0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

güncel bir acil durum için veri kurtarma disketi bulundurmak

Güncel bir acil durum için veri kurtarma disketi bulundurmak, tüm Windows kullanıcıları için bir önlemden ziyade zorunluluktur. Windows 2000 kullanıcıları, bir Acil Durum Kurtarma Disketi yani bilinen diğer adıyla ERD oluşturmalıdırlar. ERD, sistemin olağan şekilde başlamadığı durumlarda, Windows 2000'in sistemi yeniden çalıştırmasına olanak veren verileri içeren bir veri kurtarma disketidir. Önemli bir veri kurtarma aracı olan ERD'nin vb. veri kurtarma disketlerinin düzenli biçimde güncelleştirilmeleri gerekir. Böylece en güncel veri kurtarma disketi hep hazır halde elinizde bulunmuş olur.
Bir ERD oluşturabilmek için ilk olarak Windows Yedekleme özelliği çalıştırılır. Acil Durum Kurtarma Disketi seçeneğine tıklanır. Bir ERD oluşturma işlemi, dilenirse %SystemRoot%\Repair\Regback konumunda bir kayıt defteri yedeklemesi oluşturabilir. Çünkü dosyalar, diskete sığmayacak kadar büyük olabilir. Kayıt defteri zarar gördüyse ERD kurtarma işlemi bu yedeklemeyi kullanabilir. Ancak SAM ismiyle de anılan Güvenlik Hesapları Yöneticisi'ni içeren bu kayıt defteri yedekleme dosyaları, veri hırsızları ve art niyetli kullanıcılar için bir av olarak görülebilir. Çünkü Regback klasörüne erişebilen bütün kullanıcılar, dosyaları görebilme ve kopyalayabilme imkanına sahiptirler. SAM, Syskey güvencesi ile korunuyor olsa da bazı uzman kayıt defteri yedeklemekten uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Kayıt defteri yedeklenmemesi gerektiğini iddia eden uzmanlar, kayıt defteri verilerini korumak için farklı çözüm yollarına başvurmanızı önerir. Bu çözüm yolları, Disk Görüntüleme Yedeklemesi'ni kullanmak ya da Regback klasöründeki kayıt defteri verilerini güvenli olduğundan emin olduğunuz bir ortama kopyalamaktır.
Güncel Bir Acil Durum İçin Veri Kurtarma Disketi Bulundurmak Amacıyla Bir Sistem Onarım Diski Oluşturmak:
Güncel bir acil durum için veri kurtarma disketi bulundurmak amacıyla bir sistem onarım diski oluşturmak, oldukça önemli ve aynı zamanda koruyucu nitelikte bir önlemdir. Sistem kurtarma seçenekleri, ciddi bir sorun oluşması durumunda Windows'u onarmanıza yardımcı olabilir. Sistem kurtarma seçeneklerini kullanmak için, Windows yükleme diskine sahip olmanız veya bilgisayar üreticiniz tarafından sağlanan kurtarma seçeneklerine erişiminizin olması gerekir. Bu seçeneklerden ikisi de yoksa, sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için bir sistem onarım diski oluşturabilirsiniz. Güncel bir acil durum için veri kurtarma disketi bulundurmak amacıyla bir sistem onarım diski oluşturmak için ilk olarak Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneğini çalıştırın. Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneğini çalıştırmak için sırasıyla Başlat / Denetim Masası / Sistem ve Bakım / Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneklerine tıklayınız. Açılan ekrandaki menüden Sistem Onarım Diski Oluştur seçeneğine tıklayın. Önünüze gelen ilerleme adımlarını takip edin. Bu adımlar esnasında yönetici şifreniz veya yönetici onayınız istenirse, yönetici şifrenizi girip onay veriniz. Bu sayede güncel bir acil durum için veri kurtarma disketi bulundurmak amacıyla bir sistem onarım diski oluşturmuş olacaksınız. Oluşturmuş olduğunuz sistem onarım diskini kullanabilmek için ilk olarak sistem onarım diskinizi Cd ya da Dvd sürücünüze takın. Ardından bilgisayarınızın güç düğmesini kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şayet bilgisayarı sistem onarım diski üzerinden başlatmak isteniyorsa, klavyeden herhangi bir tuşa basınız. Dil ayarlarınızı seçip İleri seçeneğine tıklayın. Önünüze çıkan ekranda bir kurtarma seçeneği belirleyin ve İleri seçeneğine tıklayın. Eğer bilgisayarınız Cd ya da Dvd'den başlatılacak bir biçimde yapılandırılmamış ise bu durumu değiştirebilmek için bilgisayar ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız gerekmektedir. Bahsi geçen yeniden yapılandırmayı gerçekleştirebilmek için Bios ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir. Gelelim Bios ayarlarını nasıl değiştirebileceğinize. Güç düğmesine bastıktan Bios’un bilgisayarı sınadığı post ekranı karşımıza gelir. Açılan bu post ekranında, size işlemcinizin hızı, bellek miktarı ve veri saklama cihazları belirtilir. Ekranın altında ise Press DEL to Enter Setup şeklinde bir ifade belirir. Burada Bios ayarlarına girebilmek için DEL tuşuna basılır. Bios açılınca karşınıza Bios menüsü gelir. Bios menüsünde yapacağınız değişikliklerle Bios ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız mümkün hale gelmektedir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter