0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

ssd yükseltme

Günümüz teknolojisinde SSD'lerin hız üzerinde bariz bir etkisi olduğu, su götürmez bir gerçek. Öyle ki SSD'ler sıradan sabit disklere oranla 135 kat daha hızlı erişim sürelerine sahipler. Bu, veri aktarımı başlamadan önce bekleme süresinin oldukça kısa oluşuna işaret etmekte. Yani veriler, ana karta 3 kat daha hızlı şekilde ulaşıyor. Bu durum, sabit disklerin neden olduğu sıkıntıların ortadan kalkması anlamına geliyor. Şayet sisteminiz çift çekirdekliyse ve yeterli RAM'e sahipseniz SSD, sisteminizi yükseltmek için hem kolay hem de etkili bir çözüm. SSD'yi sisteminize takabilmeniz için 2006 yılı sonrası üretilen tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan SATA portuna ihtiyaç var. Yeni bir bilgisayar satın almayı planlıyorsanız dahi eski bilgisayarınız için bir SSD almak, akıllı bir hamle. Çünkü SATA 3 SSD, hiçbir problem çıkarmadan SATA 2 portunda da çalışıyor. Böylece yeni bilgisayarınızı aldığınızda eski bilgisayarınız için aldığınız SSD'yi üst düzey performansla kullanabilirsiniz.
Speccy, şu anda kullanılan SATA standardını Drives başlığı altında, sistem diskine tıklanıldığında göstermekte. Hala SATA 1 yuvası bulunan eski sistemler içinse ADATA'nın ekonomik SSD'leri çözüm olabilir. Yeni satın alınan bir masaüstü bilgisayar içinse Samsung'un 128 gb kapasiteli SSD 830 modeli, cazip ve yerinde bir tercih olarak görünüyor. Böylece sistemi ve bazı programları aynı diskte tutabilirsiniz. Kullanıcı verilerinizi eski sabit diskinizde saklayıp SSD ile birlikte kullanmayı sürdürebilirsiniz.
Plextor'un ürettiği M3 Pro gibi üst sınıf SSD'ler 256 gb kapasitesi, saniyede daha çok işlem gerçekleştirebilmeleriyle ve daha hızlı veri aktarabilmeleriyle dikkat çekiyorlar. Yüksek kapasiteleri sayesinde, 2. bir sabit disk takılamayan dizüstü bilgisayarlarda da kullanıma uygunlar. Sıradan bir sabit disk gibi takılabilmekteler.
En çok sıkıntı çıkarabilecek durum ise işletim sistemi ve programların yeniden yüklenip kurulması olacaktır. Mevcut sistemi kalıp şeklinde kopyalayıp SSD'ye aktarabilen programlar mevcut. Bununla birlikte kullanıcılara önerilen işletim sistemindeki sektör boyutunun ve SSD desteğinin düzgün şekilde çalışabilmesi için yeniden kurulum yapılması.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter