0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

sql server data kurtarma

Merhaba, şirketimizde sql server kurulu bilgisayar çöktü ve açılmıyor. Bilgisayarcıya götürdük format atılması gerektiğini söyledi ancak format atarsak bütün sql datalarımız silinecek, ve bu bizi felakete sürükler. Acil yardıma ihtiyacımız var, format atılırsa sql server data kurtarma yapılabilir mi?
Format atılsa dahi sql server data kurtarma yapılabilir ancak format atmadan önce denemenizi tavsiye edecebileceğimiz yöntemler var. Bilgisayarcınız format atılması gerekiyor dediğine göre sıradan bir sistem çökme hatası yaşıyorsunuz ve bilgisayar harddiski zarar görmemiş. İlk olarak size tavsiyemiz bilgisayarınızın harddiskini başka bir bilgisayarda ikinci harddisk olarak çalıştırıp içindeki verileri yedeklemeniz. Sql server dataları Mdf adı verilen dosyalarda kayıtlı olur ve bu dosya ile sql serverınızı eski haline getirebilirsiniz. Sql server kullanımını bilen birisinden yardım alarak, datalarınızı yedeklemesini isteyebilirsiniz. Eğer ikinci bir bilgisayara bağlama şansınız yoksa bilgisayarcınızdan format atmadan eskisinin üstüne yeni bir işletim sistemi kurmasını isteyebilirsiniz bu sayede bilgisayarınız açıldığında eski dosyalarınız kalır ve sql server datalarınızı kurtarabilirsiniz. Bu yöntemlerin hiçbiri size uygun gelmiyor ise format atıldıktan sonra recovery programları aracılığı ile data kurtarma yapabilirsiniz ancak size tavsiyemiz, eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz, profesyonel bir veri kurtarma hizmeti almanız, ayrıca format sonrası harddiskin üzerine yazılacak yeni veriler eski verilerin bulunmasını zorlaştıracağı için hiç riske girmeden harddiskinizi bu haliyle teslim etmeniz daha iyi olacaktır. Eğer veri kurtarma hizmeti almak isterseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.Harddiskinizden Sql server dataların kurtarılması konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz.
Şirketimizde sql server kullanılmakta. Sistemde son günlerde bazı aksaklıklar yaşanıyor. Bu sisteme normal veri depolama ortamlarına müdahale edildiği gibi müdahale edilemez mi? Sql server veri kurtarma nedir?
Hayır. Sql server'a söylediğiniz şekilde müdahale edilemez. Edilirse de olumsuz sonuçlar doğurur. Biz size ilk olarak sql server nedir onu anlatıp ardından da sql server sorunları ve veri kurtarma yöntemleri üzerinde duralım. IBM tarafından 1975 yılında yaratılan ve aradan geçen yaklaşık 40 yıllık dönemde sürekli geliştirilen Sql, komutlar vasıtasıyla veri transferi yapılabilen, değiştirilebilen, düzenlenebilen, silinebilen ve depolanabilen bir veritabanıdır. Daha doğru bir ifadeyle bir veritabanı dilidir. Yaratılmasının amacı, başta verileri saklaması, sonra da verileri sıralayıp hızlı ulaşım sağlamasıdır. SQL'yi tercih eden veri tabanları: Sybase, Mysql, Mssql, PostgreSql, Oracle, Firebird ve Microsoft Sql Server'dir. Sql Server üzerinde çeşitli nedenlerle veri kayıpları oluşabilir. Her veri kaybı türü için farklı bir veri kurtarma modeli uygulanabilir. Şimdi hangi durumda nasıl sql server veri kurtarma yapılır onu inceleyelim.
Elektrik kesintisi gibi nedenlerden ötürü Sql'de log dosyası bozulabilmekte ve attach komutu hata vermektedir. Bu durumda uygulanacak sql server veri kurtarma yöntemi, verilerin bir klasöre kopyalanmasıyla başlar. Eski database dosyalarının adlarıyla yeni dosyalar oluşturulur. Sql server durdurulur. Bozulan dosya ya da dosyalar yeni oluşturulmuş dosya ya da dosyaların üzerine kopyalanır ve Sql server çalıştırılır. Sql Enterpise Manager çalıştırılır. Sql server üzerine gelinip sağ tıklanır. Sırasıyla Properties / Server Settings / Allow Modifications to be Made Directly to The System Catalogs / Ok seçimleri yapılır. Seçimin ardından bu kez sırasıyla Databases / Master / Tables / Sysdatabases / Open Tables / Return All Rows ve bozuk veritabanı seçilir. Status alanına 32768 yazılır. Sql server durdurulup yeniden çalıştırılır. Sql Enterpise Manager içersinde yeni bir database oluşturulur. Database alanında sağ tıklama yapılır ve sırasıyla Tüm Görevler / Export Data seçenekleri seçilir. Veri transferi yapmak için kaynak olarak bozulan veri tabanı, hedef olarak yeni oluşturulan database seçilir. Seçimin ardından gelen tüm menülere onay verilir ve tüm tablolar seçilerek veri transferi başlatılır. Son olarak ise DBConnect içersine girilir ve yeni oluşturulmuş database tanımlanıp Create Index işlemi gerçekleştirilir.
Sql server'da geçmişe dönerek veri kurtarma yapılmak isteniyorsa, günlük yedeklerden faydalanılarak tam kurtarma yapılmalıdır. Bu yöntem doğru uygulandığı takdirde veriler esksiksiz olarak kurtarılırlar. Tüm veri tabanının kurtarılmasını gerektiren durumlarda günlük yedeklerin yardımıyla toplu oturum yöntemiyle veri kurtarma yapılır. Ancak bu yöntem uzun sürer ve işlem esnasında yüksek performansa ihtiyaç duyulur. Sadece son yedekleme esnasında sorun yaşanırsa basit kurtarma yöntemi sayesinde sorun giderilebilir. Bahsi geçen sql server veri kurtarma yöntemlerinde uzmanlık gerektiren müdahalelere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle herhangi bir sql server sorunu yaşadığınızda vakit kaybetmeden profeyonel hizmet almanız yararlı olacaktır. Veri Kurtarma Servisi, veriyle ilgili her alanda olduğu gibi sql server veri kurtarma alanında da sizlere hizmet sunmakta. Dilediğiniz her konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter