanızın boyutunu denetleyebilirsiniz. Şayet pst formatlı dosyanızdan birden fazla klasör bulunmaktaysa tüm klasörlerin toplam dosya boyutunu belirlemek için Kişisel Klasörlerinizi Yedekleme, Yedekleme Anımsatıcısını Açma veya Kapatma, Kişisel Klasörler Dosyası İçin Yedekleme Konumunu Değiştirme, Pst Yedekleme Aracını Kaldırma, Kişisel Klasörler Yedekleme Durumunu Görüntüleme seçeneklerinin yer aldığı Üst Düzey Klasörü seçeneğini seçmeniz gerekir. E - posta yedekleme yöntemi, iletilerin ve ileti eklerinde yer alan verilerinizin korunmasını sağlayacağı için önerilen bir veri koruma yöntemidir.
E - posta yedekleyerek veri kurtarma mümkün müdür, mümkünse nasıl gerçekleştirilir?
E - posta yedekleyerek veri kurtarma yapabilmek mümkündür. E - posta sunucu alt yapısı kurmuş olan bir şirket, yedekleme ve bakım yapmak zorundadır. Yedekleme ve bakım yapabilmek için de bir planlama doğrultusunda hareket etmeye ihtiyaçları vardır. Çünkü E - posta sunucuları, şirket personeline ait kişisel bilgi, görsel ya da özel bilgileri taşımaktadırlar. Hatta bu bilgilerden bazıları resmi nitelikte de olabilir. Bu nedenle kişisel, resmi veya özel bilgi ya da görsellerin silinmesi veya bozulması büyük çaplı maddi ve manevi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle verilerin kaybolmasını ya da bozulmasını önlemek için belirli periyotlarda yedeklenmeleri gerekir. Aynı zamanda bakım da yapılarak veri kaybı yaşanmasının önüne geçilebilir.
Bir veri tabanını elle yedeklemek için öncelikle veritabanını durdurmak yani dismount etmek gereklidir. Çünkü yedeklemek için kopyalanacak veritabanı, sunucu tarafında açılmış olduğu için kopyalanamaz. Şayet durdurulmamış bir veri tabanını kopyalamak isterseniz, dosyanın açık olduğu için kopyalanamayacağını belirten bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Geri yükleme yapmadan önce yedek veri tabanının çalışabilir durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bununla beraber yedeklenen veri tabanı zamanla kurtarılamayacak şekilde bozulabilir. Bu durumdaki bozulan bir veri tabanının üzerine yazılabilir. Böylece veri tabanı yedeklenmiş olduğu zamana geri döndürülebilir. Geri döndürme işleminden önce yedek veri tabanının durumu yani kullanılabilir durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zira yedek veri tabanında virüs bulaşması gibi bir nedenden dolayı bozulma meydana gelmiş olabilir. Bozulan veri tabanı üzerine yazılması için öncelikle bozulan veri tabanının durdurulmuş yani dismount durumda olması gerekir. Zaten bozulmuş haldeki bir veri tabanı başlatılamayacağı yani mount edilemeyeceği için durdurulmuş yani dismount durumdadır. Bozulmuş olan veri tabanının durdurulmuş yani dismount durumda olduğuna emin olduktan sonra yedeklenen klasör kopyalanıp esas konumuna yapıştırılır. Bu şekilde mevcut klasörün üzerine yazılabilir.
E - posta sunucuları, yazılımlar vasıtasıyla da yedeklenebilir ve geri yüklenebilir. Bu işlemler, Windows Server Backup yani Windows Sunucu Yedekleme yazılımı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yazılım, Server Manager yani Sunucu Yönetimi kullanılarak kurulabilir. Kurulumu gerçekleştirebilmek için sırasıyla Başlat / Tüm Programlar / Yönetimsel Araçlar / Sunucu Yönetimi seçeneklerine tıklanır. Açılan Sunucu Yönetimi'nden Özellikler seçeneğine tıklanır. Özellik Yükle seçeneği çalıştırılır. Windows Sunucu Yedekleme Özellikler alanı ve altındaki alanlar işaretlenip İleri seçeneğine tıklanır. Çıkan ekranda Yükle seçeneğine tıklanır. Yükleme sonunda yazılım kullanımınıza hazırdır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter