0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

ssd nedir


Solid State Disc ya da zihinlere yerleşmiş kısaltması ile SSD, geleneksel sabit disk sürücüler yerine kullanılması düşünülen NAND flash tabanlı bir depolama diskidir. Bu teknolojiyi geliştirip piyasaya süren ve veri depolama alanında çığır açan şirket ise son yıllarda büyük atılım yapan teknoloji devi Samsung. Bu yeni depolama teknolojisi, içinde hareketli manyetik disklerin yer aldığı ve fazlaca güç tüketen sabit disklerin aksine daha düşük güç tüketen, hafif, yüksek dayanıklığa ve üstün bir performansa sahip.
Yapılan performans testlerinde Bigboy'un ürettiği SSD, sıradan bir sabit diske göre %150 daha fazla verim verdi. SSD'nin ulaştığı saniyede 57 mb veri okuma hızı ve 32 mb veri yazma hızı, sabit diskin hızlarının tam 2 katı. SSD performansı, sabit disklere göre bilgisayar açılım süresini yarıya indirdi. SSD, motor, disk ve okuyucu kafa gibi hareketli parçaları olmadığı için hard disklerdeki çalışma, arama ve gecikme sürelerini ortadan kaldırdı. Gürültüsüz olması ve düşük güç tüketimi yaptığı için ısınmaması da diğer olumlu yönleri.
Sıradan bir hard disk şeklinde tasarlanan SSD'lerin ara yüzü ATA5 ile tam uyumludur. Ayrıca 0 - 4 PIO modlarıyla UDMA mode 4 desteğine sahip olan SSD'ler taşınabilir bilgisayarlarla da tam uyumludur. Çalışma ve bekleme sırasında çok düşük güç kullanan SSD'ler pil kullanım sürelerinde %10'luk bir artış sağlamaktalar. Bozulabilecek hareketli parçaları olmadığı için yüksek darbe ve titreşim dayanıklılığına sahiptirler. Uç sıcaklık değerlerinde çalışabilirler. Yaklaşık 50 gramlık ağırlıkları, sabit disklerin neredeyse yarısı kadar.
Performans testi sonucu en iyi SSD'ler:
1 - Samsung SSD 840 Pro
2 - Samsung SSD 840
3 - Plextor M5 Pro
4 - Samsung SSD 830
5 - Plextor M3
6 - Lite - On E200
7 - Samsung SSD 830 (MZ-7PC128)
8 - Samsung SSD 830 (MZ-7PC512)
9 - Kingston SSDNow
10 - Plextor M3 (PX-128MC)

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter