0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Verbatim disk kurtarma

Merhabalar verbatim diskimin d bölümü raw olmuş. Neden raw olur bir disk ? Birgün önce normal çalışıyordu birden bozuldu meret.Nasıl disk kurtarma yapabilirim? Lütfen yardım edin
Voltaj yükselemeleri , elektrik kesilmeleri ya da diskinizin ayrıca elektrikle çalışıyorsa birden pat diye çıkarmanız durumunda (yani güvenli çıkar seçeneğini seçmeyerek) disk zarar görüyor, sisteminiz de bunları görerek otomatik olarak raw'a düşüyor. Kişinin diski kendi kurtarmaya çalışması durumunda ise disk tamamen kurtarılamaz duruma gelebiliyor. Ya da bilgiler kaybediliyor bu yüzden kendiniz bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız.Öncelikle, her arıza türü kendine münhasırdır. Disk kurtarma konusunda tecrübeniz yoksa, datlarınızı kurtarmaya çalışmanız, risk almanız demektir. Çalışan bir linux işletim sistemi ile dosyalarınızı yedekleyin başka bir Raw sisteminin Linux'da çalışması daha rahat Windows'da çalıştırsanız biçimlendirilmemiş disk diye görünür çünkü. Low Level Format programını kullanabilirsiniz ve xp işletim sistemi olan pc de kurup çalıştırın.Vista ve 7 işletim sistemlerinde çalışmayabilir program. Tam ismi Low Level Format 2 36 1181dir. Bu programı kurduktan sonra raw bölümü seçip işlemi başlatın, işlemin uzunluğu hdd boyutuna göre değişir.
Merhaba verbatim harddiskimin dosya sistemi raw oldu.Linux üzerinde denedim yine de olmadı, raw olunca dosya sistemi bozulunca hard disk ömrünü tamamlar mı ?

Linux ile raw olmuş diskinizi kurtarma şansınız var. ama yüzde yüz değil, bazı bilgisayarlarda görmüyor. Disk kurtrama programları ile kurtrama şansınız var. Ayrıca sisteminiz partisyonlarla oynarken de zarar görmüş olabilir. Bu yüzden linux üzerinde denerseniz sonuç alamamanız normaldir.Bozuk olan bölümü disk yöneticisinden birimi sil diyerek komple silin sonra active partition recovery programiyla diski taratın. Disk kurtarma işleminin süresi, diskin büyüklügüne göre uzuyor bizde. Örneğin yapacağınız bir kaç saatlik disk kurtarma işleminde scan yaptırın ve bulduğunuz partisyona recover diyin, kaybolan bölümü sağlam bir şekilde geri getirir..
Merhaba verbatim harddiskimi geçen gün bilgisayarıma taktım formatsız olduğunu söyleyen ve format atmak isteyip istemediğimi soran pencereye çıktı. Yani direk içini göstermedi. Partition Magic programıyla da baktım. Hard diskin raw olduğu yazıyordu raw ne demektir ? Format atmadım ben de diske fakat formatlamadan ben şimdi bunun içine nasıl gireceğim? Disk kurtarma yapmak mümkün müdür?

Merhaba bilgisayara format atarsanız içindeki küçük bir bios dosyası da gidebilir ve böylece bir daha diskinizi kullanamayabilirsiniz.Bu dosya ntfs sisteminde yer almaktadır. Diskinizi tanıyabilmesi için bios'un 48 bit lba uyumlu olması gerekir.Raw dosya sistemi, NT Dosya Sistemi'yle formatlanmamış, yani fat ya da nfts şeklinde biçimlendirilmemiş bir disk bölümüne verilen addır. Windows işletim sisteminin böyle disklerdeki verileri algılayamamasının sebebi de budur. Diski fat ya da ntfs olarak biçimlendirebilirsiniz.. Ancak Windows'un yeterli olmadığı yerlerde de bazı kurtarma programlarının işe yaraması olası. Fakat bu programların çoğu ücretlidir ve diskinizdeki dosyaları kurtarma garantisi de bulunmamaktadır. Tüm verilerinizi de kaybedebilirsiniz. Profesyonel disk kurtarma istiyorsanız firmamıza gönderebilirsiniz, diski tehlikeye atmadan.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter