0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

ssd modelleri

Adata XPG SX900
Fiyat itibariyle cazip sayılabilecek olan bu SSD modeli, gelişmiş yüksek performanslı PCI Express bağlantısı yerine klasik Sata bağlantısı kullanmakta. Kontrolcüsüyse SandForce SF - 2281. Kontrolcü kapasitesinin 60 gb yerine 64 gb olması, kapasite arttırmak için yapılmış bir hamle. Ancak bu hamle için engelleyici teknolojilerden feragat edilmiş. Okuma - yazma değerleri hızlı biçimde düşüyor. Rastgele erişim hızı da tatmin edici düzeyde değil. Adata XPG SX900, uygun fiyatına karşın vasat performansından ötürü çeşitli performans sorunlarına gebe bir SSD modeli. Kapasitesi 512 gb.
Corsair Neutron GTX:
Eskimeye başlayan SandForce kontrolcüler yerine yeni nesil bir kontrolcü olan Lamd LM87800 kullanılan Corsair Neutron GTX, kontrolcüsünde çift ARM çekirdeği ile 8 bellek kanalı yer alan bir model. Toshiba'nın 24 nm esaslı en iyi Toggle bellekleri kullanılan modelin en büyük handikapı ise fiyatı. Kapasitesi 240 gb.
OCZ Vertex 450:
OCZ, bellek yongalarını diğer üreticilerden alan düşük bütçeli bir firma olmasına karşın sektördeki dev rakipleriyle mücadele etmeyi başardı. Firmanın bir diğer dikkat çeken tarafıysa kontrolcüsü Barefoot 3'ü kendisinin geliştirmiş olması. Firmanın Vertex 450 modeli, rastgele yazma performansının başarısıyla dikkat çekiyor. Vertex 450, 4K rastgele yazma hızı testlerinde en başarılı performansı elde edip dev rakiplerini geride bırakmayı başardı. Okuma değerleri ise modelin bariz zayıf olarak değerlendirilebilecek tarafı. Kapasitesi 256 gb.
Seagate 600:
Sabit disk piyasasında uzun dönem liderlik yapan Seagate, SSD piyasasında ise beklediğini bulamadı. Seagate'in tüketicileri hedef alan ilk SSD modeli olan 600 serisinde kontrolcü olarak Lamd LM87800 kullanıldı. Modelde bellek olarak ise Toshiba üretimi olan Toggle Nand kullanıldı. Performans testlerinde iyi sonuçlar veren modelin kapasitesi 240 gb.
Intel 520:
Intel'in piyasaya sürdüğünde üretilmiş en iyi SSD olarak kabul edilen modeli X25 - M'den sonra bir süre bocaladığı bilinmekteydi. X25 - M'den yıllar sonra 520 serisi piyasaya sürüldü. 520 serisinde yüksek verim elde edebilmek için SandForce SF - 2218 kontrolcü kullanıldı. Aradan zaman geçtikçe SandForce SF - 2218, 520 serisinin sıradanlaşmasına neden oldu. Bunun temel nedeni, kontrolcünün sıkıştırılamaz verilerde işe yaramaması. Sürekli kullanım durumunda performans düşüklüğüne uğrayan 520 serisi, yüksek fiyatı da göz önüne alınınca istenenin uzağında kaldı. Kapasitesi 240 gb.
Transcend SSD720:
SSD sektörünün ilk firmalarından biri olan Transcend, kontrolcü yonga seti olarak SandForce SF - 2281 kullanmakta. Sıralı okuma performansında oldukça başarılı olan SSD720 modeli, sıralı yazma performansında ise iyi sayılmakla beraber sıralı okuma performansının oldukça uzağında. 4K rastgele erişim performansı ise sürücünün arka plana düşmesine neden oluyor. Kapasitesi 256 gb.
Samsung 840 Pro:
Kendi flash yongalarını üreten Samsung, elde edilebilecek en yüksek hıza ulaşmış durumda. Kendi kontrolcülerini de üreten firma, bu alanda da en iyi seviyeye ulaşmış görünüyor. Hem sıkıştırılabilir hem de sıkıştırılamaz verilerde en yüksek sıralı okuma ve yazma hızlarına ulaşan 840 Pro, 4K rastgele okuma testlerinde de en yüksek değere sahip. 840 Pro, en hızlı ve dengeli SSD'lerden biri olarak gösteriliyor. Kapasitesi 256 gb.
Toshiba Q:
Toshiba, Q serisinde kendi üretimi19 nm Toggle Mlc Nand yongalarını kullandı. Sıkıştırılamaz veride sıralı okuma ve yazma hızı oldukça yüksek. Aynı şeyleri rastgele okuma ve yazma değerleri için söylemekse pek mümkün değil. Buna karşın Q serisi, uygulama testlerinde en yüksek değerleri elde etmeyi başararak performans kriterinde en başarılı SSD olmayı başardı. Kapasitesi 256 gb.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter