0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddiskin içi boş gözüküyor

"Merhaba bugüne kadar problemsiz kullandığım harddiskin içi boş gözüküyor. Her zamanki gibi bilgisayara taktım, harddiski açtım ve içi bomboş, hiçbir dosya gözükmüyor. Harddisk özelliklerine girdiğimde yarısı dolu gözüküyor ama ben dosyalarımı göremiyorum, bu problem neden kaynaklanıyor acaba, nasıl çözebilirim?
Harddiskin içi boş gözüküyor ama aslında doluysa bu büyük ihtimalle bir virüsten kaynaklanıyor. Harddiskinizin içindeki dosyaları gizli dosya olarak işaretleyen virüs sayesinde siz onları göremiyorsunuz. Dosyalarınızı görmek için klasör seçeneklerini açın, görünüm sekmesinde önce Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster kısmını işaretleyin ardından onun alt kısmında bulunan ""Korunan işletim sistem dosyaları gizle yanındaki kutucuktan işareti kaldırın ve uygula ya basın. Şimdi tekrar harddiskinizi açtığınızda dosyalarınızı büyük ihtimalle göreceksiniz. İkinci bir seçenek ise başlat satırına cmd yazdıktan sonra ilk satıra harddiskinizin sürücü harfini yazıp iki nokta üstüste ekleyip enter tuşuna basın örneğin E: imleç bir alt satıra inecek, oraya da sırasıyla attrib -a -s -r -h /S /D yazın ve işlemin sona ermsini bekleyin, harddiskinizdeki dosyaları tekrar göreceksiniz. Harddiskinizdeki dosyaları görmeyi başardıktan sonra size tavsiyemiz önemli dosyalarınızı yedekleyin ancak bu dosyalara virüs taraması yapmayı unutmayın, ardından harddiske format atın yoksa harddisk içindeki virüs size problem yaratmaya devam edecektir.
Arkadaşımdan transfer etmem gereken bazı dosyalar vardı. O yüzden Western Digital Marka 750 Gb'lık harici harddiskimi de alarak arkadaşımın evine gittim. Yaklaşık 200 Gb'lık dosyayı sorunsuz bir şekilde arkadaşımın dizüstü bilgisayarımdan harici harddiskime transfer ettik. Daha sonra dosyaları kullanmam gerektiğinde harici harddiskimi kendi dizüstü bilgisayarıma taktım. Harici harddisk normal şekilde çalıştı ve bilgisayar tarafından da tanındı. Ancak açtığımda harddiskin içi boş gözüküyor. Sadece arkadaşımdan transfer ettiğim dosyalar değil, daha önceden harddiske yüklemiş olduğum bütün dosyalar da yok olmuş durumda. Özelliklerden bakınca harddiskin doluluk boyutu doğru şekilde görünmekte. Benim anlamadığım eğer dosyalarım silindilerse, neden harici harddisk dosyaların boyutu kadar dolu görünmekte? Sayfalarınızı dikkatlice inceledim. Daha kolay tespitte bulunabilmeniz için şu bilgileri de ekleyeyim. Harddiskin düşmesi ya da bir yere çarpıp darbe alması gibi bir fiziksel hasar ya da elektrik kesilmesine bağlı bir sorun yaşanmadığından eminim. Ayrıca bilgisayarımda şimdiye kadar herhangi bir virüs sorunu da yaşanmadığını belirteyim. Bu bilgiler doğrultusunda ne tür bir problemle karşı karşıya olduğumu ve dosyalarımı kaybetmemek için ne yapmam gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız minnettar olurum. İyi çalışmalar.
Teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilirsek biz de memnun oluruz. Söyledikleriniz ışığında yaşadığınız soruna dair tespitte bulunurken fiziksel hasarlar üzerinde durmayacağız. Virüsle ilgili emin olabilmek için ise birkaç dakikanızı alacak bir virüs taraması yapmanızı öneririz. Zira her virüs farklı özelliklere sahip olduğu için bazı virüsler, siz farkına varmadan sisteminize bulaşmış ve aktif hale gelmiş olabilirler. Bu sebeple sisteminize bulaşmış ya da arkadaşınızın sistemine bulaşmış bir virüsün harici harddiskinize sirayet etme ihtimali de göz ardı edilmemeli. Eğer virüs bulaşmadığından eminsek, başka yazılımsal bir sorun söz konusu olabilir.
Harddiskin içi boş gözüküyor ve sorunun yazılımsal olduğunu tespit ettik. Virüs bulaşmasından ya da kötü huylu bir yazılımdan dolayı dosyalarınız gizlenmiş vaziyette ve bu yüzden harddiskin içi boş gözüküyor. Bireysel yollara başvurulacaksa 2 alternatifiniz var. İlki sırasıyla Bilgisayarım / Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm Menüsü / Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Göster seçimlerini yapıp seçili durumdaki Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle seçeneğinin işaretini kaldırmak ve sırasıyla Uygula / Tamam seçimlerini yapmak. Bu yöntemle şayet harici harddikinizde bulunan dosyalar gizli dosyaya dönüştürülmüşse, görünür hale gelirler ve sorununuz giderilmiş olur. Uygulanabilecek diğer yöntem ise harici harddiskiniz bilgisayarınıza takılıyken sırasıyla Başlat / Çalıştır seçimleri yapıp komut satırına cmd yazıp Enter'a basın, görüntülenecek olan komut satırı ekranına harici harddiskinizi simgeleyen harfi ve yanına iki nokta üst üste işaretini yapıp (Örneğin E: ) Enter'a basın, komut satırına E:>Attrib -a -s -r -h /S /D komutunu yazıp Enter'a basın. Girdiğiniz komutla başlayacak olan hata denetimi işlemiyle sistemdeki hata giderilmeye çalışılacak. Eğer işlem başarılı olursa dosyalarınız görüntülenecek. Anlattığımız bu 2 yöntem de bir sonuç vermezse, vakit geçirmeden profesyonel yardım alınız. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak harddisk arızalarınızı giderebilmekte ve aynı zamanda veri kurtarma hizmeti vermekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz."

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter