0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarmada kullanılan cihazlar

VERİ KURTARMADA KULLANILAN CİHAZLAR
Veri Kurtarma sırasında kullanılan cihazlar, yüksek kaliteli ve ancak uzmanlar tarafından kullanılabilecek türde cihazlardır. Aynı zamanda veri kurtarma yapılacak cihazın çalışır haldeki bir kopyası da veri kurtarma işleminde kullanılabilir. Veri kurtarma yapılacak cihaz örneğin bir hard diskse ve hard diskte donanımsal arıza mevcutsa hard diskin arızalı bölümleri yerine bir kopya hard diskin çalışan bölümleri kullanılabilir. Veri kurtarma işleminde kısmi ya da tamamen kullanılan bu kopya hard disklere Donör Disk adı verilir. Veri kurtarma servisleri, laboratuarlarında her marka ve modelden oluşan geniş bir donör disk yelpazesi bulundururlar.
Tüm veri kurtarma işlemlerinde veri kurtarma cihazlarına gerek duyulmaz. Donanımsal müdahale gerektirmeyen durumlarda veri kurtarma programları vasıtasıyla veri kurtarma gerçekleştirilebilir. Donanımsal müdahale yapılmasına karar verilmişse ilk olarak donör disklerden faydalanılır. İleri derecede müdahale gerektiren durumlarda ise donanımsal imaj alma cihazları ile donanımsal firmware tabanlı onarım teknolojisi yardımıyla veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilir. Donanımsal imaj alma cihazları ve donanımsal firmware tabanlı onarım teknolojisi ile gerekli görüldüğü durumlarda laboratuar ve clean room (temiz oda) ortamlarında ileri derecede müdahaleler yapılır. Veri kurtarma cihazları, büyük maliyetli ve ancak bir uzman tarafından kullanılabilen hassas cihazlardır. Bununla birlikte bu cihazlar, ancak laboratuar ve clean room (temiz oda) ortamlarında sağlıklı şekilde kullanılabilirler.
Veri kurtarma cihazları kullanılarak ağır hasar görmüş veri depolayıcılara müdahale edilebilir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Nadir durumlar haricinde çoğu veri kaybında veri başarıyla kurtarılabilir. Veri kurtarma hizmetine gereksinim duyduğunuzda ücretsiz analiz yaptırmak, sorununuzun ne olduğunu ve nasıl giderilebileceğini öğrenmek ve şayet arzu ederseniz sorununuzu gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Veri kurtarmada kullanılan cihazlar nelerdir? Hangi cihazlar, hangi amaçla kullanılır? Bu cihazlar, veri kurtarma alanında uzman olmayan kişiler tarafından kullanılabilirler mi?
Veri kurtarma işlemi, veri depolayıcıların üzerinde birden çok şekilde gerçekleştirilebilen müdahale yöntemleridir. Mevcut arıza durumuna ve veri kaybı şekline göre uygulanacak olan veri kurtarma yöntemi belirlenmektedir. Yazılımsal sorunlar başlığı altında kategorize ettiğimiz özellikle internette çevrimiçiyken virüs bulaşması, genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanan silinmemesi gereken bir sistem dosyasının silinmesi ve kötü amaçlı yazılımların aktif hale geçmesi gibi nedenlerden dolayı meydana gelen problemlerin bütününe verilen isimdir. Yazılımsal sorunsal müdahaleler geldiğine bireysel yollarla ya da profesyonel veri kurtarma yöntemleriyle müdahalede bulunulur. 2 yöntemden hangi yöntem tercih edilirse edilsin, yazılımsal sorunlara yapılan müdahalelerde herhangi bir cihaza gerek duyulmamaktadır. Çünkü yazılımsal sorunlar, yine yazılımlar vasıtasıya giderilmektedirler. Peki ama o zaman veri kurtarmada kullanılan cihazlar nerede kullanılıyor diye mi soruyorsunuz? Veri kurtarmada kullanılan cihazlar, veri depolayıcılarda donanımsal müdahale gerektiren durumlarda kullanılırlar. Veri depolayıcıların oldukça hassas ve neredeyse tamamı hareketli parçalardan oluşmuş iç donanımları, sel, yangın ya da deprem gibi doğal afetlerden dolayı, ani elektrik yükselişi ya da azalışından kaynaklanan elektrik dalgalanmalarından dolayı, çarpma ya da düşürme gibi fiziksel darbelerden dolayı, aşırı ısınmadan dolayı ya da cihazların içine sıvı sızmasından dolayı arızalanabilir. Oluşan bu arızalar sonucunda veri depolayıcıların çoğu kısmen ya da tamamen arızalanırlar. Tamamen arızalanan bir veri depolayıcı çalışmaz ve dolayısıyla içersindeki verilere de ulaşılamaz. Kısmen arızalanan bir veri depolayıcı ise çalışır ve fakat kusurlu çalıştığından dolayı veriler hasar görür, kaybolur ya da silinir. Donanımsal arıza meydana gelen bir veri depolayıcı, ister kısmen, ister tamamen arızalanmış olsun, donanımsal müdahalede bulunmak kaçınılmazdır. Donanımsal müdahaleler, çeşitli veri kurtarma cihazları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bahsi geçen cihazlarla yapılacak olan donanımsal müdahaleleri sadece veri kurtarma uzmanları gerçekleştirebilirler. Veri kurtarma cihazları, uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından kullanılamaz. Donanımsal müdahalelerde kullanılan cihazlar donör diskler ve imaj alma donanımlarıdır. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter