0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

elektrik dalgalanmalarının neden olduğu arızalarda veri kurtarma

Elektrik kesilmesi, elektrik voltajının ani şekilde düşmesi ya da yükselmesi veri depolanan ya da yedeklenen cihazlarda çeşitli arızalara neden olur. Bu tür arızalar yaşanan hard disklerde işletim sistemlerinin çökmesine bağlı olarak veri kayıpları yaşanabilir. Veri kayıp düzeyine bağlı olarak veri kurtarma metodu belirlenir. Elektrik dalgalanmasına bağlı olarak Windows çökmüşse kurtarma yapabilmek için sırasıyla şu işlemler takip edilmelidir. İlk olarak bilgisayar yeniden başlatılır. Windows 7 işleme başlatılır. Windows Kurulum CD'si çalıştırılır. Komut vermeye başlayabilmek için komut istemi menüsü açılır ve CHKDSK komutu seçilir. Girilen CHKDSK komutu ile hard disk kontrol süreci başlar. Kontrol sürecinde ilk önce hatalı dosya tesbiti yapılır. Daha sonra bu hatalı dosyaların düzeltilmesine çalışılır.
Windows XP işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda ise kurtarma işlemi şu şekilde yapılır. İlk olarak bilgisayar yeniden başlatılır. Komut vermeye başlayabilmek için komut istemi menüsü açılır ve CHKDSK komutu seçilir. CHKDSK C:/F/R/ komutu komut satırına girilir. CHKDSK komutundan sonra yazılan ilk harf sürücüyü belirtir. CHKDSK komutu ise hard diskin kontrol sürecini ifade eder. Kontrol sürecinde ilk önce hatalı dosya tesbiti yapılır. Daha sonra bu hatalı dosyaların düzeltilmesine çalışılır. Düzeltme işleminin tamamlanmasının ardından bilgisayar yeniden başlatılır.
Windows 7 veya Windows XP'de yapılan bu kurtarma çabaları, her zaman mutlak şekilde olumlu sonuç vermeyebilir. Çünkü işletim sisteminin hasar boyutu bireysel çabalarla giderilemeyecek boyutta olabilir. Hasarın bu denli büyük olduğu durumlarda profesyonel veri kurtarma desteği almak gerekir. Veri kurtarma hizmetine gereksinim duyduğunuzda ücretsiz analiz yaptırmak, sorununuzun ne olduğunu ve nasıl giderilebileceğini öğrenmek ve şayet arzu ederseniz sorununuzu gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Elektrik dalgalanmalarının neden olduğu arızalarda veri kurtarma işlemi nasıl gerçekleştirilir? Bu işlemin diğer veri kurtarma işlemlerinden herhangi bir farkı var mıdır? Aynı sorunla tekrar karşılaşmamak için neler yapılabilir?
Elektrik dalgalanmalarının neden olduğu arızalarda veri kurtarma işlemi, oluşan arıza türü donanımsal olduğundan dolayı donanımsal müdahaleyle gerçekleştirilebilir. Elektrik dalgalanmalarının neden olduğu arızalarda veri kurtarma işlemi, kesinlikle bireysel veri kurtarma yöntemleri vasıtasıyla ve bireysel kullanıcılar tarafından gerçekleştirilemez. Bunun temel nedeni elektrik dalgalanması denen, genelde elektrik kesilme ve gelme anlarında daha sık rastlanan elektriğin ani şekilde düşmesi ya da yükselmesi sonucu, veri depolayıcıların neredeyse tamamı hassas ve hareketli parçalardan oluşan iç donanımlarının hasar görmesidir. Çünkü iç donanım parça ya da parçalarında elektrik dalgalanmasına bağlı olarak meydana gelen bu hasar sonucunda veri depolayıcılar ya tamamen çalışmaz duruma gelirler, ya da kısmi şekilde bozulurlar. Meydana gelmiş olan tamamen ya da kısmen çalışmama durumu da, veri depolayıcıların içinde bulunan verilerin kaybolması, hasar görmesi, erişilmez duruma gelmesi ya da silinmesi gibi sonuçlar doğurur. Bu sonuçlar ortaya çıkınca da donanımsal müdahale yöntemleriyle veri kurtarma yapılması kaçınılmaz bir hale gelir. İlk olarak elektrik dalgalanması sonucu veri depolayıcının iç donanımda bulunan parça ya da parçalardan hasar görenleri tespit edilir. Hasar gören parça ya da parçalar, veri depolayıcıdan sökülürler. Sökülen iç donanım parça ya da parçaların yerlerine yenileri monte edilir. Böylece veri depolayıcı tekrar çalışır vaziyete getirilir. Çalışır vaziyete getirilen veri depolayıcıya uzmanlar tarafından kullanılan profesyonel veri kurtarma yazılımlarıyla müdahalede bulunulur ve veri kurtarma işlemi gerçekleştirilir. Bu suretle kaybolan, hasar gören, erişilemeyen ya da silinen veriler bulunarak, onarılarak, tekrar erişilerek ya da geri getirilerek kurtarılırlar. Aynı sorunla tekrar karşılaşmamak yani yeni bir elektrik dalgalanmasında yine bir sorun yaşamamak için kullanılan veri depolayıcı ister sabit ister harici olsun enerji aldığı elektrik prizinin sigortalı kullanılması önerilir. Bu tür ufak detaylar, sizleri büyük zaman kayıplarından ve gereksiz maddi külfetlerden kurtarır. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter