0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri depolama ve yedekleme

Veri depolama ve yedekleme nedir, nasıl çalışır?
Veri depolama ve yedekleme, depolanması ve arşivlenmesi gereken verilerin veri depolama aygıtlarına depolandıktan sonra herhangi bir veri kaybı yaşanmaması için RAID teknolojisi ile yedeklenmesidir. Dolayısıyla bir hata sonucu veya istem dışı meydana gelen bir arıza sonucu veri kaybı yaşarsanız yedeklenen verilerinizi kurtarma şansınız olur. Veri depolama ve yedekleme, normal kullanıcılar için kişisel imkanlarla yapılabilir ancak firmalar için, özellikle verilerin boyutu arttıkça profesyonel sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bilişim firmaları veri kurtarma ve yedekleme yapılabilmesi için farklı çözümler ortaya koyar. Büyük kurumlarda genellikle verilerin güvenli bir şekilde depolanabilmesi için personeller çalışmaya başlamıştır ve yüksek donanımlı veri depolama üniteleri kullanılır. Bütçelere, veri çokluğuna, depolanma sıklığına göre veri depolama üniteleri mevcuttur.Bu üniteler için kullanılan programlar veri depolama ve yedekleme yapılmasını kolaylaştırır. Çok büyük veri depolama alanı ihtiyacı duymayan firmalar için de uzaktan veri depolama ve yedekleme hizmeti mevcuttur. Uzaktan depolama hizmeti yapan kuruluşlar kendi ana depolarında tutmak için verileri web yoluyla alır ve yedekler bu sayede kullanıcılar ekstra aygıt masrafı ödemeden bu hizmetten faydalanabilirler.
Şirketimizin verilerinin saklanması için sistem araştırması yaparken sizin de sayfalarınızda belirttiğiniz gibi artık veri depolama ve yedekleme için yeni nesil teknolojilerden yararlanmanın şart olduğunu gördük. Ancak internette bu konuda fazla güvenilir kaynak yok. Veri depolama ve yedekleme alanında yeni nesil teknolojiler geliştirip cihaz satan markalara ve sundukları yenilikçi hizmetlere dair bilgilendirme yapar mısınız?
Elbette yaparız. Veri depolama ve yedekleme alanında hizmet veren markalar ve sundukları teknolojileri sırayla inceleyelim. İlk değineceğimiz firma EMC. 1979 yılında kurulan firma adını Einstein'ın E = mc² formülünden alıyor. Şirket, veri depolama ve yedekleme alanında yeni nesil teknolojilere ciddi şekilde yatırım yapmış durumda. 2007 yılında 40.000'in üzerinde işçiye ve 13 milyar dolar ciroya ulaşan Amerikan şirketi, tüm veri depolama ve yedekleme ürünlerinde CCC olarak da bilinen en üst düzey güvenlik onayı Common Criteria Certification'a sahip. Ayrıca Ups ile cache koruma özellikleri de bulunmakta. Kilobyte ile sınırlı bir elektronik postadan terabyte boyutundaki üretim veri tabanlarına kadar her boyuttaki veriyi verimli şekilde yönetebilme imkanı sunan EMC veri depolama ve yedekleme sistemleri ile büyümekte ve gelişmekte olan veri ortamlarına göre de tasarlanabilmekte. Veri altyapısı oluşturan EMC sistemleri, veri depolama ve veri koruma dışında sürekli erişilebilirlik ve optimizasyon imkanları da sunmakta.
Yeni nesil veri depolama ve yedekleme teknolojilerini incelerken HP yani Hewlett Packard'a değinmemek olmaz. Elektronik dünyanın hemen her alanında teknoloji geliştiren Hp, veri depolama ve yedekleme için de sanallaştırılmış ortam, bulut bilişim (cloud) ve büyük çaplı veri depolama tasarımları geliştirdiği HP Bütünleşik Depolama departmanıyla HP 3 PAR StoreServ Depolama, HP StoreAll Depolama ve HP StoreOnce Yedekleme serisi gibi yeni teknolojiler üretti.
Tümleşik şekilde veri depolama ve yedekleme sistemleri üzerinde teknoloji üreten NetApp firması, Fiber Kanal, ISCSI, CIFS ve NFS protokolleri üzerinden SAN ve NAS yapılarını tek merkezde toplayarak veri depolama alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Ölçeklendirme ve hız konularında avantaj sağlıyor.
Veri depolama ve yedekleme alanında hizmet veren firmalar arasında en son değineceğimiz firma Fujitsu. Teknolojinin hemen hemen bütün alanlarında hizmet veren Fujitsu, Eternus Dx isimli departmanı ile veri depolama ve yedekleme alanında da tüm seviyeler için farklı tasarımlarla hizmet sunmakta. Kullanılan yeni nesil teknolojide maliyetlerin azaltılması ve verimin arttırılması hedefleniyor. Veri Kurtarma Servisi, veri depolama ve yedekleme sistemleri kurulumlarında ve onarımlarında hizmet sunmakta. Dilediğiniz konuda bize ücretiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter