0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri yedekleme sistemleri

Veri yedekleme sistemleri nelerdir?
Veri yedekleme sistemleri, şirketlerin veya şahısların ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Yedeklenecek veri miktarı, yedekleme sıklığı, yedeklenen verinin zaman içerisinde değişme oranı ve maksimum veri kaybı, bu konuda önem teşkil eder. Bu sistemlerin, birden fazla sunucunun eş zamanlı yedekleme işlemini yapabilmesi, işletim sistemlerinin kayıt dosyalarını tam ve eş zamanlı olarak yedekleyebilmesi ve işletim sistemleri üzerinde çalışan veritabanı uygulamalarının yedeklerini sistem kapatılmadan alabilmesi gerekmektedir.Veri yedekleme sistemleri Tam, Fark ve Artan yedekleme çözümleriyle verileri manuel veya otomatik olarak yedekleyebilir ve ihtiyaç duyulduğunda, kurtarma işlemini veri kaybı yaşamadan gerçekleştirebilirler. Seçilecek veri yedekleme sistemi bütçe ve ihtiyaca göre iyice araştırılmalı ve profesyonel bir firmaya danışılarak en uygun olanda karar verilmelidir. Teknik olarak saymak gerekirse, yerel ve geniş ağ üzerinden merkezi yedekleme, SAN/NAS mimarileri üzerinde yedekleme, Sunucu bağımsız yedekleme (Server-Free Backup), Uygulamaların eş zamanlı olarak yedeklenmesi (Online Backup), Değişken bazlı ve sentetik yedekleme, Teyp ve disk bazlı yedekleme, Disk kütüphaneleri, Kademeli yedekleme (Disk Staging) başlıca veri yedekleme sistemleri olarak karşımıza çıkar. Şirketinizin prensiplerine ve iş hacmine göre yerel veya uzaktan yedekleme sistemlerinde birini seçebilirsiniz.
Merhaba. Şirketimiz bugüne kadar amatör yöntemlerle veri yedekledi. Ama artık görüyoruz ki bu yöntemler yetersiz kalıyor. Sanıyoruz ki bizim sorunumuzu giderecek çözüm, veri yedekleme sistemleri. Ancak veri yedekleme sistemleri hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Bizi bu konuda aydınlatırsanız seviniriz.
Merhaba. Elbette elimizden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacağız. Özellikle kurumlar, depolanmış vaziyetteki verilerinin hasar görmesi ya da bu verilerin tamamen kaybedilmesiyle önemli kayıplar yaşayabilirler. Bu kayıplar iş akışlarının da sekteye uğramasına neden olabilir. Hasar gören ya da kaybedilen verilere tekrar ulaşılamaması ise anlaşmaları bozabilecek, üretimi ya da satışları durdurabilecek nitelikte büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Böyle sıkıntılarla karşılaşmamak için izlenmesi gereken akılcı yol, veri yedeklemektir. Ama ne şekilde veri yedeklemek? Çünkü doğru şekilde yedeklenmemiş veriler, her an kaybedilebilir ve bu da sorun yaşanmasına neden olabilirler. İşte bu nedenle kurumların veri yedekleme sistemleri kullanması gereksinimi doğmuştur. Veri yedekleme sistemleri, kurumun iş akış şekline ve hızına göre kurulmalı ve günlük olarak güncellenmelidir. Elbette kurulacak veri yedekleme sistemleri, kurumların çalışma şekillerine ve veri kullanma gereksinimlerine göre şekillendirilmelidir. Öyle ki veri yedekleme sıklığı daha dar olması gereken kurumlar için günlük güncelleme yerine her işlem sonrası güncelleme ya da saatlik güncelleme gibi özel seçenekler de devreye sokulabilir. Ya da yedeklenecek veri miktarı kapasitesi kimi kurum için gigabyte ile kimi kurum için ise terabyte ile ölçeklendirilebilir. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilip kurulan veri yedekleme sistemleri, birden fazla sunucunun eş zamanlı olarak yedekleme yapabilmesini, işletim sistemlerinin kaydedilmiş verileri tam ve de eş zamanlı yedekleyebilmesini ve işletim sistemleriyle birlikte çalışan veritabanı uygulamalarına ait verilerinin sistem kapatılmadan kopyalanmasını sağlarlar. Veri yedekleme sistemleri ayrıca veri depolayıcılardaki verilerin normal, tam, artırımlı ya da farklı şekillerde istenirse bireysel ayarla istenirse otomatik olarak alınmasını, alınan yedeklerin kısmi ya da tam veri kurtarma operasyonlarında veri kayıplarına yol açmamasını da sağlar. Oluşan en ufak sorun da dahi sistem yöneticisine uyarı mesajı gönderir. Veri yedekleme sistemleri kurulup başarılı sonuçlar elde edilse de, belli aralıklarla sistemlerin gözden geçirilmeleri ve hatta güncellenmeleri sistemleri iyileştirecek ve aynı zamanda veri kaybı riskini de azaltacaktır. Veri Kurtarma Servisi olarak veri hizmetiyle alakalı birçok konuda olduğu gibi veri yedekleme sistemleri kurulumunda da sizlere hizmet sunmaktayız. Dilediğiniz konuda bize ücretsiz olarak danışmaktan çekinmeyiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter