0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri yedekleme nasıl yapılır?

Standart veri yedekleme ile profesyonel veri yedekleme arasındaki fark nedir ? Profesyonel veri yedekleme nasıl yapılır
Şahıslar ve küçük ölçekli şirketlerde veri yedekleme yapmak için bazı programlar ve uygun maliyetli veri depolama cihazları kullanabilirsiniz, eğer çok büyük bir problemle karşılaşmazsanız standart prosedürler verilerinizi güvenle saklayacaktır. Peki büyük kurumların ihtiyaç duyduğu ve profesyonel veri yedekleme nasıl yapılır? Profesyonel veri yedekleme yapmak için öncelikle bir veri yedekleme planınızın olması gerekir. Yedekleme planı detaylı bir analiz çalışması sonrasında ve kurum yedekleme politikasına uygun olarak geliştirilmelidir.Yedeği alınacak veriler belirlenmeli ve sınıflandırılmalıdır. Veri yedekleme yapılacak kurumun bütçesi, yedeklenecek verilerin boyutu ve önemi veri yedekleme planının geliştirilmesinde başrol oynar.Veri yedekleme yöntemleri tek sunucu ve merkezi yedekleme olarak temel iki kategoriye ayrılmaktadır.Bunu kısaca anlatmak gerekirse tek sunuculu veri yedekleme her sunucunun ayrı ayrı yedeğinin alınmasıdır.Bu yöntem sunucuların fazla olduğu durumlarda uygulanması zor bir yöntemdir çünkü yedekleme işlemlerinin takibi ve bu işlemler için kullanılan medyaların yönetimi zordur.Merkezi yedekleme ise sunucuların fazla olduğu durumlarda verilerin tek bir merkezde kayıt altında tutulmasını sağlar, bu her sistemin faklı olarak kullandığı yazılımlar sayesinde yapılır.Profesyonel veri yedekleme şirketleri size her iki yöntem için gerekli cihazları(üniteleri) ve programları sağlar ve bunların kullanımı ve bakımı konusunda size teknik destek vermekle yükümlüdürler.Bu sayede şirketler verilerinin güvenliğini garanti altına almış olurlar.
Anladığım kadarıyla veri yedeklemenin çeşitleri var. Ancak ben veri yedekleme çeşitleri arasındaki farkları pek anlayamadım. Bana veri yedekleme nasıl yapılır ve veri yedekleme çeşitleri arasındaki farklar nelerdir anlatır mısınız?
Elbette anlatırız. Veri depolanmış ortamlar, doğal afetlere bağlı, darbeye bağlı ya da elektrik dalgalanması gibi fiziksel hasarlar sonucunda, yazılımların hasar görmesini ve doğru şekilde çalışmasını engelleyen mantıksal hata sonucunda ya da silinmemesi gereken bir sistem dosyasının silinmesi gibi kullanıcı hataları sonucunda arızalanabilirler. Arızalanan veri depolayıcı ortamlarda bulunan veriler risk altına girerler. Veri kayıpları yaşanması durumunda manevi değeri olan fotoğraflarınızın yitirilmesinden kurumunuza ait tüm hesap verilerinin yok olması ve işlerinizin tamamen sekteye uğramasına kadar bir sürü maddi ya da manevi sorunla karşılaşabilir, bu kayıplara bağlı olarak da zaman ve para kaybı yaşayabilirsiniz. İşte bu tip istenmeyen ama önlemleri alınmazsa gerçekleşmesi olası durumların önüne geçebilmek için alınması gereken temel önlem, veri yedekleme işlemidir. Veri yedekleme, sizin için önem arz eden verilerin kopyalarının veri depolayıcılarda eksiksiz ve güncel bir şekilde muhafaza edilmesidir. Veri yedeklemeyle ilgili bilgilendirmenin ardından gelelim veri yedekleme nasıl yapılır sorusuna.
Veri yedekleme nasıl yapılır? İlk olarak verilerin bireysel yöntemlerle mi yoksa veri yedekleme programlarıyla mı yapılacağına karar verilir. Profesyonel düzeyde veri yedeklemede kurumların sunucuları üzerindeki verilerin belirli zaman aralıklarında yedekleri alınır. Veri yedekleme, kurumlar için oldukça hayati bir süreçtir. Çünkü yaşanabilecek herhangi bir problemin ardından sunucu üzerindeki verilerin silinmesi, kurumun ticari akışının durması gibi büyük felaketlere neden olabilir. Uygulanacak veri yedekleme yönteminin seçilmesinin ardından yedeklenmesi için seçilen verilerin yedeklenmesiyle işleme başlanır. Seçilmiş olan yedekleme yöntemi için yedeklemenin yapılacağı ortam seçilir. Bu noktada tavsiye edilen verilerin bilgisayar ortamında değil de harici harddisk gibi veri depolayıcılar da yedeklenmeleridir. Bu sayede veri güvenliği bir kat daha arttırılmış olur. İhtiyaç duyulmayacak veriler silinir ya da seçilmezler. Diğer veriler disk bölümlemeleri, klasörler ya da her iki bölüm birlikte kullanılarak düzenlenir. Böylece gerekli ve gereksiz veriler birbirlerinden ayrıştırılmış olur. Sık sık başvurulması gereken veriler, diğer verilere nazaran daha güncel şekilde yedeklenmelidirler. Böylece bu verilere ihtiyaç duyulduğunda veriler son halleriyle kullanıma hazır olurlar. Eğer Windows yedekleme programı kullanarak veri yedekleme yapılıyorsa, otomatik sistem kurtarma disketi ya da acil durum kurtarma disketi oluşturulmalıdır.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter