0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Harddiski biçimlendiremiyorum

Sayın V.K.S. yetkilisi, Şirketimize ait olan bilgisayarlardan birindeki harddisk fiziksel bir etki olmadan çalışmamaya başladı. Biz daimi olarak yedekleme yaptığımızdan dolayı sadece son haftaya ait verilerimize ulaşmak istiyoruz. Konu ile ilgili internet sitelerinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, harddisk üzerinde biçimlendirme yapıldığında, sorunun çözüldüğü daha sonrasında ise verilerin kurtarılabildiğini öğrendik. Bu bilginin doğru olup olmadığını sizden öğrenmek istiyorum. Ayrıca, diskimiz üzerinde biçimlendirme yapmak istediğimizde bunun mümkün olmadığına dair bir uyarı yazısı alıyoruz. Acaba bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz? Serdar Adalı

Serdar Bey, öncelikle bize bu soruyu yanıtlama fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederiz. Harddiskimi biçimlendiremiyorum, harddisk biçimlenmiyor şeklinde yakınmaları sıkça duymaktayız. Bu nedenle bir makale hazırlayıp, sitemizde yayına sunduk.Biçimlendirme sorunları ile ilgili sitemizde yazdığımız makaleyi inceleyebilirsiniz. Ancak harddiskinizin biçimlendirilmesi bilgilerinizden biraz daha uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle veri kurtarma işlemine, mümkünse biçimlendirme yapmadan başlanması daha uygun olabilir. Saygılarımızla.


Harddiski Biçimlendiremiyorum. Nasıl Yapılacağını Anlatabilir misiniz?
Bu gibi durumlarda denetleme ve biçimlendirme yapmak için Chkdsk komutunu kullanmak, en yerinde tercih olacaktır. Bu komut vasıtasıyla denetleme yapmanın yanı sıra dizin hataları, bozuk bölümler, kaybolmuş kümeler ve çapraz şekilde bağlanmış dosyalar da onarılmaya çalışılır. Komutu doğru şekilde uygulayabilmek için ilk olarak yönetici hesabıyla giriş yapılır. Windows Gezgini ya da Bilgisayarım aracılığıyla Chkdsk komutu çalıştırılır. İşlem sayısına göre denetleme ve onarma süresi uzayabilir. İşlem süresinin daha da uzamaması için paylaşılmış diskle beraber bütün grubu çevrimdışı almak tüm fiziksel disk tanıtıcıların kapatılmasını sağlayacaktır. Şayet Chkdsk komutunu sağlıklı şekilde çalıştıramıyorsanız, biçimlendirme yapabilmek için profesyonel destek alma yoluna gitmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır.Ckdsk Komutu ile Harddiski Biçimlendiremiyorum. Chkdsk Komutu ile Biçimlendirme, Hata Denetleme, Onarma ve Veri Kurtarma Nasıl Yapılabilir?
Komut sırasına uyduğunuz sürece Chkdsk Komutu ile Biçimlendirme, Hata Denetleme, Onarma ve Veri Kurtarma yapmak mümkündür. Chkdsk komutunu sağlıklı şekilde uygulayabilmek için Windows Gezgini'ndeki Kısayol Menü'sünden Özellikler seçeneği seçip Araçlar sekmesine tıklayın. Şimdi Denetle komutuna tıklayıp Chkdsk komutu grafik arabirimini görüntüleyin. Chkdsk komutunun dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzeltmesi için F anahtarıyla, bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalışması içinse R anahtarıyla çalıştırın. Ortam hataları denetlendiği zaman dosya sistemi de otomatikman onarılmış olduğu için ikinci komutu çalıştırmak, ilk komutu da çalıştırmak anlamına gelir. Her iki komut için de sisteme, denetlenmek istenen diskin tam denetiminin verilmesi şarttır. Şayet diske erişim gerektiren açık dosyalarınız veya işlemleriniz mevcutsa size istenen denetimin gerçekleştirilemeyeceği bildirilir. Bilgisayarınızı bir sonraki açışınızda sistemin diskinizi denetlemesini başlatabilirsiniz. Chkdsk komutunu kullanıp biçimlendirme, hata denetleme, onarma ve veri kurtarma yapamadıysanız, ücretsiz hard disk veri kurtarma analizi yaptırmak, sorununuzun ne olduğunu, nasıl giderilebileceğini öğrenmek ve şayet arzu ederseniz sorununuzu gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Veri Kurtarma Servisi olarak harddisklerinizin tüm sorunlarını giderebilmekteyiz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter