0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

en iyi veri kurtarma yöntemi

En iyi veri kurtarma yöntemi, veri kaybını önlemektir. Veri kaybını önlemek, kötü kişiler olarak da adlandırılan virüsler, truva atları, kötü niyetli kırıcılar, spam diye alandırılan istenmeyen iletileri gönderenler, şifre kırıcılar ve bilgisayarınıza sizin müsaadeniz olmaksızın ulaşmaya çalışan art niyetli kullanıcıları sisteminizden uzak tutmakla alakalı bir işlemdir. Birçok veri kurtarma uzmanına göre en önemli güvenlik önlemi verileri yedeklemek olacaktır. Yukarıda da bahsi geçen virüs ya da saldırıların savunma mekanizmanızı aşması ve verilerinize zarar vermesi durumunda şayet verileriniz doğru şekilde yedeklenmişse size son bir güvenlik ağı sağlamış olur. Veri yedekleme yöntemi bunun dışında verilerinizin diğer tüm tehditlerden de korunmasını sağlayacaktır.
Her ne kadar sabit diskler eskiye nazaran daha güvenilir olsalar da çökme riskiyle karşı karşıyadırlar. Veri yedekleme yöntemi, sabit disk çökse dahi verilerinizin başka bir platformda saklandığı için güvenilir şekilde erişilebilir olmasını sağlayacaktır. Güç sorunları sınıfında değerlendirilebilecek olan elektrik voltajının ani düşüş veya artışına bağlı olarak yaşanan dalgalanmalardan ötürü sabit disklerde yaşanan silinme problemlerinin önüne geçmenin yolu da veri yedekleme yöntemidir. Çalınma problemi de verilerinizin kaybolması anlamına gelecektir. Hırsızların veri yedekleme aygıtlarınızı değil de dizüstü bilgisayarlarınızı hedef aldığını düşünecek olursak, veri yedekleme sizi hırsızlık gibi istenmeyen durumlarda da korumuş olacaktır. Kişi ya da uygulamalara bağlı hatalardan kaynaklanan veri kayıpları ise sık rastlanan ve şayet yedekleme yapılmamışsa can sıkan durumlardır.
Elbette veri yedekleme işleminin veri kaybı yaşandıktan sonra hiçbir işinize yaramayacağını da unutmayınız. Bu yöntem, bir kurtarıcıdan ziyade önleyici niteliktedir. Yani, bir ücret karşılığında yapılacak olan veri kurtarma işlemlerine ihtiyaç duyulmamasını amaçlamaktadır.Veri kaybı yaşadıktan sonra yapmanız gereken ise bireysel veri kurtarma işlemlerine başvurmanız ya da profesyonel veri kurtarma hizmetlerinden yararlanmak olmalıdır.
En iyi veri kurtarma yönteminin ne olduğunu merak etmekteyim. Bununla ilgili biraz araştırma yaptım. Çünkü önlem amaçlı kullanmak için en iyi veri kurtarma yönteminin detaylarını öğrenmek istiyorum. Ancak her kaynakta farklı farklı birşeyler yazmakta. Ve yazan bilgiler birbirlerini yalanlar nitelikte. Ben internetteki en güvenilir kaynaklardan biri olmanız ve size gelen tüm soruları samimiyetinizle cevaplamanızdan dolayı sorularımı size sormak istiyorum. Acaba en iyi veri kurtarma yöntemi nedir? En iyi veri kurtarma yöntemi için neler gereklidir?
Aslında en iyi veri kurtarma yöntemi, kendi sisteminizde kullandığınız verilere göre tasarlamış olduğunuz veri muhafaza şeklidir. Yani verilerinizin ne şekilde kullanılacağı ve nasıl korunacağı gibi tüm detayların bir bütünüdür. Peki bahsini ettiğimiz yöntem nasıl hayata geçirilebilir? Örneğin verilerinizi internette çevrimiçiyken kullanmaktasınız. Bir fotoğrafı elektronik postayla bir arkadaşınıza göndermek gibi. Eğer bu verileri internetten bulaşabilecek herhangi bir virüs ya da kötü huylu yazılımdan korumak istiyorsanız, internette çevrimiçi olduğunuzda mutlaka güvenlik duvarınızı devreye sokmanız gerekmektedir. Aynı zamanda virüs saldırılarını önceden tespit edip bertaraf eden bir antivirüs programı da kullanın ki, verilerinizin saldırıya uğramasına dair risk minimize hale gelmiş olsun.
Bir diğer değinilmesi gereken konu da 3. şahısların eline geçmemesi gereken veriler dışındaki sizin için önem arz eden verilerin birden çok kopyasına sahip olmanızdır. Verilerinizin sürekli güncellenen birden çok kopyasına sahip olursanız, hiçbir zaman veri kurtarma işlemine gereksinim duymazsınız. Peki birden çok kopyayı hangi platformlarda depolayacaksınız? Aslında bu konuda çeşitli alternatifler mevcut. Kullandığınız bilgisayarın harddiski, ilk alternatifiniz ama aynı zamanda verilerinizin başka bir ortamda kopyası yoksa her zaman risk arz eden bir depolama şekli. İkinci ve en sık kullanılan veri yedekleme ortamı ise harici harddisklerdir. Harici harddiskler, elbette bilgisayarınızın harddiskine nazaran daha güvenilir bir veri yedekleyicidir. Ancak harici harddisklerin de fiziksel darbe gibi sorunlarla saniyeler içersinde arızalanabildiklerini göz ardı etmeyin. Usb flash bellekler, daha ziyade veri transferi için kullanılsalar da küçük çaplı verileri yedeklemek için kullanılabilirler. Verilerin cd, dvd ya da blu - ray gibi ortamlara yazdırılması, ancak kısa süreli veri yedeklemeler için güvenilebilir bir veri yedekleme alternatifi olabilir. İnternet üzerinden verilerinizi yüklediğiniz cloud / bulut bilişim tarzı sanal veri yedekleyiciler, günümüzün popüler veri yedekleyicilerinden. Ancak veri yüklediğiniz ortamın ne kadar ömre sahip olduğu da tam bir muamma. Bu konuda büyük tartışmalar var. Eğer veri yüklediğiniz ortam, kapatılırsa ya da siber saldırıya uğrarsa ne olacak? Bu sorular için henüz tatmin edici bir cevap olmadığı için bu alternatifin de riskleri var. Bununla birlikte internet ortamında 20 megabyte'ı aşmayan boyuttaki verilerinizi muhafaza edebilmek için güvenli bir veri yedekleme yöntemi mevcut: elektronik posta adresinizi kullanmak. Nasıl mı? Bir elektronik postaya 20 megabyte'a kadar yedeklenmesini istediğiniz verileri yükleyin. Sonra bu elektronik postayı kendinize gönderin. Bu elektronik postayı silmediğiniz müddetçe verileriniz elektronik posta içerinde muhafaza edilecektir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter