0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için önlemler

Veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için alınması gereken ilk ve en kolay önlem, verileriniz yedeklemektir. Veri yedekleme, özellikle sizin için önem arz eden verilerin en azından bir kopyasının veri depolama cihazlarında muhafaza edilmesidir. Veri yedekleme, çeşitli şekillerde yapılamabilir. Veri yedekleme yöntemleri, 5 ana grupta değerlendirilir. Programlar vasıtasıyla da yapılabilen yedekleme yöntemlerişunlardır:
1 - Normal Yedekleme:
Bu yedekleme türü, seçilen tüm dosyaların kopyalanıp yedeklendiği bir yedekleme türüdür. İlk kez yedekleme yapıldığında tercih edilir.
2 - Günlük Yedekleme:
Her gün yapılan bu yedekleme türünde yedeklemenin yapıldığı günde veriler üzerinde yapılmış olan değişiklikler mevcut yedekle yer değiştirmiş olur.
3 - Kopya Yedekleme:
Seçilen tüm dosyaların kopyalandığı bir yedekleme türüdür. Diğer yedekleme yöntemleriyle birlikte de kullanılabilmektedir.
4 - Artımlı Yedekleme:
Arşiv şeklinde yedekleme yapılan bir yedekleme türüdür. Yeni eklenen dosyaları güncellemeye dahil eder.
5 - Farklı Yedekleme:
Son yapılan yedeklemeye eklemeleri dahil edip güncelleyen yöntemdir.
Tüm bu yedekleme yöntemleriyle beraber yedeklemenin düzenli olarak yapılması da önem taşır. Anti virüs programları kullanmak da bir diğer önemli önlemdir. Antivirüs programları, fiziksel koruma da verileri korumak için tercih edilen bir yöntemdir. Antivirüs programları, verilerinizi birçok saldırıdan koruduğu gibi verilerinize bulaşmış mevcut virüsleri de tespit edip size bildirir ve birçok durumda verilerinizi virüslerden temizler. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da veri yedeklediğiniz cihazının fiziksel açıdan korunması ve bakımıdır. Vurma, düşürme, çarpma gibi etkiler, veri yedeklenen cihazlarda veri kayıplarına neden olabilir. Fiziksel bakım ise tozlanma ve fazla ısınma gibi durumların veri yedekleme cihazlarında neden olduğu arızalara dayalı veri kayıplarının önüne geçebilmek için yapılan önlemlerin tümüdür. Veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için saydığımız önlemlerden en az birkaçını uygulamaya çalışın. Elbette veri kaydettiğiniz ya da yedeklediğiniz cihazların belli ömürleri vardır ve gün gelecek arızalanacaklardır. Ancak bahsettiğimiz önlemleri almak, veri yedekleme ya da kaydetme cihazlarınızın ömrünü uzatır ve verilerinizin korunmasını sağlar.
Harddisklerde, harici harddisklerde, Usb Flash belleklerde, SSD harddisklerde ve diğer tüm veri depolayıcılarda veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için önlemler:
Harddisklerde, harici harddisklerde, Usb flash belleklerde, SSD harddisklerde ve diğer tüm veri depolayıcılarda veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için önlemler alınabilir. Alınabilecek önlemler, veri depolayıcınızı satın almanızla başlayacak bir süreçtir. Bir harici harddisk kullanımında veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için önlemler, harici harddiskin ne şekilde muhafaza edildiğiyle başlar. Masa kenarında, yerde ya da darbe almaya müsait başka bir noktada çalıştırılan ya da bırakılan bir harici harddisk, deyim yerindeyse bir saatli bombaya dönüşür ve en ufak darbenin dahi verebileceği hasarla bozulabilir. Bu bozulmada doğal olarak, veri kurtarma ihtiyacında beraberinde getirir. Harici harddisklerdeki bu risk sabit şekilde kullanılan harddisklerde yokmuş gibi gözüksede onları da başka tehlikeler beklemektedir. Harddisklerde veri kurtarma işlemine ihtiyaç duymamak için önlemler, harddiskin olabilecek en güvenli şekilde monte edilmesiyle başlar. Harddiskin montaj esnasında yuvasına doğru şekilde oturtulması, bağlantı kablolarının sağlam şekilde bağlanması ve harddiskin ısınmasını soğutarak engelleyecek olan fanların durmasına ya da yavaşlamasına neden olabilecek tozlanmanın önüne geçebilmek için rutin şekilde temizlik yapılması, harddiskin bozulmasını ve bununla bağlantılı olarak da veri kaybı oluşma ihtimalini engeller. Usb Flash bellekler, birçok farklı platformda kullanıldıkları için sık sık virüs bulaşabilen ve dolayısıyla da bir virüs taşıyıcısına dönüşebilen, risk oranı yüksek veri depolayıcılardır. Virüs bulaşan ve taşıyan bir Usb Flash bellek, veri kaybına neden olabileceği için sık sık virüs taramasından geçirilerek kontrol altında tutulabilir. Veri depolayıcılar alanının yeni aktörleri olan SSD harddiskler, sabit ya da harici harddiskler gibi hareketli iç donanımları bulunmadıkları için darbeye bağlı hasar alma durumları oldukça nadir görünmekte. SSD harddisklerin veri kaybına neden olabilecek bir arıza yaşamamaları için tek önemli koşul, aşırı ısınmaya karşı korunmaları. Yani fan tarafından sağlıklı şekilde soğutulan bir SSD'nin kolay kolay arızalanıp veri kaybına neden olması pek de olası görünmüyor. Veri depolayıcılarda, gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda veri kayıpları meydana gelebilir. Bu veri kayıpları arasında kurtarılması gereken veriler varsa, veri kurtarma yöntemlerine başvurulur. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter