0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisk neden bozulur

Bilgisayarınızın diğer tüm parçaları gibi harddiskleri de bozulabilir. Ancak harddiskler veri deposu olduklarından özel bir durumları vardır. Bozulan diğer parçalar kolaylıkla yenileri ile değiştirilebilirken, harddiskleri değiştirmeden önce içlerindeki önemli bilgilerin kurtarılması gereklidir. İçerisinde önemli veriler bulunan bir harddisk bilgisayarınızın en değerli ve bozulmasını en son isteyeceğiniz parçasıdır. Peki harddisk neden bozulur? Bu sorunun pek çok cevabı olabilir. Firmware ya da virüs gibi istenmeyen problemlerden kaynaklanabileceği gibi voltaj dalgalanmaları ya da fiziksel darbeler sonucu oluşabilecek donanımsal sorunlar da harddiskinizin bozulmasına yol açabilir. Harddiskinizde oluşabilecek bad sector diye tabir edilen bozuk kesimler adeta bir virüs gibi hızla yayılıp, zamanla harddiskinizi kullanılamaz hale getirebilmektedir. Ani darbe ve düşmeler de harddiskinize kalıcı zararlar verebilir. Yine voltaj hareketlerinden kaynaklanan sorunlar harddiskinizin yanmasına kadar gidebilmektedir. Kullanıcıların bu tehlikelere karşı çok dikkatli olması, iyi bir virüs programı ile sistemlerini koruması, harddisklerini fiziksel darbelere karşı muhafaza etmesi ve verilerini mutlaka yedeklemeleri gereklidir. Çoğu durumlarda veriler kurtarılabilir ama her durumda değil. Verileri geri getirmek mümkün olmadığında, eğer önceden yedekleme yapmadıysanız tüm verilerinizi kaybetmişsiniz demektir. Bu da harddiskinizin maddi değerinin çok çok ötesinde zararlar verebilmektedir.
Harddisk Bozulmaması İçin Neler yapmalıyım?
Harddiskin bozulmaması için neler yapmanızı öğrenmeden önce harddisk neden bozulur bunu anlamalısınız. Çünkü bazı harddisk arızaları önlem alsanız dahi önüne geçilemez arızalarken, bazı arızalar ise önlem alındığında engellenebilir türdendir. Önlem alınamayacak arıza türleri afetlere bağlı arızalardır. Bunlara örnek olarak sel, fırtına ve yangın gibi tahrip edici durumlar gösterilebilir. Önlem alınabilecek türde arızalar ise elektrik dalgalanmalarına bağlı ani voltaj artış ve düşüşlerini engellemek için sigortalı priz kullanmak, harddiskin sağlıklı şekilde havalandırılmasını sağlayıp ısınmasının önüne geçmek, tozlanma gibi hareketli iç donanımın çalışmasını engelleyici fiziksel sorunları gidermek ve fiziksel darbelere bağlı arızaları en aza indirmek için harddiski sarsıntısız ve sabit şekilde tutmaktır.
Bozulmayan Bir Harddisk Var mı?
Elbette bozulmayan bir harddisk yok. Çünkü bir harddisk hiç sorun yaşatmadan çalışmasını sürdürse dahi belli bir ömre sahip. Harddisk neden bozulur sorusunun cevabı üzerinde durduğumuzda görüyoruz ki harddisklerin bozulma nedenlerinin büyük bir bölümü kullanıcı hatalarından kaynaklanan arızalar. Yine de harddisk arızalarını en aza indirmek için önlemler almak ya da daha az arızalanan bir harddisk türü seçmek de mümkün. Şayet mevcut harddiskinizi değiştirmeye karar verdiyseniz, tavsiye edebileceğimiz manyetik disklerin yerini almaya başlayan ve iç donanımında herhangi bir hareketli parça bulundurmadığı için fiziksel darbelere bağlı arıza oranını minimuma indiren bir Ssd harddisk tercih etmeniz. Mevcut harddiskinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, harddisk neden bozulur başlığı altında irdelediğimiz basit ve düşük maliyetli önlemlere başvurmanız size yardımcı olacaktır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter