0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

otomatik sistem veri kurtarma disketi kullanarak bir sistemi geri yüklemek

Otomatik Sistem Kurtarma ya da bilinen diğer ismiyle ASR, Windows XP Professional'in işletim sistemi çökme durumlarında sisteminizi geri yükleyebilmek ve veri kurtarmak üzere geliştirilmiş bir sistem aracıdır. Ancak Otomatik Sistem Kurtarma yani ASR, tam anlamıyla otomatik değildir. Ayrıca sistem sadece ASR disketinin Windows Yedekleme vasıtasıyla oluşturulan tam sistem yedekleme özelliğiyle beraber kullanıldığında kurtarılabilir. ASR disket kümesi, sistem biriminin tam içeriğinin dışında disk bölümlemelerinin geçerli düzenlemesiyle sistem dosyalarıyla ve bulunan donanımla alakalı bilgiler içermektedir.
Dikkat edilmesi gereken önemli bir detay, eğer ASR disket kümesi Windows Yedekleme'de bulunan Gelişmiş Mod özelliği kullanılarak oluşturulursa sadece sistem birimini yedekleyebilecektir. Diğer sürücülerin de yedekleme gerçekleştirebilmeleri için tüm sürücüleri yedekleme yoluna gidilebilir. Tüm sürücüleri yedekleyebilmek için Yedekleme seçeneği seçilip Geri Yükleme Sihirbazı çalıştırılmalı ve Bu Bilgisayardaki Tüm Bilgiler seçeneği seçilmelidir.
Windows XP CD'si vasıtasıyla sistem biriminin çöktüğü durumlarda ön yükleme yapabilmek mümkündür. Windows Kur tarafından Otomatik Sistem Kurtarma özelliğini çalıştırabilmek için F2 tuşuna basılmalı ve ardından da sistem geri yükleme talimatlarının sırasıyla yerine getirilmesi gerekmektedir. Yükleme Onarma seçeneği ve ardından Kurtarma Konsolu seçilir. Parola yazılarak Yönetici Hesabı'na giriş yapılır. Daha sonra komut satırına komut girilir. Şayet elinizde Windows CD'si bulunmuyorsa Windows XP işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda Microsoft'tan ön yükleme yapılarak bir disket kümesi oluşturulabilmekte ve dosya yüklemesi yapılabilmektedir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter