0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

şifrelenmiş verileri kurtarma

>Şifrelenmiş veri kurtarma işlemi, sizin için önem arz eden verilerin yer aldığı dosya ve klasörleri şifreleyerek dosya ya da klasörün erişiminin sadece şifreyi bilen kişilere açık olduğu, şifreyi bilmeyen kişilerin ise dosya ya da klasörü açamadığı, özel bir dosya koruma türüdür. Şifrelenmiş dosya ya da klasörlere bazı durumlarda erişim kesilebilir. Bu durumlar, yeni işletim sistemi yüklenen bilgisayarlarda ve işletim sistemleri daha üst sistemlere yükseltilen bilgisayarlarda görülebilir. Çeşitli hatalardan ötürü şifresi doğru girildiği halde dosya ya da klasörler açılmaz. Açılamayan şifrelenmiş dosya ya da klasörler, eğer yedekleri bulunmuyorsa kurtarılmaları gerekmektedir. Şifreli dosya ya da klasörleri kurtarmak için ilk olarak şifreli dosya ya da klasör, işletim sisteminin sağlıklı şekilde çalıştığından emin olunan bir bilgisayara taşınmalıdır. Şifreli dosya ya da klasöre ait sertifika ve anahtarı da bilgisayara kopyalanır. Başlat seçeneğine tıklanır ve Sertifika Yöneticisi'ni açmak için arama kutusuna certmgr.msc komutu girilir. Ardından yönetici parolası girilir. Sonra sırasıyla Kişisel, Eylem, Tüm Görevler ve Al seçeneklerine tıklanarak Sertifika Alma Sihirbazı açılır. Sırasıyla İleri ve Gözat seçimleri yapılıp Sertifikayı seçilir. Sonra sırasıyla Aç ve İleri seçeneklerine tıklanıp şifreyi girilir. Şifre girildikten sonra Bu Anahtarı Verilebilir Olarak İşaretle seçeneği seçilip İleri seçeneğine tıklanır. Tüm Sertifikaları Aşağıdaki Depolama Alanına Yerleştir seçeneği seçilir ve Kişisel Depo seçeneği işaretlenir. Sonra sırasıyla İleri ve Son seçeneklerine tıklanır. Böylece sertifika alınmış olur. Sertifika alımının ardından şifreli dosya ya da klasöre erişim sağlanır. Halen şifreli dosyalarınıza ya da klasörlerinize erişim sağlayamıyorsanız başka bir nedenden ötürü şifreli dosya ya da klasörünüz açılmıyor demektir ve bu profesyonel hizmete ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Şayet böyle bir durumla karşılaşırsanız, sorunlarınızı giderebilmemiz için bize başvurabilirsiniz.
Merhaba. İşletim sistemimi daha üst bir versiyonla yükseltmeye karar verdim. Format ya da işletim sistemlerini yükseltme durumlarında sadece işletim sisteminin yer aldığı disk sürücüsündeki verilerin silindiğini bildiğimden önem verdiğim verileri diskimin diğer sürücüsüne kopyaladım. Ardından işletim sistemimi sorunsuz bir şekilde yükselttim. Ortada hiçbir sorun yokken, diskimin diğer sürücüsüne kopyaladığım verilerime ihtiyaç duyunca küçük bir sorunum olduğunu farkına vardım. Verilerimin arasında şifrelenmiş dosyalarım vardı. Bu şifrelenmiş dosyalar, işletim sistemimi yükselttikten sonra açılmamaya başladı. Acaba bu şekilde şifrelenmiş verileri kurtarma mümkün mü? Eğer mümkünse şifrelenmiş verileri kurtarma işlemi nasıl gerçekleştiriliyor? Lütfen bilgilendirin.
Merhaba. Elbette şifrelenmiş verileri kurtarma mümkün. Bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi yüklediğinizde veya geçerli işletim sisteminizi yükselttiğinizde ya da geçerli işletim sisteminizde bir sorun meydana geldiğinde, şifrelenmiş dosyalara erişim kaybolabilmektedir. Böyle bir sorun meydana geldiğinde şifrelenmiş verileri kurtarma için doğru adımları takip ederseniz, şifrelenmiş tüm verilerinize yeniden ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Size anlatımını yapacağımız yöntemi uygulayabilmeniz için, şifreleme anahtarınızı ve eğer varsa sertifikanızı bir diske ya da USB Flash bellek gibi başka bir çıkarılabilir medyaya kopyalamanız gerekmektedir. Kopyalamayı gerçekleştirdikten sonra şifrelenmiş verileri kurtarma işlemine başlayabilirsiniz. Başka bir veri depolama alanında bulunan şifrelenmiş verileri kurtarma için, veri depolayıcıyı bilgisayarınıza bağlayın. Şayet sorun oluşmuş bir işletim sisteminiz varsa ve işletim sisteminizin farklı bir bölümünde depolanan şifrelenmiş dosyaları kurtarmanız gerekiyorsa, şifrelenmiş dosyaları sağlıklı şekilde çalışan bir bilgisayara taşımanız ya da mevcut sorunlu bilgisayara çalışan bir işletim sistemi yüklemeniz gerekmektedir. Ardından şifrelenmiş dosyaların sertifikalarının ve anahtarlarının kaydedilmiş olduğu veri depolayıcıyı takın. Sertifika Yöneticisi'ni açabilmek için Başlat'a tıklayıp Ara seçeneğini görüntüleyin. Arama kutusuna certmgr.msc yazıp Enter tuşuna basın. Bu noktada yönetici iznine gerek olduğu için yönetici şifresi ya da onayı gerekir. Bu yönde bir istemle karşılaşırsanız, yönetici şifresini girip onay verin. Ardından sırasıyla Kişisel / Eylem Menüsü / Tüm Görevler / Al seçeneklerine tıklayın. Bu seçimlerin ardından Sertifika Alma Sihirbazı görüntülenir. Sertifika görüntülenince İleri seçeneğine tıklayıp, sertifikanın bulunduğu dosyanın konumunu girin ya da Gözat'a tıklayıp, dosya konumuna gidip, Aç seçeneğine tıklayın ve İleri seçimi yapın. Eğer konumunu girmenize karşın alınacak sertifika görüntülenemezse, Kişisel Bilgi Değişimi seçeneğine tıklayıp şifrenizi girin. Bu Anahtarı Verilebilir Olarak İşaretle yazan onay kutusunu işaretleyip İleri seçeneğine tıklayın. Önünüze gelecek ekranda Tüm Sertifikaları Aşağıdaki Depolama Alanına Yerleştir seçeneğine tıklayın. Onay verip sırasıyla İleri / Son seçeneklerine tıklayın. Sertifika alma işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra artık şifrelenmiş dosyalarınızı açabilmeniz mümkün hale gelecektir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter