0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisk neden çöker

Harddisk içerisinde bilgilerin tutulduğu disk ya da diskler ve bu diskleri hareket ettiren, motor denilen mekanizmadan oluşmaktadır. Peki harddisk neden çöker? Uzun çalışma süreleri sonrası bu parçalar yıpranabilmekte. Bu parçaların kalitesi de bunda önemli bir etken. Kalitesiz parçalar daha çabuk ömrünü tüketip harddisklerin çökmesine neden olabiliyor. Harddiskinizin neden çöktüğünün cevabı genelde fiziksel problemlerde gizli. Bunları önlemek için, diskinizin bakımını düzenli olarak yapmanızda fayda var. Disk birleştirme ve denetleme araçlarını bu iş için kullanabilirsiniz. Ayrıca harddiskiniz çalışırken sarsılmamalı ve fazla ısınmamalı. Diskinizin ısısını takip edebileceğiniz ActiveSmart tarzı programlar kullanabilirsiniz. Çok sayıda okuma / yazma işlemi yapmak aşırı ısınmaya neden olabilir. Harddiskinizin ısısını kontrol edip, bir problem görürseniz ekstra fanlar ile bu sorunu çözebilirsiniz. Yine elektrik dalgalanmaları da tehlikeli olabilir. Bilgisayarınız sağlam bir prize bağlamalısınız. Eğer sık sık elektrik kesintileri gerçekleşen bir yerde iseniz kesintisiz güç kaynağı kullanmanız faydalı olur. İyi ve güvenilir bir güç kaynağınız da varsa bu konuda rahat olabilirsiniz. Harddiskinizin çökmesi durumunda verilerinizin kurtarılabilmesi bazı yardımcı programlarla ya da profesyonel yardım ile mümkün olmaktadır.
Harddisk çökmesi engellenebilir mi?
Bazı durumlarda engellenebilir. Öncelikle harddisk neden çöker buna değinelim. Fiziksel darbelere bağlı arızaları bir tarafa ayırırsak, harddisk çökmelerinin mantık hatası, silinmemesi gereken dataların silinmesi, virüs bulaşması, formatlama esnasında yapılabilecek hatalar ve yanlış biçimlendirmelerden kaynaklanan arızalardan kaynaklandığı söylenebilir. Bu hataların en aza indirilmesi için antivirüs programı kullanmak, bilinçsiz biçimlendirme ya da formattan uzak durmak ve silinmemesi gereken dosyaların hangileri olduğunu öğrenip bu verileri yanlışlıkla silmemek gerekir. Bu oldukça basit önlemlere uyulursa harddiskin fiziksel darbeler dışında çökme riski en aza indirilmiş olur.
Çöken harddisk kurtarılabilir mi?
Çöken harddisk ilk olarak analize alınır. Çünkü ancak harddiskin neden çöktüğü tespit edilirse kurtarılıp kurtarılamayacağı anlaşılabilir. Analizin ardından ileri derecede yanma gibi nadir görülen durumların sebebiyet verdiği kurtarılamayacak bir durumla karşı karşıya kalındıysa harddisk müşteriye teslim edilir. Şayet harddisk kurtarılabilecek durumdaysa arıza türüne göre uygulanacak kurtarma müdahalesi müşteriye bildirilir. Müşteri onay verirse veri kurtarma aşamasına geçilir. Uzmanlar tarafından profesyonel veri kurtarma programları vasıtasıyla ve gerekirse donanımsal müdahale yöntemleriyle sorunu giderilen ve kaybolan verileri kurtarılan harddisk müşteriye teslim edilir. Harddiskiniz çökme gibi bir sorunla karşı karşıyaysa ne yapmanız gerektiğine dair ücretsiz olarak Veri Kurtarma Servisi'ne başvurmaktan çekinmeyin.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter