0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisk neden ısınır

Merhaba bilgisayarıma iki harddisk bağlı. Yardımcı bir program ile kontrol ettiğimde harddisklerimin çok fazla ısındığını gördüm. Daha sonra kasayı açıp elimle kontrol ettim ve harddisklerim neredeyse elimi yakacak kadar sıcaktı. Bunun sebebi ne olabilir? Harddisk neden ısınır? ve nasıl soğutulur? Teşekkürler. Isınma problemi harddisklerinizin aşırı çalışmasından dolayı oluşabilir. İsteminiz haricinde harddiskinizin çalışmasına neden olan bir program olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca kasanız fazla tozlanmış ya da soğutması yetersiz kalıyor olabilir. Bu sorunu çözmek için ekstra fan ya da soğutucu kullanmanızı öneririz.
Yeni Sayılacak Bir Bilgisayarım Var. Bilgisayarımda Fazla Yazılım Yüklü Değil. Bilgisayarımı Fazla Kullandığımı da Söyleyemem. Ancak Son Zamanlarda Harddiskimin Aşırı Derecede Isındığını Fark Ettim. Acaba Harddisk Neden Isınır? Bu Bir Arıza Belirtisi midir?
Harddiskler hareketli yapıları gereği sürtünmeye bağlı ısınırlar. Ancak bu detay üretimden önce hesaplanmış, harddiskin kaç derece sıcaklığa ulaşacağı tespit edilmiş ve bu sıcaklığı aşağıya çekmek için fan gibi soğutma mekanizmaları kullanılmıştır. Beklenen düzeydeki bu ısınma haricindeki tüm ısınmalar, harddiskin bir uyarısı olarak kabul edilir. Peki düzgün çalışmakta olan bir harddisk neden ısınır? Bu sorunun birkaç cevabı mevcut. En sık rastlanan alternatif, çeşitli yazılımların neden olduğu harddiskleri kapasitelerinin üzerinde çalışmaya zorlayan durumlar. Fan arızası ya da fanın tıkanması gibi fiziksel nedenler de harddiskin aşırı ısınmasının diğer nedenleri.
Harddiskim Aşırı Şekilde Isınıyor. Harddisk Neden Isınır Diye Araştırdımsa da Herhangi bir Sonuç Elde Edemedim. Ne Yapabilirim?
Öncelikle endişeye kapılmayın. Karşı karşıya kaldığınız durumun bir arıza olmama ihtimali de var. Belki de basit şekilde çözümlenecek bir sıkıntıyla karşı karşıya olabilirsiniz. İlk olarak harddiskinizi soğutmakla görevli fanı kontrol edelim. Fan çalışmıyorsa sorununuzun kaynağı, muhtemelen bağlantı kablolarınızın gevşemiş olması. Bağlantıları dikkatlice kontrol edin ve sorununuz bitsin. Bir diğer neden de çalışan ve fakat tozların neden olduğu tıkanıklıklar yüzünden ağır çalışan fanlar. Bu durumda fanı tozdan arındırmak sorununuzu çözecektir. Fanınızda herhangi bir problem yoksa harddiskinizin ısınmasının nedeni kuvvetle muhtemel bilgisayarınızda kullandığınız bazı yazılımlardır. Çünkü bazı yazılımlar, harddiskleri kapasitelerinin üzerinde çalışmaya zorlar ve dolayısıyla aşırı ısınma durumu ortaya çıkar. Bu durumda yapılması gereken yüksek performans istemi olan yazılımları bilgisayarınızdan kaldırıp harddiskinizin ısınmasını gözlemlemek olmalıdır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter