0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

hdd - ssd karşılaştırması

"Hard disklerin SSD'ler ile bire bir karşılaştırılabilmeleri mümkün değil. Çünkü farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını gören hard diskler ve SSD'ler, kullanıcının bireysel arayışlarına göre değerliler ya da değerli değiller. Öyle ki disk alanına önem veren bir kullanıcı için hard disk daha cazipken
performansı ve hızı ön planda tutan bir kullanıcı için SSD çok daha cazip duruyor. MySQL ve MSSQL gibi üstün disk performansı gerektiren yazılımlar kullanan kullanıcıların da tercihi SSD yönünde olacaktır. Şimdi hard diskler ile SSD'lerin çeşitli kriterlerde karşılaştırılmalarını inceleyelim.
Hız:
SSD, hard diske kıyasla daha fazla IOPS(Saniye başına giriş - çıkış işlemi) desteği, daha kısa okuma / yazma ve gecikme süresine sahip. Bu bilgiler ışığında hız kriteri söz konusu olduğunda tercih kesinlikle SSD olmalı.
Isınma / Elektrik Harcama / Ses Yapma:
Hard diskler içlerinde bulunan plakaları döndürebilmek için daha fazla elektrik harcarlar. Bu işlem ısınma ve sese neden olur. Hareket gerektiren herhangi bir parçası olmayan SSD'ler ise ısı ve ses yaratmamakla beraber hard disklere nazaran çok daha az enerji harcarlar. Bu kriterin de mutlak galibinin SSD'ler olduğu rahatlıkla söylenebilir.
Birleştirme:
Hard diskin performansı, bölümlenmeye bağlı olarak azalır. Bu sebeple devamlı birleştirmeye ihtiyaç duyarlar. SSD'lerin performansları ise bölümlemeden etkilenmez. Bu sebeple de birleştirmeye ihtiyaç duymazlar. Bu kriterde de SSD'ler tercih sebebi.
Bileşenler:
Hard diskler, plaka, plaka döndürme motoru, manyetik okuma kafası gibi hareketli parçalara sahiptir. SSD'lerin içinde ise hareketli parçalar yoktur. Bir ara yüz bağlantısı birbirine bağlı entegre devrelerdir. İçinde denetim birimi, bellek ve kapasitör olmak üzere 3 bileşen vardır.
Ağırlık:
Hard diskler, SSD'lere göre daha ağırdırlar. Çünkü SSD'lerin içinde döner disk ve plaka döndürme motoru yoktur.
Titreşim:
Hard diskler, hareketli parçaları sebebiyle darbelere ve titreşime karşı çok dayanıklı değildirler. SSD'ler 2000 Hz titreşime kadar dayanıklıdır. Bu bilgiler ışığında SSD'lerin hard disklerden daha dayanıklı olduğu aşikar.
Genel Değerlendirme:
SSD'lerin kapasite haricinde(ki artık büyük kapasiteli SSD'ler de üretilmekte ve bu sorun da nispeten giderilmiş durumda) hard disklere kıyasen tek handikapları fiyatları. Sadece depolamaya yönelik kullanım yapacak kullanıcılar için hard diskler, ekonomik ve yerinde tercih olacaktır. Daha aktif olan, hız, performans ve verime önem veren kullanıcılar ise kesinlikle SSD'yi tercih etmeliler."

vBulletin counter