0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarma işleminde mtbf

Veri kurtarma işleminde MTBF olarak adlandırılan arıza arası zaman, sabit diskin ömrünü tahmine yönelik bir süre tesbitidir. MTBF yani Mean Time Between Failure, arıza arası ortalama zamanına verilen isimdir. Üreticinin sabit sürücünün ömrünü bozulmadan önce tahmin etmesini ifade eder. Bu zaman saat sayısı olarak ifade edilebileceği gibi başlama ve bozulmadan önceki süre gelecek olan durma sayısı olarak da ifade edilebilir. Çoğu zaman MTBF sayısı, normal kullanım süresini aşar. Üreticilerin disk sürücüsü için MTBF tahmini ortalama 300.000 saat yada sürekli kullanımda 34 sene ise muhtemelen 300.000 saatten daha uzun bir süre dayanacaktır.
Veri kurtarma işleminde MTBF süreleri her zaman bilinmemektedir. Çünkü bazı sabit disk üreticileri, ürün veri sayfalarında hatalar arasında geçen ortalama süreyi yani MTBF'yi belirtmemektedirler. Bunun nedeni bu sayının oldukça yüksek olmasıdır. Hatta bu süre, çoğu durumda onlarca yıldır. Aslında MTBF hiçbir zaman tek bir sürücüye uygulanmak üzere tasarlanmamıştır. MTBF birçok sürücüde ortalama hata oranını kestirir. Örneğin MTBF'si 100.000 olan 100 diskiniz varsa, üretici testleri ortalama olarak her 1.000 saatte bir diskinizin hata vereceğini öngörür. MTBF yalnızca ilk kullanım yılına uygulanır. Bu sayı, üreticinin belirttiği bileşen tasarım süresiyle (sabit diskler için normal olarak 5 yıl) artık uyuşmamaktadır. Veri sayfaları artık yıllık hata oranını yani AFR'yi ya da % 1'den az yıllık değiştirme oranlarını göstermektedir. - MTBF, detaylı bakım raporları arasında yer alır.
SSD'lerdeki MTBF İbaresi:
SSD üreticileri, SSD kutularının üzerine yüzbin ya da milyon saatli rakamlarla MTBF ibareleri yerleştirmekteler. Bu rakamlar çoğu kullanıcı için bir anlam ifade etmemekte. Veri kurtarma işlemi esnasında dikkate alınması gereken bu rakamları içeren MTBF, hatalar arası zaman dilimi olarak tanımlanabilir. Diskte kullanılan bileşenlerin arıza yapmadan ulaşabileceği en yüksek süre sınırlarını ifade ermek için kullanılır. SSD, MTBF değerleri tahmini değerlerdir. Çünkü üreticilerin her bir SSD'yi milyonlarca saat test etmek gibi bir durumu yoktur.
Veri kurtarma işleminde MTBF ne anlama gelmektedir? MTBF ile ilgili rakamlar ne ifade etmektedir?
MTBF, Arızalar Arası Ortalama Süre anlamına gelen bir terimdir. Sadece veri kurtarma alanında değil, makina verilerinde ve iş hayatında da sıklıkla kullanılmaktadır. Arızalar Arası Ortalama Sürenin yani MTBF'nin terimsel anlamı, bir sistemde gerçekleştirilen bir işlem sırasında iki başarısızlık anı arasındaki tahmini geçen süredir. MTBF, sistem arızaları arasındaki aritmetik ortalama süresi olarak hesaplanabilir. MTBF değerinin zaman içinde artıyor olması daha az arızanın olduğu ve problemsiz çalışma dilimlerinin giderek uzadığı anlamına gelir. MTBF değerinin azalıyor olması ise aksiliklerin artıyor olması demektir. Buradan hareketle MTBF değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir diyebiliriz.
MTBF ile ilgili terimsel açıklamaların ardından gelelim veri kurtarma işleminde MTBF'ye. Veri kurtarma işleminde MTBF, veri depolayıcıların ömürlerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Veri depolayıcı üreticilerinin başta harddisk, harici harddisk, Usb flash bellek ve SSD harddisk gibi veri depolayıcılar olmak üzere ürünlerin üretildikleri tarihten ömürlerini tamamlayıp da bozulacakları tarihe kadar belirledikleri ürün ömrünü ifade eden süre, MTBF süresi yardımıyla tespit edilir. MTBF süresi genel olarak saat ile ifade edilir. Veri kurtarma işleminde MTBF, çalışma süresinin plansız durma sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu hesaplamada gerçek rakamlar kullanılmazsa, bulunacak olan MTBF süresi de gerçeği yansıtmayacaktır. Disk sürücüler için genelde 300.000 olarak verilen MTBF süreleri, Western Digital tarafından piyasaya yeni sürülen veri merkezleri için optimize edilmiş olan soğuk veri depolama sabit sürücülerinde ise 500.000 saate çıkmış durumda. Kingston'ın piyasaya sürdüğü bir katı hal sürücüsü olan SSDNow S200 ise 1.000.000 saatlik MTBF süreleriyle çıtayı oldukça yükseğe çıkarttı. Bu sürenin yaklaşık 114 seneye tekabül ettiğini düşünecek olursak, ürünün 2 insan neslinin MTBF kullanım süresini karşılayabilecek bir ömre sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bu muazzam MTBF süreleri, çok geçmeden Kingston'ın yükselttiği çıtayı da aştı. SanDisk, katı hal mimarisine sahip yeni katı hal sürücüsü SSD tasarımlarıyla, 2.000.000 saat MTBF sürelerine ulaştı. Bu ürünler, MTBF ömrü itibariyle dedenin kullanımından torunun kullanımına kadar rahatlıkla ulaşacak ve belki de 3 neslin ürünün ömrünü tamamladığını göremeyeceği şekilde tasarlandı.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter