0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

hard disk markaları

Seagate
2006'da Maxtor'u satın alarak büyük ses getiren, 2011 de ise Samsung'un Hard Disk Üretim Bölümünü satın alıp veri depolama alanında dünya lideri olan Seagate, daha ön planda olduğu harici hard disk piyasasının yanında hard disk piyasasında da oldukça etkin bir firma. Seagate, son olarak hard disk üretiminde 2 milyar adeti geçtiğini duyurarak başarısını gözler önüne serdi. Bu başarı, bir hard disk üreticisi firmanın ulaştığı en büyük satış rakamı olarak kayıtlara geçti.
Western Digital
Veri depolama alanında uzun süre dünya lideri olan Western Digital, liderlik koltuğunu Seagate'e kaptırır. Ancak rekabeti bırakmayan firma, Hitachi'nin Küresel Depolama Teknolojileri Bölümünü satın alarak büyük bir atılım yapar ve tekrar dünya lideri olur. Ancak Seagate'in Samsung hamlesinin ardından dünya liderliğini tekrar Seagate'e kaptırır. Western Digital, tüm yaşananlara karşın piyasadaki rekabetçiliğini sürdürmekte ve soluğunu Seagate'e hissettirmeye devam etmekte.
Toshiba
Seagate ve Western Digital'in bitmek tükenmek bilmeyen rekabet ortamında ayakta kalmayı başaran ve sektörde saygın bir yeri olan Toshiba, 2009 yılında Fujitsu'nun Hard Disk Bölümünü satın aldıktan sonra kısa süre önce sektörün küçük ama beğenilen firmalarından OCZ'yi de satın aldığını açıkladı.
Diğer markalar:
Seagate, Western Digital ve Toshiba'nın üretici olarak hakimiyet kurdukları hard disk piyasasında geriye kalan markalardan bazıları her ne kadar büyük isimler olsalar da artık hard disk üretimi yapmadıkları ya da sadece kendi ürünleri için kısıtlı üretim yaptıkları için Diğer markalar sınıfında değerlendirilmekteler.
Samsung:
Hard Disk Üretim Bölümünü Seagate'e satan teknoloji devi Samsung, satışın ardından ürünlerinde Seagate'in geliştirdiği hard diskleri kullanmaya başladı. Buna karşın 2. el piyasasında Samsung'un kendi ürettiği hard disklerden kolayca bulabilmek mümkün.
H&P
Eski popülerliğinden uzak olan Hewlett Packard(H&P), birkaç firma ve yazılım şirketi satın aldı. Hard disk alanında yaygın bir üretim politikası gütmedikleri için H&P hard disklerin genellikle 2. ellerini bulmak daha olası.
IBM
2004'te Pc Bölümünü Lenovo'ya sattıktan sonra sadece bakım hizmeti veren IBM'in eskimiş hard diskleri halen 2. el piyasasına bulunabilmekte.
Dell
Önce Microsoft'a satılacağı dedikoduları çıkan, sonra da halka kapanma kararı alan Dell, şirketin kurucusu ve Ceo'su olan Michael Dell'e satıldı. Bu satışta Microsoft'un da finansman sağladığı ortaya çıktı. Akıbeti merak edilen şirket, güçlenerek üretime devam edeceğini açıkladı. Dell, kendi hard disklerini üretmeye devam etmekte.
Hitachi:
Küresel Depolama Teknolojileri Bölümünü Western Digital'e sattıktan sonra hizmet verdiği diğer sektörlerde varlığını sürdüren Hitachi'nin hard disklerinin 2. ellerini bulabilmek mümkün.
Fujitsu:
2009 yılında Hard Disk Bölümünü Toshiba'ya satan Fujitsu'nun hard disklerinin 2. elleri halen satılmakta.
Maxtor:
Döneminin efsane hard disk üreticilerinden olan ve sektör lideri Quantum'u satın alarak dikkatleri üzerine çeken Maxtor, bu satın almanın ardından sürpriz şekilde Seagate'e satılmıştı. Günümüzde 2. el piyasasında nadiren de olsa Maxtor hard disklere rastlamak mümkün.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter