0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri depolama sistemleri

Veri depolama sistemleri nelerdir?
Veri depolama sistemleri, verilerin kolay ve korunaklı bir şekilde kaydedilmesini ve yönetimini sağlayan sistemlerdir.DAS, NAS, SAN olarak adlandırılan üç farklı depolama sistemi vardır.Bu depolama sistemlerinin ana prensibi aynıdır, diskleri yedekli ve paylaşımlı bir şekilde kullanarak sunuculara aktarır. Disklerin bozulmaları riskine karşı RAID teknolojisi kullanırlar ve bu sayede bir veya birkaç diskin arızalanması durumunda bile verilerin kaybolmaması sağlanır. DAS: Bir sunucuya tahsis edilen depolama sistemidir. Depolama sistemi, sunucu içinde veya yanı başındadır. Genellikle SCSI harici bir kablo ile bağlıdır. Birçok kısıtlamaları nedeniyle günümüzde pek kullanılmamaktadır. Bu kısıtlamalardan bazıları olarak, kapasite artırımı sırasında sunucunun ve doğal olarak servislerin durma noktasına gelmesi, kapasite planlaması yapılmasının güçlüğü ve mesafelerin çok sınırlı olması, sayılabilir. NAS: Ağ üzerindeki dosya-tabanlı disk erişim sistemlerine denir. Veri, dosyalar halinde ağ üzerinden taşınır ve SMB, CIFS, NFS, FTP, http benzeri teknolojilerle dosyalara erişim sağlanır. Bildik Ethernet teknolojisi kullanıldığından kolaylıkla çalıştırılabilir ve bu da toplam maliyeti düşüren bir etkendir. Kolayca ağa dahil edilebilmesine rağmen, NAS’ın erişim hızı çok yüksek değildir, çünkü veriye erişim genel ağ trafiğine bağlıdır. Trafik zamana ve iş artışına göre değişiklik gösterebileceği için performans ciddi şekilde etkilenebilir. SAN:Doğrudan sunuculara bağlanan ve hızlı veri depolama kapasitesi sunan sistemlere SAN denir. Bu sistemlerde, “Fiber Channel” ve “iSCSI” olmak üzere iki farklı teknoloji yaygındır. FC protokolü şu anda 2 ve 4 Gb/s hızları desteklemektedir. SAN’lar ayrıca, yükü sunucular arasında dengeleyerek maliyetin düşmesine de katkıda bulunurlar. SAN’ların ölçeklenebilirliği de yüksektir. Yeni kapasite, mevcudun yeniden tahsisiyle veya yeni disk ve ağ kaynağı eklenmesiyle kolayca halledilebilir. Bu veri depolama sistemleri , avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak. Bütçe ve ihtiyaca göre tercih edilmelidir.
Mevcut sunucularımız artık şirketimizin veri depolama gereksinimlerini karşılayamıyor. Biz de bu nedenle yeni arayışlara girdik. Sizin de sayfalarınızda bahsettiğiniz gibi veri depolama sistemleri kullanmak, en iyi alternatif gibi görünüyor. Bize veri depolama sistemleri ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?
Günümüzün ticari dünyasında muhasebe defterleri, yerlerini elektronik dünya enstrümanlarına bırakmış durumda. On binlerce liralık bir alışverişten, küçük bir şikayet mesajına kadar hemen her detay artık elektronik ortamda bir veri durumunda. Ticari kurumlar, birkaç kilobyte boyutundaki en küçük veriden terabyte boyutuna ulaşmış veri arşivlerine kadar bütün verileri, gerektiğinde kullanmak ya da yasal olarak muhafaza etmek zorunda olduklarından kolay şekilde ulaşılabilir ve güvenli şekilde depolamak zorundalar. Yani özetle ticari kurumların, günümüz ticari yaşantısının en önemli unsuru olan verileri güvenli şekilde depolamaları, verilerin üzerinde değişiklik yapılması gerektiğinde hızlı şekilde ulaşmaları ve verilerin gerektiğinde kolay şekilde paylaşılabilir konumda olmaları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ticari kurumlar veri depolamak için sunuculardan yararlanmaktadırlar. Ancak günümüzün hızlı veri sirkülasyonu sonucunda sunucular artık ticari kurumların veri depolama ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir durumdalar. Bununla birlikte sunucuların yetersiz kalışlarından hareketle, veri depolama ihtiyaçlarına göre üretilen veri depolama sistemleri artık sunucuların yerlerini almaktalar. Bu yeni nesil veri depolama sistemleri, ticari kurumların gereksinimlerine göre farklılık göstermekteler. Performansı yükselttikleri için de zaman kazandırmaktalar, kayıpları en aza indirmekteler ve maliyetleri aşağıya çekmekteler. Block tabanlı veri depolama imkanı veren SAN, dosya tabanlı veri depolama imkanı veren NAS, nesne tabanlı veri depolama imkanı veren CLOUD, tümleşik veri depolama imkanı veren UNIFIED ve veri yedekleyici olarak sisteminde SSD harddisk kullanan TIERING, yeni nesil veri depolama sistemleri arasında en öne çıkanları. Yeni nesil veri depolama sistemleri arasında büyük ve maliyet gözetmeyen şirketler tarafından en çok tercih edileni olan SAN, verimli kaynak kullanımı, daha önemli veriyi daha etkin koruma, veriler arasında ölçeklendirme yapma, replikasyon ve snapshot gibi kullanıcıya alternatifler sunan birçok özellik taşımaktadır. Tek dezavantajı maliyetli olmasıdır. Veri depolama sistemleri arasında uygun fiyatlı farklı bir alternatifi sunan ISCSI, türevlerinden daha yavaş olmasına karşın mesafe sınırı olmayan ve ağ teknolojileriyle birlikte kullanılırsa iyi performans veren yeni bir teknolojidir. Veri Kurtarma Sevisi, veri depolama sistemleri kurulumlarında ve onarımlarında hizmet sunmakta. Dilediğiniz konuda bize ücretiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter