0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri depolama aygıtları

Veri depolama aygıtları nelerdir.
Veri depolama aygıtları günümüzde her kesimden insanın ihtiyacı olmaya başlamış ve artık cebimizde bile taşıyabileceğimiz duruma gelen aygıtlardır. Depolama aygıtları işlemciler tarafından işlenen tüm dijital verileri depolar ve verilerinizin saklanması ve için kullanılır.Taşınabilirlik ve depolama hafızaları çeşitliliğiyle kullanılan birçok veri depolama aygıtı vardır.Bunlardan en çok kullanılan Harddisklerdir. Harddiskler, verileri depolamak için manyetik plakalar kullanır. Ayrıca cd/dvd yazıcılar da veri depolama aygıtlarına bir örnektir, günümüzde bunların yerini daha çok bilgi depolayabilen Blu Ray ler almaya başlamıştır. Flash diskler taşınabilirliği ve yüksek kapasiteleri sayesinde hemen hemen herkesin kişisel bilgilerini saklamak için kullandığı en çok kullanılan veri depolama aygıtlarına bir örnektir. MMC ve SD kartlar daha çok cep telefonu ve fotoğraf makinalarından kullanılan veri depolama aygıtlarıdır. SSD teknolojisi ise, artık yavaş yavaş ömrü tükenmeye başlayan sabit disklerin(Harddisk) yerini alacak olan teknolojidir. SSD sürücülerin sabit disklere oranla çok yüksek bir performansı göstermesi ve az güç tüketimi sebebiyle, artık bütün bilgisayarlarda kullanılacağı öngörülmektedir. Kişisel kullanım amaçlı aygıtlara ek olarak veri yedekleme ve depolama sistemlerinin kullandığı ünitelerde veri depolama aygıtlarına bir örnek olarak gösterilebilir. Bu üniteler birden fazla harddiskten oluşan güvenli veri saklama koşulları sağlayan, yüksek maliyetli aygıtlardır.
İnternette veri depolama aygıtları ile ilgili fazla bilgi yer almıyor. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?
Elbette. Veri depolama aygıtları, başlangıçtan günümüze gelene kadar sadece şekil değiştirmekle kalmadılar. Aynı zamanda şekil, boyut, hız ve kapasite bakımından da değiştiler ve geliştiler. Veri depolama aygıtları ile ilgili bilgilendirme yapacağımız bu V.K.S. sayfasında veri depolama aygıtlarını teker teker tanıtarak son ulaştıkları noktalara kadar geleceğiz.
Cd yazıcı, dvd yazıcı ya da blu - ray yazıcılar vasıtasıyla cd, dvd ya da blu - ray gibi veri kaydedilen ortamlara optik disk denir. İlk veri depolama aygıtlarından olan birinci nesil optik diskler, kompakt disk yani cd, lazer disk ve manyetik - optik disklerdi. İkinci nesil optik diskler, bugün de kullanılmaya devam eden minidiskler, dvd, gd, evrensel araç diski, dijital çok katmanlı disk ve fluorescent çok katmanlı diskler. Bir çoğu halen gelişim aşamasında olan üçüncü nesil optik diskler, mavi lazer diye de tabir edilen blu - ray, geliştirilmiş çok yönlü disk, ilerletilmiş çok yönlü disk, holografik çok yönlü disk ve çok yönlü çok katmanlı disk.
Usb bellek aygıtı ya da Usb flash bellek ilk olarak Usb 1.1, sonra Usb 2.0 ve son olarak Usb 3.0 şekillerinde tasarlanan son derece küçük ve kullanımı pratik veri depolama aygıtlarıdır. Usb portlara takılmak suretiyle kolayca çalıştırılabilirler.
Sabit disk ya da Hdd olarak da adlandırılan harddiskler, dünya üzerinde kullanılan en yaygın veri depolama aygıtlarıdır. Hız ve kapasite gibi bakımlardan defalarca geliştirilen harddiskler, tamamına yakını hareketli elektronik parçalardan meydana gelen bir iç donanıma sahipler. Veri depolama ihtiyacının doruk noktaya çıktığı bir dönemde harddiskin portatif versiyonu olan harici harddiskler geliştirildi. İç donanım olarak harddisklerle tamamen aynı olan harici harddiskler, bir kutu içinde muhafaza edilmekteler. İhtiyaç duydukları çalışma enerjisini adaptör vasıtasıyla ya da Usb portundan alan harici harddiskler, bilgisayar ortamına da Usb port vasıtasıyla bağlanmaktalar.
Mobil aygıtların kart okuyucularına takılmak suretiyle kullanılan veri depolayıcılar bellek kartı statüsünde kabul edilmekteler. Bellek kartları arasında en yaygın kullanılanları Sd Card, MicroSd Card, Memory Stick ve Express Card.
SSD diye de anılan Solid State Disc, hızla harddisklerin yerini almaya başlayan, iç donanımında hareketli parça bulundurmadığı için çok daha sağlam, performans bakımından da harddisklerin oldukça önünde olan yeni nesil veri depolayıcılar.
Raid, en az iki tümleşik harddisk grubundan meydan gelen veri depolama üniteleri. Sadece profesyonel amaçla ticari kurumlar tarafından kullanılmakta olan bu teknoloji, çeşitli türlere sahip.
Nas, ağa bağlı şekilde çalışan, profesyonel amaçla ticari kurumlar tarafından depolama için kullanılan en güncel teknolojilerden biridir.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter