0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlemek

Veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlerken tümüyle fazlalık olan dosyaları kaldırdıktan sonra geriye kalan tüm verileri yedeklemeniz gerekir. Ancak tüm bunları her gün yedeklemeniz gerekmez. Her gün etkin biçimde üzerinde çalıştığınız dosyalar ara sıra değiştirilen dosyalardan farklı yedekleme gereksinimlerine sahiptir. O halde etkili bir yedekleme sistemi geliştirmek için atacağınız sonraki adım sabit disklerinizdeki verileri düzenlemektir. Böylece sık yedeklenmesi gereken dosyaları ara sıra değişenlerinden ayırabilirsiniz.Unutmayın, iyi bir veri yedekleme sistemi, veri kurtarma işlemine gereksinimizi ortadan kaldıracak, en ucuz ve en zahmetsiz yöntemdir.
Bunu yapmak için sık değiştirilen dosyaları farklı bir klasöre hatta farklı bir bölüme depolayabilirsiniz. Belgelerinizi depolamak için Belgelerim klasörünün alt klasörlerini kullanıyorsanız, Windows büyük ölçüde bunu sizin yerinize yapar. Çoğu yeni uygulama varsayılan ayar olarak, verilerini Belgelerim ya da kullanıcı profilinizin başka bir alt klasöründe depolar. Çalıştır iletişim kutusunda ya da Windows Gezgini adres çubuğunda userprofile yazarak, kullanıcı profilinizdeki klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Bu düzenlemeyi bozmamak, veri kurtarma için yerinde bir tercih olacaktır. Varsayılan konum olarak Belgelerim klasörünü kullanmayan programlar için, program izin veriyorsa, belgelerinizi Belgelerim klasörünün bir alt klasörüne taşıyın. Şayet izin vermiyorsa, programın verileri depoladığı yerin kaydını tutun.
Birçok kullanıcı sık değişen belgelerini farklı bir bölümlemede depolamaktadır. Belgelerim klasörünü ve bunun tüm alt klasörlerini taşımak oldukça basittir. Bu işlem, Belgelerim'i farenin sağ düğmesine tıklayıp Özellikler'i seçip Hedef sekmesini tıklayarak yapılır. Bilgisayarınızdaki her kullanıcının bir Belgelerim klasörüne sahip olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, Belgelerim klasörünü farklı bir bölümlemeye taşımak istiyorsanız, bu yordamı her kullanıcı için yinelemek gerekmektedir. Bu adımlarla veri kurtarma için en ciddi adımlardan birini de gerçekleştirmiş olacaksınız.
Belgelerinizin çoğunu Belgelerim ya da sıradan bir klasör kullanarak, başka bir bölümlemede depolamayı başarsanız dahi şüphesiz ki sizin ve diğer bütün kullanıcıların profillerine yedeklemeniz gereken bilgiler eklenecektir. Dolayısıyla, değişebilir verilerinizi ayırmak için bölümlemeler kullanmakta kararlıysanız, Documents and Settings klasörünü tümüyle sık yedeklenmesi gereken bölümlemede depolamanız gerekmektedir. Böylelikle en azından bilgiayarınızdaki bu bölüm bir arıza esnasında veri kurtarma işlemine maruz kalmayacaktır.Ancak sadece klasörü taşımanız mümkün değildir. Çünkü kayıt defteri bu klasöre başvurularla doludur. Profilleri farklı bir konumda kurmak için tercih edilen yöntem Windows kurulumu sırasında Unattend anahtarını kullanarak konumu belirtmektir. Profiller klasörünü kurulumdan sonra taşıyabilirsiniz. Ancak bunu yapmak hatalara yol açar ve Windows tarafından desteklenmez. Anlatılan işlemler, veri kurtarma yapabilmek için verilerinizi düzenli bir hale sokacaktır.
Bu V.K.S. sayfalarımızda size veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlemek ile ilgili bilgiler vereceğiz. Çünkü veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlemek, herhangi bir veri kaybına neden olacak ya da verilerinizi ulaşılamaz hale getirecek yazılımsal ya da donanımsal bir arıza meydana geldiğinde veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilmek için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlemek, hem zaman yönünden hem de kapasite yönünden size avantaj sağlayacaktır. Düzenlenmiş veriler, veri kurtarma işlemi sırasında zaman kazandırırlar. Çünkü herhangi bir veri kurtarma durumuyla karşı karşıya kalındığında gerek duyulan verilerin hangi noktada bulunduğu bilindiğinden verilerin aranması için zaman sarf edilmemiş olur. Ayrıca veriler belli bir düzende bulundukları için veri kurtarma işlemine daha fazla önem arz eden verilerin kurtarılmasından başlanarak ihtiyaç duyulan verilerin kurtarılmasında başarı yüzdesi yukarı çekilebilir. Bu yöntemin sağlayacağı bir diğer avantaj ise kapasite bakımından olacaktır. Çünkü bu yöntem sayesinde veriler belirli bir düzene sokulurken ortaya gereksiz ve istenmeyen veriler de çıkacak ve verileri depoladığınız ortam bu gereksiz ve istenmeyen verilerden temizlendiği zaman depolama alanınızda kapasite bakımından bir rahatlama meydana gelecek.
Şimdi gelelim veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi nasıl düzenleyeceğinize. İlk olarak verilerinizin arasında bir kategorizasyon yapın. Bu kategorizasyonu, verilerin önem sırasına yapın. Önem sıralamasına göre belirlediğiniz verileri, kategorilere ayırın. Mesela aile fotoğrafları, önemli veriler arasında yer alacakken daha az önemsediğiniz fotoğraflar farklı bir noktada yedeklensin. Kategorizasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sık şekilde kullanılan ve üzerinde değişiklikler yapılan verilerin de ayrı şekilde depolanmalarıdır. Örneğin yazılmaya devam edilen bir metin, sürekli güncelleniyorsa, bu metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak olan diğer metinlerden farklı bir noktada yedeklenebilir. Veri yedekleme için kategorizasyon bittikten sonra sürekli güncellenen verilerin Belgelerim klasörüne yerleştirilmesi tavsiye edilir.
Veri kurtarmada kullanmak üzere verilerinizi düzenlemek, veri kaybı yaşama ihtimalinizi en aza indirecektir. Bununla beraber doğal afet gibi kontrolünüz dışındaki durumlar, veri kaybı yaşamanıza neden olabilir. Yine de yapacağınız bu veri düzenlemesi, en kötü durumda dahi veri kurtarma işlemini kolaylaştıracaktır. Veri kurtarma ihtiyacı duyduğunuzda ise basit durumlarda bireysel veri kurtarma yöntemlerine, basit olmayan durumlarda ise profesyonel veri kurtarma yöntemlerine başvurunuz. Biz Veri Kurtarma Servisi olarak uzman kadromuz, son sürüm yazılımlarımız ve donanımsal müdahalelerde bulunabileceğimiz laboratuvar ve temiz oda (clean room) ortamlarımızla veri kurtarma sorunuyla karşı karşıya olan harddisklerinize her türlü müdahaleyi yapabilmekte ve büyük bir başarı oranıyla sorunlarınızı giderebilmekteyiz. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter