0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisk biçimlendirme hatası

Hard disk biçimlendirme hatası nedir, nasıl çözülür, bu hatayı veren harddisklerden veri kurtarılabilir mi?
Hard disk biçimlendirme hatası, harddiskin işletim sistemleri tarafından görülmelerini sağlayan dosya sisteminin bozulması sonucu meydana gelen bir hatadır. Her işletim sisteminin kendine has dosya sistemleri mevcuttur ve bu dosya sistemleri ayrı işletim sistemlerinde görülmeyebilir. Windows için örnek vermek gerekirse bu doysa sistemleri başlıca NTFS ve Fat32 dir. Günümüzde en çok kullanılan dosya sistemi NTFS dir.Harddiskin karşılaştığı problemler dosya sisteminin bozulmasına sebebiyet verebilir, çalışır durumdayken güç kesilmeleri, yazma veya okuma işlemi yaparken bilgisayarda meydana gelen donmalar, virüsler gibi. Harddisk biçimlendirme hatası için windows un sunduğu disk hatalarını kontrol etme ve onarma yapmak için bir uygulama mevcut. Bu uygulamaya başlat satırına cmd yazdıktan sonra açılan dos penceresine chkdsk/r x: (x yerine harddiskinizi temsil eden harfi yazacaksınız) yazarak ulaşabilirsiniz.Chkdsk harddiskinizi dos ortamında hatalarını tespit edip onarmaya yarar. Bazı durumlarda chkdsk harddiskinizi kurtaramıyabilir, bunun için yazılım şirketleri üçüncü parti harddisk kurtarma ve dosya kurtarma programları ürettiler. Satın alacağınız kullanışlı programlar sayesinde harddiskinizdeki hataları onarıp içindeki dosyaları kurtarmanız mümkün. Ancak çoğu zaman kullanıcılar bu tarz programları kullanmaya cesaret edemiyor veya programları uygun bir şekilde kullanamadığı için sonuca ulaşamıyor. Aynı zamanda bilinçsiz kullanım sonucu harddisk biçimlendirme hatasını çözmek bir yana içindeki verileri geri getirlimesi çok zor bir hale getiren kullanıcılarla da karşılaştığımızı belirtmeliyiz. Harddisk biçimlendirme istiyor ve içindeki dosyalar sizin için hayati önem taşıyorsa, profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.
Merhaba. Geçen haftadan beri uzun bir süredir sorunsuz biçimde kullandığım masaüstü bilgisayarımda oldukça önemli bir sorun oluşmuş durumda. Karşılaştığım sorunu ve sorunu giderebilmek için neler denediğimi size kısaca anlatayım. Bilgisayarımı çalıştırdığımda harddiskim açılmıyor. Harddiskinizi biçimlendirmeniz gerekiyor şeklinde uyarı mesajları görüntüleniyor. Ardından harddiskinizi şimdi biçimlendirmek ister misiniz diye soruyor. Harddiskteki bazı kayıtların silinmemesi için ilk başta temkinli davranmak istedim ve bu nedenle biçimlendirmeye hayır dedim. Tekrar tekrar harddiskin açılması için uğraşsam da sonuç hep aynı oldu. Ben de bunun üzerine harddiskteki kayıtlardan vazgeçip görüntülenen uyarı mesajından sonra biçimlendirme için onay verdim. Biçimlendirme işlemi başlıyor. Ancak bu sefer de biçimlendirme tamamlanmadı şeklinde uyarı mesajı alıyorum ve biçimlendirme yarıda kalıyor. Ben de son çare olarak chkdsk komutlarından faydalanmaya karar verdim. Başlat > çalıştır > cmd > chkdsk C: / f komutuyla işlem gerçekleştirmek istedim. Bu sefer de bu işlemi gerçekleştirebilmek için yetkiniz bulunmamaktadır şeklinde bir hata mesajı görüntüleniyor ve işlem gerçekleştirilemiyor. İnanın ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Durumumu size açıklamaya çalıştım. Lütfen bu harddisk biçimlendirme hatası nasıl aşılır bana yardımcı olun.
Merhaba. Elbette elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağız. Anlattıklarınız ışığında yaşadığınız harddisk biçimlendirme hatası ile ilgili çeşitli tespitler yapabilir ve çözüm önerilerinde bulunabiliriz. Görünen o ki internet üzerinden harddiskinize bulaşan ve sisteminize yerleşen bir virüs nedeniyle herhangi bir işlem gerçekleştirebilmeniz mümkün olmuyor. Zaman zaman bazı yazılımların da bu tip sorunlara neden olduğu bilinmekte. Özellikle de lisanssız şekilde çalıştırılan yazılımlar. Gelelim mevcut harddisk biçimlendirme hatası ile karşılaşıldığında yapılabileceklere. Denediğiniz yöntemlerin hepsi doğru yöntemler. Bu yöntemleri uygulamak, sorununuz için çözüm olmasa dahi en azından bize sorununuzun kaynağını tespit etme imkanı sağladı. Bu noktadan sonra yapabileceğiniz bireysel bir müdahalenin kalmadığını söyleyebiliriz. Artık yapmanız gereken profesyonel yardım almak. Yani bir uzmanın kullandığı profesyonel yazılımlardan yararlanmak. Harddiskinizde bulunan verilerin kurtarılmasına da ihtiyaç duyuyorsanız, aynı zamanda profesyonel veri kurtarma hizmeti alarak verilerinizi kurtarmanız da mümkün. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak her türlü harddisk arızasının giderilmesinin yanı sıra veri kurtarma alanında da uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve ileri derece müdahale gerektiren durumlarda donanımsal müdahale yapma imkanı sağlayan laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla siz müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bize dilediğiniz konuda ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter