0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

ssd harddisk nasıl formatlanır

SSD HARDDİSK NASIL FORMATLANIR?
Ssd harddisklerin nasıl formatlanacağını anlatmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlara değinmekte yarar var. Sonradan herhangi bir değişiklik yapılmamışsa manyetik disklerin hemen hemen tamamı en az ikiye ayrılarak bölümlendirilmiştir. Manyetik disklere format atıldığı sırada program, uygulama, oyun vs. gibi yazılımların bulunduğu bölüm silinerek temizlenir. Çünkü format gerektiren durumlar, istisnai durumların haricinde yazılımlardan ya da yazılımlara buluşan virüs gibi dış etkenlerden kaynaklanmaktadır. Format sırasında şayet özel olarak seçim yapmamışsanız arşivinizi yerleştirdiğiniz depolama amaçlı kullanılan bölüm ya da bölümlere ise dokunulmaz. Böylece sizin için değer taşıyan ve belki de başka bir kopyası bulunmayan dosyalarınızın silinme gibi bir riskle karşı karşıya kalma durumu olmaz.
Ssd harddisklerde kullanım ise genellikle bölümlendirme olmadan yapılmaktadır. Kullanıcı ancak özel tercihler yaparak Ssd harddisklerde bölümlendirme yapabilir. Hal böyleyken Ssd harddisk kullanımında nadir sayıda kullanıcının bölümlendirme yaptığını söylemek yanlış bir tespit olmaz. Bu nedenle Ssd harddisklerine format atmaya niyetlenen kullanıcıların format işlemiyle birlikte Ssd harddisklerinin içinde bulunan tüm verileri kaybedeceklerini bilmeleri gerekir. Zira Ssd harddiskin içersinde kopyası bulunmayan ve arşivsel nitelikte veriler bulunmaktaysa bu verilerin kopyalarının alınması unutulmaması gereken bir detaydır. Ancak Ssd harddiskinizin format atılacak bir durumda olması, arşivsel nitelikteki verilerinizin de virüs bulaşmış ve sakıncalı olabileceği anlamına gelebilir. Bu nedenle bahsi geçen verilerin kopyalanmadan önce virüs taramasından geçirilmeleri şiddetle tavsiye edilir.
Ssd harddiskin içersinde bulunan önemli veriler güvenli şekilde başka bir ortama kopyalandıktan sonra Ssd harddiskin formatlanmasına geçilebilir. Manyetik disk formatından farklı olarak Bios'ta AHCI modu ayarlanıp format işlemine başlanır. Manyetik disklere oranla daha kısa sürecek olan format işleminin Usb'den yapılması süreyi daha da aşağıya çekmeyi sağlar. Şayet daha önce format atmadıysanız, bir uzmana başvurmanız daha yerinde olacaktır. Biz Ssd harddisk arızalarını gidermenin yanı sıra format atma gibi işlemlerde de size hizmet sunmaktayız. Ssd harddiskinizle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter