0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarma neden gerekli olabilir

Veri kurtarma neden gerekli olabilir sorusunun cevabı, sizde saklıdır. Ama bu soruya verilebilecek cevaplar arasında ikisi öne çıkmakta. İlk ve en çok karşılaşılan ihtimal, hatalar veya kazalarla ortaya çıkan veri kayıplarının giderilmesi gereğidir. Bu hata ve kazalar çok çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir. Örneğin kullanıcıdan kaynaklanan bir hatadan dolayı veri kaybı yaşanabileceği üklenmiş bir uygulamadan dolayı da veri kaybıyla karşı karşıya kalınabilir. Her iki durumda da kaybolan ya da hasar gören veriler sizin için önem taşıyorsa veri kurtarma yoluna başvurmak kaçınılmazdır. Kazaya bağlı veri kayıpları da çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Bu tür kayıpları da iki gruba ayırabilmek mümkündür. Kazaya bağlı veri kayıplarında ilk olasılık, deprem, sel gibi kullanıcının dahli olmayan doğal afetlerin yol açtığı hasarlara bağlı oluşan veri kayıpları ya da elektrik dalgalanması gibi yine kullanıcının herhangi bir dahli olmayan etkenlerden kaynaklanan veri kayıplarıdır. İkinci olasılık ise tamamen kullanıcı odaklı oluşan fiziksel darbeye vb. bağlı veri kayıplarıdır. Veri depolanan cihazı çarpma, düşürme, ıslatma, yakma gibi nedenlerle ya da havasız ortamlarda bırakıp, tozlanma gibi sebeplerle aşırı ısınıp arızalanmasına neden olmakla oluşan veri kayıplarıdır.
Veri kurtarma neden gerekli olabilir sorusunun bir diğer çok rastlanan cevabı da kullanıcıların ihmalidir. Hemen hemen teknolojik ürünlerin tümünün arızalanmasında kullanıcıların ihmali büyük rol oynamaktadır. Çünkü teknolojik ürünler her ne kadar gelişmiş olurlarsa olsunlar, bakıma ve verimli çalışabilecekleri ortamlara gereksinim duyarlar. Bakımları yapılmadığı ve uygun ortamlarda çalıştırılmadıkları takdirde bir süre sorunsuz çalışsalar da ömürleri hızla kısalır ve çok geçmeden problem yaratmaya başlarlar. Veri depolanan cihazlara dair en çok dikkat edilmesi gereken hususlar, cihaz tozlanıyorsa arada sırada temizlenmesi, düzgün şekilde havalandırıldığından emin olunması ve tüm bakımlara karşın fazla ısındığı durumlarda bir süre dinlendirilmesidir.
Elbette doğal afet gibi veri kaybına neden olan durumların önüne geçmek mümkün değildir. Ancak insan kaynaklı sorunları minimuma indirebilmek her zaman mümkündür. İnsan kaynaklı veri kayıplarını en aza indirebilmek, veri depolanan cihaz ya da cihazlara düzenli bakım yapmaktan geçer.
Veri kurtarma neden gerekli olabilir? Hangi durumlarda hangi tür müdahalelerde bulunulabilir?
Veri kurtarma neden gerekli olabilir? Veriler, günümüzde sadece bireysel kullanım yapan kullanıcılar için değil küçük çaplı şirketlerden tutun devasa holdinglere kadar hayati önem arz etmekteler. Çünkü planlamalar, raporlar, sunumlar, başvurular, şikayetler, stoklar, siparişler, satışlar, satın almalar, finansal transferler ve daha onlarca detay günümüzde artık elektronik ortamda elektronik veri halinde bulunmaktalar. Dolayısıyla harddisk, harici harddisk, Usb Flash bellek, SSD harddisk, server gibi veri depolayıcılar tüm bireysel veri kullanımlarında ya da kurumsal sistemlerde baş aktör haline gelmiş durumdalar. Sisteme virüs bulaşması, silinmemesi gereken sistem dosyalarının hatalı şekilde silinmesi, kötü amaçlı yazılımların aktif hale gelip tahribata neden olması gibi sorunların baş gösterip veri depolayıcıların kısmen ya da tamamen arızalanmalarına dolayısıylada verilerin silinmesine, hasar görmesine ya da erişilemez hale gelmesine neden olan sorunların tümüne yazılımsal sorunlar denir. Yazılımsal sorunlar baş gösterdiğinde ortada önemli verilerde varsa, veri kurtarma ihtiyacı doğar. Yazılımsal sorunlarda uygulanabilecek veri kurtarma yöntemleri, bireysel veri kurtarma yöntemleri ve profesyonel veri kurtarma yöntemleridir. Bireysel veri kurtarma yöntemleri, ücretsiz olarak elde edilebilecek ve fakat kısıtlı şekilde kurtarma yapabilecek programlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Profesyonel veri kurtarma yöntemleri ise uzmanlar tarafından profesyonel veri kurtarma yazılımlarıyla uygulanır. Veri depolayıcıların ve türevlerinin birçoğunun iç donanımları hareketli ve hassas elektronik parçalardan oluşmakta. Bu elektronik parçalar, özellikle fiziksel darbeye maruz kaldıklarında kolayca arızalanabilmekteler. Meydana gelen arızalar sonucu, veri depolayıcılar çalışmamakta ve dolayısıyla da verilere ulaşılamamakta. Donanımsal arıza başlığı altında değerlendirilebilecek bu tür sorunlar baş gösterdiğinde ortada önemli verilerde varsa, veri kurtarma ihtiyacı doğar. Donanımsal sorunlarda uygulanabilecek veri kurtarma yöntemleri, sadece profesyonel veri kurtarma yöntemleridir. Donanımsal müdahaleler, uzmanlar tarafından arızalanmış parçaların yenileriyle yer değiştirilmesi ve ardından profesyonel veri kurtarma yazılımlarıyla veri kurtarma işlemi yapılması suretiyle gerçekleştirilir. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter