0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarma arızaları

Veri kurtarma işleminin yapılmasına sebebiyet veren çeşitli arızalar vardır. Bu arızalar, oluşma şekillerine göre sınıflandırılabilir. Her arıza türü, oluşturduğu hasara göre farklı teknikler kullanılarak kurtarılır. Sabit diskin çökmesi, daha önceki yıllarda yoğunlukla karşılaşılan, günümüzde ise gelişen teknolojiyle daha sağlam ve güvenilir bir hal almış olan sabit disklerde zaman zaman karşılaşılan bir arıza türüdür. Sabit diskiniz ne kadar sağlam ve güvenilir olsa da her an veri kurtarma işlemi gerektirecek bir arızayla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızın sarsılması veya düşürülmesi gibi fiziksel müdahaleler ya da statik elektriklenme gibi etkilerin tetiklemesi sonucu sabit disk çökebilir.
Türkiye gibi ülkelerde sık sık karşı karşıya kaldığımız elektrik voltajının düşmesi ya da artmasına bağlı olarak yaşanan elektrik dalgalanmaları, çalışan sabit disklerin içlerindeki verilerin silinmesine ve dolayısıyla sabit disklerin çökmesine neden olur. Deprem, sel, yangın, fırtına, erozyon, hortum gibi yerleşim yerlerine zarar veren doğal afetler, kaçınılmaz olarak bu yerleşim yerlerinde bulunan bilgisayar ve sabit disklere zarar verirler.
Dosyaların yanlış şekilde değiştirilmiş olması ya da silinmesi gibi kullanıcı kaynaklı hatalar en çok karşılaşılan hatalardır. Silinmiş dosyaları geri dönüşüm kutusundan kurtarabilseniz dahi bazı silme yöntemleri, geri dönüşüm kutusu korumasını atlar. Geri dönüşüm kutusuna giden silinmiş dosyalar, sonsuza dek burada kalmaz. Çünkü yeni silinmiş dosyalara yer açmak için eskiden silinmiş dosyalar kalıcı olarak silinir. Geri dönüşüm kutusundan silinene kadar gerekli bir dosyanın yokluğunu fark etmeyebilirsiniz bile.
Çoğu uzun süreli bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarlarının artık düzgün açılmamasına ya da çalışmamasına neden olan yeni bir program ya da aygıt yüklemiştir. Yeni öğeyi kaldırma çabaları da mutlaka sistemin çalışmasını engellemeyi sürdüren bazı kalıntı dosya ya da ayarlar bırakır. Neyse ki, sürücü sınama, yetkilendirme ve imzalamadaki gelişmelerin yanında Microsoft Windows ve diğer özelliklerin bulunması bu sorunları büyük ölçüde tarihin çöp kutusuna atmıştır. Ancak, ara sıra yine veri kurtarma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sisteminizi bilinen bir çalışma durumuna geri yüklemenize olanak veren bir yedeklemenizin olması son derece yararlıdır.
Merhaba. Bilgisayarıma virüs bulaşmıştı önceden. Harddiskteki bazı veriler lazım diye bilgisayarcıya götürmüştüm. Veri kurtarma arızası demişti. Veriler kurtarılamaz deyip format atıp geri vermişti bilgisayarımı. Tabii bütün verilerde uçup gitmişti. Daha sonra evde taşınabilir harddiskimi elimden düşürdüm. Harddiskin içi yine bir sürü veriyle doluydu. Neyse yine aynı bilgisayarcıya götürdüm harddiskimi. İçinden bir parça değişecek, veri kurtarma arızası var dedi. Ancak veriler kurtarılmaz dedi. 2 gün sonra aradı harddiskin tamir oldu diye. Gidip aldım harddiski. Harddisk tamir olmuş olmasına da, bütün veriler yine uçup gitmiş. Ben her arızada, her sorunda bütün verileri kaybedeceksem, en iyisi bir daha veri falan saklamayayım dedim. Sonra internetten biraz araştırdım ve gördüm ki veri kurtarma arızaları aslında temel olarak verilerin geri getirildiği bir hizmetmiş. Yani anlayacağınız bizim bilgisayar tamircisi beni bir güzel kandırmış. Bu işlerden pek anlamayan biri olarak, beni ve benim gibi arkadaşları veri kurtarma arızaları hakkında bilgilendirin ki bir daha böyle sahtekarlara kanmayalım.
Merhaba. Maalesef sizin de belirttiğiniz gibi bilgisayar tamirciniz, daha doğrusu kendisine bilgisayar tamircisi diyen bu şahıs, size yalan beyanda bulunmuş ve sadece verebildiği kısıtlı hizmeti vererek sizi başından savmış. Ne yazık ki piyasanın büyük bir bölümünü bu tür tamirciler oluşturmakta ve veri kurtarma arızaları söz konusu olduğunda müşterilerine hiçbir çözüm sunamamakta ve yalanlar uydurmaktalar. Bizim size yapacağımız tavsiyelerin başında, herhangi bir arıza ya da veri kaybı durumunda hemen heyecana kapılıp harekete geçmeye çalışmamanız geliyor. İlk önce sorununuzun ne olduğunu öğrenmeye yönelik araştırma yapın. Sonra da sorununuzun nasıl giderilebileceğini öğrenin.
Gelelim veri kurtarma arızaları konusuna. Veri kurtarma arızaları, temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Yazılımsal arızalar ve donanımsal arızalar. Yazılımsal arızalar, silinmemesi gereken sistem dosyalarının silinmesi ya da hasar görmesi nedeniyle, veri bulunan bir alan virüs ya da kötü huylu yazılımların bulaşması nedeniyle veya kullanıcı hataları nedeniyle oluşan ve veri depolanmış alanlardaki verilerinizi silen, hasar veren ya da ulaşılamaz duruma getiren tüm arızalara verilen addır. Donanımsal arızalar ise veri depolanmış veri depolayıcıların hassas ve hareketli iç donanımlarının herhangi bir fiziksel darbe, doğal afet ya da elektrik dalgalanması gibi nedenlerden ötürü arızalanması ve bu arızalardan ötürü de çalışmamaları ya da çalışırlarsa da kusurlu şekilde çalışmaları ve verilerin silinmesi ya da ulaşılamaz duruma gelmesi gibi sonuçları da beraberinde getiren arızalardır. Veri kurtarma arızaları ne türde olurlarsa olsunlar, veri kaybı yaşandığında uygulanabilecek bir veri kurtarma yöntemi vardır. Basit yazılımsal sorunlar, bireysel veri kurtarma yöntemleriyle aşılabilir. Ciddi sorunlar yaşandığında ise profeyonel veri kurtarma hizmeti almanız daha yerinde olacaktır. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter