0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

kayıt defteri ve veri kurtarma

Kayıt defterini yedeklemek, veri kurtarma işlemi yapılmak zorunda kaldığında kolaylık sağlayacağından uygulanması önerilen bir yöntemdir. Windows'ta yer alan Windows Yedekleme özelliği sayesinde Sistem Durumu'nu yedekleme seçeneklerinize ekleyerek tüm kayıt defterini yedekleyebilirsiniz. Böylece herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veri kurtarma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sistem durumu bunların yanı sıra COM, Sınıf Kayıt Vritabanı, NTLDR ve NTDETECT gibi önyükleme dosyalarını da içermektedir. Windows Yedekleme dosyalarını kullanarak sisteminizi sıfırdan yeniden kurmanız gerektiğinde Sistem Durumu oldukça kullanışlıdır. Buna karşın kayıt defterinden bir bölüm seçilerek yedeklenemez ya da geri yüklenemez. Yani kayıt defteri tamamen seçilip yedeklenir ya da geri yüklenebilir. Kısmi bir yedekleme ya da geri yükleme ise söz konusu değildir.
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak kayıt defterinden belli başlı anahtarları yedekleyebilmek mümkündür. Kayıt Defteri Düzenleyicisi yani bir diğer ismiyle Regedit.exe, kayıt defterinde değişiklik yapmak için en iyi araçlardan biridir. Seçilmiş olan bir anahtarla bütün değerleri ve alt anahtarları yedekleyebilmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sırasıyla Dosya ve Ver komutları kullanılır.
Sistem hatalarını ve kurtarma seçeneklerini yapılandırabilmek için Sistem Denetim Masası kullanılabilir. Sırasıyla Bilgisayarım, Özellikler, Gelişmiş, Başlangıç ve Kurtarma, Ayarlar seçeneklerine tıklanır. Sistem Hatası seçeneğinin altında bulunan gerçekleştirilmesini istediğiniz eylemlerin onay kutuları işaretlenir. Seçenekler arasındaki Sistem Günlüğüne Olay Olarak Yaz seçeneği, olay bilgilerini sistem günlüğüne kaydeder. Yönetim Uyarısı Gönder seçeneği vasıtasıyla yapılandırılmış yönetimsel uyarıları doğrultusunda sistem hataları yöneticilere bildirilmektedir. Otomatik Olarak Yeniden Başlat seçeneği ise Windows'un bilgisayarı otomatik olarak yeniden başlatmasını sağlamaktadır.
Kayıt defteri ve veri kurtarma arasında herhangi bir bağ var mıdır? Yani kayıt defteri kullanılarak veri kurtarma yapılabilir mi?
Kayıt defteri ve veri kurtarma arasında elbette çeşitli şekillerde bağ kurulabilir. Kayıt defteri ve veri kurtarma arasındaki ilişki, ilk olarak veri yedekleme ile başlar. Çünkü veri yedekleme, veri kurtarma işlemine gerek kalmaması için bir önleyici niteliğindedir. Bu nedenle kayıt defteri yedeklemesi de oldukça önlemdir. Kayıt defterini düzenlemeden önce ilk olarak düzenlemesi planlanan kayıt defteri anahtarlarını bir dosyaya kopyalayın ya da kayıt defterinin tümünü yedekleme yoluna gidin. Kayıt defterinin tamamını yedekleyebilmek için, yedekleme yardımcı programını kullanarak sistem durumunu yedekleyin. Çünkü sistem durumu kayıt defteri, Com + Sınıf Kaydı veritabanını ve önyükleme dosyalarınızı içermektedir. Kayıt defteri ve veri kurtarma deyince üzerinde durulması gereken bir diğer detay da Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin kullanılmasıdır. Ancak kayıt defteri düzenleyicisi dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Çünkü Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak kayıt defterini hatalı şekilde değiştirmek, önemli sorunlara ve beraberinde de veri kayıplarına neden olabilir. Hatta bu sorunlar, işletim sistemini yeniden yüklemenizi dahi gerektirebilir. Kayıt defterini değiştirmek, kullanıcıların kendi sorumlulukları dahilindedir. Yani bilgisayarınız ya da işletim sisteminiz yeni de olsa, yaşanabilecek bir sorun herhangi bir garanti kapsamında giderilmeyecektir. Ayrıca Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak - bir alt ağacı, anahtarı, alt anahtarı veya değeri bulabilmek, bir alt anahtar veya değer ekleyebilmek, bir değeri değiştirebilmek, bir alt anahtarı veya değeri silebilmek veya bir alt anahtarı veya değeri yeniden adlandırabilmek de mümkündür. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin gezinti alanı klasörleri görüntüler. Her klasör yerel bilgisayardaki önceden tanımlanmış bir anahtarı gösterir. Bir uzak bilgisayarın kayıt defterine eriştiğinizde, yalnızca iki tane önceden tanımlanmış anahtar görünür. Kayıt defteri anahtarlarını geri yükleyebilmek için Kayıt defteri alt anahtarlarını verme bölümünde kaydettiğiniz Kayıt Girdileri (.reg) dosyasını çift tıklatın. Kayıt defterinin tamamını geri yüklemek için, sistem durumunu bir yedek kopyadan geri yükleyin. Bir başka yol da, kayıt defterinin tamamını yedekten geri yüklemektir. Kayıt defterini el ile düzenlemek yerine, sistem ayarlarınızı değiştirmek için Windows kullanıcı arabirimini kullanmanız önerilir. Ancak bazı durumlarda, bir ürün sorununu çözümlemenin en iyi yöntemi kayıt defterini düzenlemek olabilir. Kayıt defterini düzenlemek, veri kaybı yaşanmasının ve dolayısıyla da veri kurtarma işlemine gerek duyulmasının önüne geçmek anlamına gelecektir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter