0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisk biçimlendirme sorunu

Hard disk biçimlendirme sorunu nedir, nasıl çözülür, bu hatayı veren harddisklerden veri kurtarılabilir mi?
Hard disk biçimlendirme sorunu, harddiskin işletim sistemleri tarafından görülmelerini sağlayan dosya sisteminin bozulması sonucu meydana gelen bir hatadır. Her işletim sisteminin kendine has dosya sistemleri mevcuttur ve bu dosya sistemleri ayrı işletim sistemlerinde görülmeyebilir. Windows için örnek vermek gerekirse bu doysa sistemleri başlıca NTFS ve Fat32 dir. Günümüzde en çok kullanılan dosya sistemi NTFS dir.Harddiskin karşılaştığı problemler dosya sisteminin bozulmasına sebebiyet verebilir, çalışır durumdayken güç kesilmeleri, yazma veya okuma işlemi yaparken bilgisayarda meydana gelen donmalar, virüsler gibi. Harddisk biçimlendirme sorunu için windows un sunduğu disk hatalarını kontrol etme ve onarma yapmak için bir uygulama mevcut. Bu uygulamaya başlat satırına cmd yazdıktan sonra açılan dos penceresine chkdsk/r x: (x yerine harddiskinizi temsil eden harfi yazacaksınız) yazarak ulaşabilirsiniz.Chkdsk harddiskinizi dos ortamında hatalarını tespit edip onarmaya yarar. Bazı durumlarda chkdsk harddiskinizi kurtaramıyabilir, bunun için yazılım şirketleri üçüncü parti harddisk kurtarma ve dosya kurtarma programları ürettiler. Satın alacağınız kullanışlı programlar sayesinde harddiskinizdeki hataları onarıp içindeki dosyaları kurtarmanız mümkün. Ancak çoğu zaman kullanıcılar bu tarz programları kullanmaya cesaret edemiyor veya programları uygun bir şekilde kullanamadığı için sonuca ulaşamıyor. Aynı zamanda bilinçsiz kullanım sonucu harddisk biçimlendirme sorunu çözmek bir yana içindeki verileri geri getirlimesi çok zor bir hale getiren kullanıcılarla da karşılaştığımızı belirtmeliyiz. Harddisk biçimlendirme sorunu ile karşı karşıyaysanız ve içindeki dosyalar sizin için hayati önem taşıyorsa, profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.
Daha önce hiç harddisk biçimlendirme sorunu yaşamamıştım. Ancak geçen gün bu sıkıntıyla ben de karşılaştım. Şimdi ne yapmam gerektiğine dair beni bilgilendirir misiniz?
Elbette. Bir harddisk biçimlendirme sorunu ancak sorunun nedeni tespit edilebilirse sağlıklı şekilde çözülebilir. Biçimlendirme sorununu tespit edebilmek ve sorunu giderebilmek için sırasıyla denenebilecek bireysel yöntemler mevcut. Ancak tavsiye edilen, uygulanacak yöntemlerin belli bir sıraya göre uygulanması. Harddisk biçimlendirme sorunu ile karşı karşıya kalındığında bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda uyarı mesajları ve harddiskinize biçimlendirme yapmak isteyip istemediğinize yönelik bir mesajla karşılaşırsınız. Uygun şartlarda biçimlendirme için verdiğiniz onayla biçimlendirme işlemi gerçekleşir. Fakat her zaman uygun şartlarla karşılaşmak söz konusu değildir. Yani harddiskte yaşanan sıkıntıdan dolayı farklı şekillerde biçimlendirme yapılması söz konusu olabilir. Biçimlendirme onayıyla biçimlendirme yapılamazsa, ilk denenmesi tavsiye edilen bireysel yöntem, chkdsk komutlarından faydalanmaktır. Chkdsk komutlarıyla birkaç şekilde biçimlendirme yapabilmek mümkündür. Ancak en çok tercih edilen komut, sırasıyla başlat / çalıştır / cmd / chkdsk (buraya harddiski simgeleyen harf yazılır): / f seçimlerini yaparak çalıştırılan komuttur. İlk aşamada denenmesi gereken bu yöntem sonuç vermezse önerilen ikinci yöntem, biçimlendirme sorunu olan harddiskin bilgisayardan çıkartılıp başka bir bilgisayara ya da bilgisayar ortamına takılmak suretiyle çalıştırılmasıdır. Başka bir bilgisayara ya da bilgisayar ortamına takılan biçimlendirme sorunu bulunan harddisk, takıldığı ortamda çalıştırıldığında harddiskin sorunlu olduğu, biçimlendirilmesi gerektiği ve biçimlendirmek isteyip istemediğiniz yönünde hata mesajlarıyla karşılaşacaksınız. Burada yapmanız gereken, biçimlendirme için onay vermeniz. Onay sonrasında ilk olarak harddiskiniz taranacak ve hatalar tespit edilecek. Ardından hataların düzeltilmesine geçilecek. Hataların düzeltilmesinden sonraysa harddisk sorunsuz bir şekilde biçimlendirilecek. Bu noktadan sonra harddiski takılı olduğu bilgisayar ya da bilgisayar ortamından söküp kendi bilgisayarınıza takıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer denemenizi önerdiğimiz bu yöntemler sonuç vermezse, profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak her türlü harddisk biçimlendirme sorununun giderilmesinin yanı sıra veri kurtarma alanında da uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve ileri derece müdahale gerektiren durumlarda donanımsal müdahale yapma imkanı sağlayan laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla siz müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bize dilediğiniz konuda ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter