0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harddisklerden kalıcı veri silme

Elimdeki harici harddisklere kalıcı veri silme yapmak istiyorum, bunu yapabilmemin bir yolu var mı?
Harddisklerden kalıcı veri silme internet üzerinden bulunabilen bazı programlar ile uygulanabilen bir yöntemdir.Ancak kalıcı veri silme programları verilerinizi yok etme işlemi adı altında, aslında silinen verilerin üstüne defalarca yazma metodunu kullanırlar (Wipe Atma Metodu). En çok kullanılan wipe metotları: Gutmann (35-Pas)Sabit disk üzerine 35 kez üst üste veri yazılımı işlemi, Schneier (7-Pass)Gizli bir rastgele numara üretici ile dosyayı 7 kez üst üste yazma işlemi, Dod-7 (7-Pass)Bir dosyayı 7 kez üst üste yazma işlemi.Bu işlemler harddiskinizdeki verileri yok etmez ancak bulunmasını çok zor hale getirirler.Günümüz teknolojilerinde bu tarz işleme tabi tutulmuş harddisklerin bile içindeki veriler profesyonel ekipler tarafından geri getirilebilir.Eğer harddisklerden kalıcı veri silme konusunda profesyonel yardım alırsanız, verilerin geri getirilme riskini ortadan kaldırmış olursunuz.Firmamız harddisklerden kalıcı veri silme konusunda yüzde yüz başarı ile hizmet vermektedir.
Harddisklerden Kalıcı Veri Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Kalıcı veri silme ya da bir diğer deyimle format atma işlemi, hasar görmüş ya da işletim sisteminin tamamen çöktüğü durumlarda kullanılan işletim sistemi de dahil olmak üzere bütün verilerin tamamen silinmesi işlemidir. Harddisklerde kalıcı veri silme işlemi için birkaç faklı alternatif yöntem bulunmakta. Ancak istenen sonucu tam anlamıyla sağlayabilecek tek yol var. Çünkü hard format diye anılan kalıcı veri silme yöntemi, ön yüklenebilir sürücülere uygulanıyor. Bu yöntemde daha sonra silinen verileri kurtarabilme imkanı sağlayabilmek için ön bellekteki dosyaları siliniyor ya da başka bir noktaya taşınıyor. Bu da aslında verilerin kalıcı olarak silinmediği anlamına geliyor. Geride iz bırakmayan gerçek anlamdaki tek harddisk kalıcı verici silme yöntemi, uzmanlar tarafından yapılması gereken verilerin disk sektörlerinden tamamen silinmesi ve bozuk sektörlerin de tamir edilmesi suretiyle harddiskin ilk günkü haline döndürülme işlemidir. Kalıcı veri silme, zor ve riskli bir işlemdir. Bu yüzden işlemin profesyoneller tarafından yapılmasını öneriyoruz.Harddisk Kalıcı Veri Silme İşlemi Neden Tercih Edilir?
Harddisk kalıcı veri silme işleminin temel amacı, harddiskten silinecek verilerin bir daha kurtarılamamalarını sağlamaktır. Bunun anlamı bir harddiskte kesinlikle kurtulması ve bir daha ortaya çıkmamak üzere yok edilmesi gereken verilerin kalıcı olarak silinmesidir. Veri silme ile kalıcı veri silme arasındaki fark, veri silme işleminde harddiskten silinen veriler, daha sonra gerek görülürse kurtarılabilirler. Ancak harddisk kalıcı veri silme işlemiyle silinen veriler bir daha kurtarılamazlar. Üstelik kalıcı veri silme işlemi yapıldıktan sonra harddiskte tekrar bozuk sektör de oluşabilir. Harddisk kalıcı veri silme işleminde veri silme işleminden farklı olarak harddiskteki bozuk sektörlerde onarılır. Kalıcı veri silme işlemi, bireysel olarak yapılabilse de kalıcı veri silme, zor ve riskli bir işlemdir. Bu yüzden işlemin profesyoneller tarafından yapılmasını öneriyoruz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter