0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

toshhiba harddiskim biçimlendirme istiyor

"Merhaba, 1TB toshiba harddiskim biçimlendirme istiyor. Daha alalı 1 ay bile olmadı birden böyle bir hatayla karşılaştım, bunu sebebi nedir, bu sorun nasıl çözülür yardımcı olursanız çok sevinirim.
Harddisklerin biçimlendirme istemesinin kullanım süresiyle pek bir alakası yok, bu her an yaşanılabilecek bir problem. Harddisk biçimlendirme istemesinin sebebi içindeki dosya sisteminin bozulmuş olmasıdır ve dosya sistemi birçok nedenden dolayı bozulabilir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, dosya transferi sırasında meydana gelen güç kesintileri veya harddiskte hasar meydana getirebilecek fiziksel bir müdahele dosya sistemi bozulmasının en temel sebeplerindendir. Harddiskinizin içinde önemli ve başka koyası olmayan verileriniz yoksa kolaylıkla biçimlendirme yapabilirsiniz harddiskinizi biçimlendirmek için ""bilgisayar"" sekmesinde açamadığınız harddiskin üzerine sağ tuşla tıklayıp ""biçimlendir"" seçeneğine tıklayın, açılan pencereden harddiskinizde kullanmak istediğiniz ayarları yaparak ""şimdi başlat"" tuşuna basın. Biçimlendirme sonrası Toshiba harddiskiniz ilk günkü haline dönecektir. Harddiskinizin içinde önemli verileriniz varsa biçimlendirme yapmadan önce başka yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz bunlardan biri harddisk hata denetimi, Bilgisayarım sekmesine girip harddiske sağ tuşla tıklayıp Özellikler-Araçlar- Hata Denetimi-Şimdi Denetle diyebilirsiniz, bu işlem harddiskteki hataları onarıp biçimlendirme yapmadan harddiske ulaşmanızı sağlayabilir. Ayrıca CHKDSK ugulamasınıda deneyebilirsiniz, ""başlat"" satırına cmd yazın ve ardından açılan dos penceresine "" chkdsk/r x: "" yazın (x yerine harddiskinizi temsil eden harfi yazacaksınız). Chkdsk harddiskinizde meydana gelen hataları tespit edip onarmanızı sağlayacaktır. Bu işlemlerden sonuç alamadıysanız internet üzerinden bulabileceğiniz harddisk onarım ve veri kurtarma programlarında satın alabilir veya profesyonel bir destek almayı düşünebilirsiniz. Harddisk onarımı ve veri kurtarma konusunda uzun yıllardır yüksek başarı oranı ile hizmet vermekteyiz.
Selam. Yaklaşık 2 ay önce Toshiba HDTB110EK3BA Store Basics 2 5 1 Tb bir harddisk aldım. Masaüstü bilgisayarıma monte edip kullanmaya başladım. Bu harddiski arşivimi yerleştirmek için depolama amaçlı kullanmaya karar verdim. Yaklaşık 600 Gb tutan tüm fotoğraf, film, müzik ve video arşivimi aynı gün içersinde Toshiba harddiskin içersine attım. Ertesi gün bilgisayarı açtığımda ise bir sorunla karşılaştım. Harddiski görebiliyorum. Ancak açamıyorum. Açmak için uğraştığımda Toshiba harddiskim biçimlendirme istiyor. Biçimlendirme yapmam söz konusu değil. Hani filmler, müzikler falan neyse de fotoğraflarımdan kesinlikle vazgeçemem. Bu fotoğrafların başka kopyası yok ve benim için manevi değerleri çok büyük. Özellikle fotoğraflarımı kayıpsız şekilde kurtarmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Merhaba. Toshiba harddiskim biçimlendirme istiyor diyorsunuz. Harddiskiniz oldukça yeni bir model. Şayet darbeye bağlı ya da elektrik dalgalanması gibi fiziksel hasarlar olmadığından eminseniz, yazılımsal bir sorundan dolayı biçimlendirme istemiyle karşı karşıya olduğunuzu söylemek yanlış olmaz. Yazılımsal sorunlar ana başlığı altında silinmemesi gereken sistem dosyalarının silinmesine bağlı oluşan mantıksal hatalar, özellikle lisansı olmayan uygulama, oyun ya da programlardan sisteminize bulaşan kötü amaçlı yazılımlar ve internet üzerinden bulaşan virüsler en fazla rastlanan sorunlardır. Bu tip yazılımsal sorunlar, sistemlerin doğru şekilde işlemesini bozmak amacıyla geliştirilmişlerdir ve en ufak bir boşluktan bile faydalanabilecek kabiliyettedirler. Yazılımsal sorunlar meydana geldiğinde biçimlendirme istemiyle karşılaşmanızın temel nedeni, sisteminizin bir nevi alarm verip kendisini kapatmasından kaynaklanıyor. Yazılımsal bir sorunla karşı karşıya kaldığınızdan eminsek, ilk olarak biçimlendirme sorunu yaşanan harddiskte virüs taraması yapmalısınız. Eğer tarama sonucunda virüs tespit edilirse, fotoğraflarınıza ulaşabilmek için doğrudan bir veri kurtarma yazılımından faydalanmanızı öneririz. Çünkü fotoğraflarınıza da virüs bulaşmış olabilir ve başka yöntemlerle kurtarılırlarsa virüs tekrar harddiskinize taşınabilir. Tarama sonucunda virüs bulunmadığı takdirde Chkdsk komutuyla biçimlendirme yapılmadan verilerinize ulaşmanız denenebilir. Bu Chkdsk komutunu şöyle uygulayabilirsiniz. Öncelikle Çalıştır'a tıklayıp cmd komutunu girin. Komutu girdikten sonra karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekrana chkdsk /r (buraya harddiskinizi simgeleyen harf yazılacak): yazıp enter tuşuna basın ve işlemi başlatın. İşlem uzun sürebilir. İşlem tamamlanana kadar bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra harddiskiniz ulaşılabilir duruma gelecek. Tekrar Çalıştır'a tıklayıp cmd komutunu girin ve attrib /d /s -h -r -s yazıp enter tuşuna basın. Komut çalışırsa biçimlendirme sorunu aşılmış ve tüm verileriniz ulaşılabilir durumda demektir. Anlattığımız yöntemler sonuç vermiyorsa, profesyonel yardım almanızı öneririz. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak biçimlendirme sorunlarının aşılması ve veri kurtarma alanlarında sizlere hizmet sunmaktayız. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz."

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter