0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

sony vaio çöktü

İyi günler, benim sony vaio marka dizüstü bilgisayarım var, bilgisayarıma dün bir oyun yükledim, yüklerken bilgisayar kapandı ve şimdi hiç açılmıyor sanırım çöktü. Bilgisayara format atmayı biliyorum ancak içinde çok önemli resimlerim var onların kaybolmasını istemiyorum, çökmüş bilgisayardan belgelerimi nasıl kurtarabilirim?
Merhaba, sony vaio bilgisayarınız çöktükten sonra format atmadan içindeki bilgileri kurtarmak için farklı seçenekler mevcut. Öncelikle bilgisayarınıza format atmadan onarım yapmayı deneyin, windows yükleme ekranına gelebiliyorsanız burada onar seçeneğini tıklayın ve windowsun kendini onarmasını bekleyin, bu işlem sonrası bilgisayarınız normal şekilde açılırsa bir probleminiz kalmaz. Windows onarım işinize yaramadıysa harddiske format atmadan ikinci bir windows kopyası yüklemeyi deneyebilirsiniz, bunun için yeni windows kur ekranında gözüken harddisk bölümlerinize biçimlendirme yapmamanız gerekiyor ve yeni bir windows kopyası kur seçeneğini kullanacaksınız ancak bu yöntem bilgisayarınızda ikinci bir windows işletim sistemi kuracağından pek sağlıklı bir yöntem değildir ve yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yapabileceğiniz en mantıklı şey bilgisayarınızın harddiskini çıkartıp başka bir bilgisayara bağlayarak içindeki belgeleri kopyalamanız olacaktır, eğer bunu yapabilecek donanıma sahip değilseniz yakınınızdaki bir bilgisayar tamircisinden destek alabilirsiniz. Bilgisayarınıza format attıktan sonra da belgelerinizi geri getirmenin yolları var ancak format atmadan yapacağınız işlemler sizin için daha garantili ve kolay olacaktır.
Bende Sony Vaio dizüstü bilgisayar var. Ben bu bilgisayarı daha ziyade oyun oynamak için kullanıyorum. Bir oyunu bilgisayara yüklüyorum ve oynamaya başlıyorum. Oyunu bitirdiğimde ya da sıkıldığımda oyunu siliyorum. Geçen gün Program Files'ı açtığımda önceden oynayıp sildiğim çoğu oyuna dair dosyalar gördüm. Boyutları çok büyük olmasa da harddiskimde fuzuli yer işgal ediyorlardı. Ben de hepsini toplu şekilde silmek için seçtim. Silme onayı verdiğimde bu dosyaları silmek sisteminizde sorunlara neden olabilir şeklinde bir mesaj görüntülendi. Ben de umursamadan onay verdim. Dosyalar silindikten sonra bir programı çalıştırmak için tıkladığımda bilgisayar dondu. Bilgisayarı kapatıp tekrar açtım ve gördüm ki Sony Vaio çöktü. Emin olmasam da galiba yanlışlıkla gerekli dosyalardan da silmişim. Ben sorunu buna bağlıyorum. Arkadaşlara danıştım. Recovery cd'sini kullanıp format at dediler. Ama ben bilgisayarı satın aldığımda bana recovery cd'si falan vermemişlerdi. Bu durumda neler yapmam gerekir?
Sony Vaio çöktü ise anlattıklarınız doğrultusunda bir ya da birden fazla sistem dosyasını sildiğiniz sonucuna varabiliriz. Bu tip durumlarda sistem çökerek alarm verir. Bu nedenle Sony Vaio çöktü ise arkadaşlarınızın yaptığı öneriler doğru. Yani recovery işlemi yapmanız gerekli. Sony Vaio, performansı nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen dizüstü bilgisayarlardan biri. Sony Vaio bilgisayarlar bu kadar çok tercih edilseler de, elbette kullanıcı hatası kaynaklı, yazılımsal ya da fiziksel sorunlarla da sık sık karşılaşılabilmekte. Bir Sony Vaio dizüstü bilgisayarı satın aldığınızda artık çoğu bilgisayar üreticisinin de ürün satarken yaptığı gibi bilgisayarın işletim sistemi ayrı bir cd ya da dvd ile birlikte gönderilmemektedir. Firmalar bunun yerine işletim sistemlerini bilgisayarların harddisklerine gömülü bir şekilde gönderiyorlar. Bu nedenle artık istediğiniz zaman recovery cd'sini takıp kurtarma ya da fabrika ayarları geri dönüş yapabilmek yerine sisteminizde mevcut halde bulunan recovery özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Recovery yazılımı, harddiskin özel ve korumalı bir bölümünde bulunmakta. Bu nedenle hemen hemen her türlü yazılımsal arıza durumunda bilgisayar açılırken tek tuşa basarak recovery özelliğini başlatabilmeniz mümkün oluyor. Sony Vaio'larda da bu özellik mevcut. Ancak bu özelliği kullanırsanız, sisteminizin fabrika ayarlarına geri döneceğini ve mevcut bütün verilerinizi yitireceğinizi de unutmayınız. Sony Vaio çöktü ve kurtarmanız gereken herhangi bir veri olduğuna da değinmemişsiniz. Bu noktada biz recovery özelliğini doğrudan kullanmanızı önerebiliriz. Gelelim Sony Vaio'larda recovery özelliğini nasıl çalıştıracağınıza. Bilgisayar kapalıysa başlatarak, açıksa yeniden başlatarak açılış esnasında F10 tuşuna basın. Böylece recovery özelliği açılmış olacak. Burada görüntülenen tek onaylık talimatları yaparak bilgisayarınızı ilk günkü haline getirmeniz münkün olacaktır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter