0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

harici harddisk biçimlendirme istiyor

Harici harddisk biçimlendirme istiyor. Dün 500 gb samsung harici harddisk yere düştü ve şimdi bilgisayara taktığımda harici harddisk biçimlendirme istiyor. İçi yaklaşık 400gb a yakını dolu ve başka yedeği olmayan dosyalar var. Harddisk bozuldu mu acaba içindeki dosyaları kurtarmanın bir yolu var mı veya biçimlendirmeden açmam mümkün mü?
İyi günler, düşme sonucu aldığı hasara bağlı olarak harici harddiskin bir hatayla karşılaşmış olması mümkün, büyük ihtimalle okuyucu kafa disk plağına temas etti ve dosya siteminde bozukluk meydana geldi. Harddisk hata denetimi yapabilirsiniz veya chkdsk işlemini kullanabilirsiniz eğer fiziksel bir hasar meydana gelmediyse bu yöntemler işinizi görecektir.Hata denetimlerini yaptıktan sonra harici harddisk biçimlendirme istiyor ise üçüncü parti bir program kullanarak harddisk hatalarını denetleyip verilerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz, bu programlar ücretlidir ve harddiskinizin 400gb dolu olduğunu göz önünde bulundurursak epey zamanınızı alacaktır ayrıca harddiskinizin fiziksel bir sorun yaşıyorsa, harddiski çalıştırdığınız her süre verilerinizi kaybetme şansını arttıracaktır. Harici harddiskiniz fiziksel bir problem yaşıyorsa size bazı belirtiler verebilir, mesela daha önce duymadığınız sesler çıkarması olasıdır veya ışıklarında önceden görmediğiniz sinyal niteliğinde oynamalar görebilirsiniz.Şüphelendiğiniz bir durum varsa veya uyguladığınız yöntemler sonucunda bile harici harddisk biçimlenirme istiyor ise daha fazla uğraşmadan profesyonel yardım almalısınız.Tüm marka ve model harici harddiskler için gerekli yedek donanım ve ekipman şirketimizde bulunmakta.Harddiskinizi ücretsiz analiz için bize yollarsanız uygulanabilecek işlemler için size daha net bir bilgi verebiliriz.
Merhaba. Ben bodrum katta yaşamaktayım. Geçen haftaki yoğun yağışın yaşandığı gün odamı su basmış. Zeminde bulunan harici harddiskimin içersine de su kaçmış. Harici harddiski güzelce kuruttuktan sonra çalıştırmayı denedim. Ne yalan söyleyeyim fazla da umudum yoktu. Ancak harddiskimin ışığı yandı. Garip sesler geldi. Sonra da harici harddisk biçimlendirme istiyor şeklinde mesaj görüntülendi. Harici harddiskin içinde telafi edilemeyecek bir şey yok. O yüzden veriler benim için sorun değil. Ben de hemen biçimlendirme için onay verdim. Ama maalesef biçimlendirme tamamlanamıyor şeklinde bir hata mesajı geldi ve işlem yarıda kaldı. Sonra birkaç sefer daha denedim. Yine aynı sonuçla karşılaştım. Benim tek isteğim bir an önce biçimlendirmeyi yapıp harici harddiskime tekrar kavuşmak. Bana bu konuda yardım edebilirseniz çok makbule geçer. Saygılar.
Merhaba. Saygılar bizden. Geçirdiğiniz sıkıntı için de geçmiş olsun diyelim. Yaşanan sıkıntıdan sonra harici harddiskinizin hala kısmen çalışıyor olması, büyük bir şans. Gelelim sorununuzun nedenine ve nasıl aşılabileceğine. Tüm sıvılar iletken özelliktedirler. Bu yüzden elektronik cihazların içersine sızan sıvılar elektronik parçaların kısa devre yapmalarına ve buna bağlı olarak da çoğunlukla bozulmalarına neden olmaktadır. Bozulan elektronik parçalar, içersinde bulundukları elektronik cihazların kısmen ya da tamamen bozulmasına sebebiyet verirler. İşte harici harddiskler de içlerine sıvı sızmaları sonucunda aynı sorunla karşılaşabilmektedirler. Öyle ki harici harddisklerin iç donanımlarının tamamı sıvı ile kısa devreye uğrayabilecek elektronik parçalardan oluşmaktadır. Verdiğiniz bilgiler ışığında harici harddiskinizin sıvı sızmasından dolayı iç donanımlarında kısa devre gerçekleştiği ve bir veya birkaç iç donanım parçasının buna bağlı olarak bozulduğunu söyleyebiliriz. İşte bu sebebpten dolayı çalıştırmayı denediğinizde harici harddisk biçimlendirme istiyor.
Peki harici harddisk biçimlendirme istiyor ise ve fakat biçimlendirme işlemi tamamlanamadığı için işlemi gerçekleştiremiyorsanız ne yapmalısınız? İlk olarak harici harddiski bilgisayarınıza takın. Diskin tam denetimini yapabilmek için gerekli ayarlamaları yapın. Diske erişim gerektiren işlemler sonlandırılmalı. Aksi takdirde anlatacağımız işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmaz. Bu ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra Chkdsk komutunu kullanarak biçimlendirme sorununuzu gidermeyi deneyebilirsiniz. Chkdsk komutu, birbirinden farklı şekil ve amaçlar için uygulanabilmektedir. Sırasıyla Windows Gezgini / Özellikler / Araçlar / Şimdi Denetle seçimlerini yapın. Seçimlerin ardından Chkdsk komut satırı görüntülenecek. Şayet yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzeltmesi için komut satırını f anahtarıyla çalıştırın. Biçimlendirme hatası gibi sorunları aşmak için ise bozuk bölümlerin taranıp düzeltilmeye çalışılması için komut satırını r anahtarıyla çalıştırın. İkinci komutun aslında birinci komutu da içeren daha geniş bir işlem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Uyguladığınız Chkdsk komutu ardından harici harddiskinizde hata denetimi yapabilirsiniz. Eğer bu işlemler sonuç vermezse, harici harddiskiniz sadece profesyonellerce uygulanabilen donanımsal müdahaleler ile düzeltilebilir. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuzla hardisk ve harici harddisklerinize her türlü yazılımsal ve donanımsal müdahalelerde bulunabilmekteyiz. Dilediğiniz her konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter