0555 221 14 94

Google+ Gökhan ile bağlantıya geçebilirsiniz.

veri yedekleme ve kurtarma çözümleri

Veri yedekleme ve kurtarma çözümleri nelerdir?
Veri yedekleme ve kurtarma çözümleri kullanıcının isteğine ve iş hacmine göre çok değişiklik gösterir. Kişisel veri yedekleme ve kurtarma çözümleri olduğu gibi daha profesyonel boyutlarda garantili sistemlerle de sunulan çözümler mevcuttur. Küçük ölçekli durumlarda çeşitli medya depolama aygıtları aracılığı ile veri yedekleme yapabilirsiniz ve bunu için işletim sistemlerinin kendi sunduğu olanakları kullanabilir, sıkıştırma programları, CD/DVD yazıcı programlar, RAID yazılımı veya üçüncü parti bir program kullanabilirsiniz. Yazılımlar size üç farklı yöntemde veri yedekleme çözümü sunarlar. İlk olarak Tam(Full) yedek: seçilen kaynağın tüm içeriğini yedekleme yöntemi kullanılır.Bu yöntem en güvenilir yedekleme yöntemidir ancak zaman ve kapasite ihtiyacı çok yüksektir.Diğer yöntemleri uygulayabilmek için bu yöntemle en az bir kez tam yedek alınmalıdır.İkinci yöntem Adımlı(Incremental) Yedekleme: Bu yedeklemede sadece son yedekten bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen dosyalar yedeklenir.Kurtarma sırasında önce tam yedek ardından sırasıyla tüm adımlı yedekler kurtarılmalıdır, bu durum güvenirliliği düşürür.Üçüncü olarak Fark(Differential) Yedeği: Bu yedekleme, son tam yedeklemeden bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen dosyalar yedeklenir, kurtarma sırasında önce tam yedek ardından fark yedeği kurtarılmalıdır.Güvenlik orta düzeydedir. Şirketinizde kullanabileceğiniz veri yedekleme ve kurtarma çözümleri, bu işi yapan firmalar tarafından isteğinize göre şirketinize kurulacak bir veri kurtarma ünitesiyle veya uzaktan veri yedekleme sistemleriyle yapılabilir.Maliyet ve iş gücü hesaplaması yaparak size en uygun olan yöntemi seçmek için firmalarla irtibata geçmelisiniz.
İnternet ortamında veri yedekleme ve kurtarma çözümleri ile ilgili birbirlerini tutmayan bir dolu bilgi var ve anlaşılan o ki bazıları yanlış. Bu konuda aydınlatıcı bir açıklama yaparsanız sevinirim.
Tespitiniz doğru. Maalesef veri yedekleme ve kurtarma çözümleri ile ilgili bir sürü yanlış bilgi internette yer almakta ve insanları yanıltmakta. Bu sayfamızda sizleri veri yedekleme ve kurtarma çözümleri ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacağız.
Veri yedekleme yazılımları vasıtasıyla veri depolayıcılara ya da çevrimiçi veri depolama ortamlarına farklı şekillerde veri yedekleme yapmak mümkün olabilmektedir. Şimdi teker teker tüm veri yedekleme çözümlerini inceleyelim. En sık başvurulan, en hızlı ve en basit veri yedekleme yöntemi normal şekilde veri yedeklemedir. Bu yöntemde tüm veriler kopyalanır ve veri depolayıcıya yapıştırılarak yedeklenirler. Yedeklenecek veriler arasında fazla önem farkı bulunmuyorsa, normal şekilde veri yedekleme en makul yöntemdir. Veriler üzerinde zaman zaman değişiklikler yapılıyorsa ya da verilere belli aralıklarla bazı eklemeler yapılıyorsa, verilerin en güncel halinin yedeğine sahip olabilmek için günlük olarak veri yedekleme güncellemesi yapılabilir. Bu yönteme günlük ya da güncel yedekleme denir. Sadece seçilmiş olan verilerin yedeklendiği yönteme kopya yedekleme adı verilir. Bu yöntem diğer yöntemlerle birlikte de kullanılabilir. Daha önceden yedeklenmiş olan verilerin işaretlenip arşivlendiği, yeni veri yedeklemelerde eski verilerin tekrar kopyalanmayıp sadece yeni verilerin kopyalandığı ve arşive dahil edildiği yönteme artımlı yedekleme denir. Bu yöntemde şayet eski veriler üzerinde değişiklik yapılmışsa, değişen veri eski veriyle yer değiştirir. Güncellenen ya da eklenen tüm dosyaların kopyalandığı yedekleme şekli ise farklı yedeklemedir.
Uygulanacak veri kurtarma yönteminin belirlenmesi için veri kurtarılacak veri depolayıcının analiz edilmesi gerekir. Veri kurtarma analizi, veri kurtarma uzmanları tarafından yapılan hasar tesbitidir. Veri depolayıcılar çeşitli nedenlerle yazılımsal ya da donanımsal hasar görebilirler. Bu hasarlara bağlı olarak veri kaybı yaşanabilir. Veri kurtarma analizinde veri depolayıcının ne türde bir hasara maruz kaldığı, hasarın nasıl giderilebileceği, nasıl bir veri kurtarma yöntemi uygulanacağı ve tespit edilen yöntemlerin maliyetleri belirlenir ve müşteriye bildirilir. Eğer müşteri de onay verirse müdahale aşamasına geçilir. Veri kurtarma yöntemleri yazılımsal yöntemler ve donanımsal yöntemler olarak ikiye ayrılır. Yazılımsal veri kurtarma yönteminde veri kurtarma uzmanı tarafından kullanılan profesyonel veri kurtarma programlarıyla veri depolayıcıdan veri kurtarılmaya çalışılır. Donanımsal veri kurtarma yönteminde ise ileri dercede müdahalede bulunulması gereken durumlarda laboratuvar ya da temiz oda (clean room) ortamına alınan veri depolayıcıya veri kurtarma uzmanının kullandığı donanımlarla müdahalede bulunulur. Veri kurtarma hizmetine gereksinim duyduğunuzda ya da veri yedekleme ile ilgili bir sorun yaşadığınızda ücretsiz analiz yaptırmak, sorununuzun ne olduğunu ve nasıl giderilebileceğini öğrenmek ve arzu ederseniz sorununuzu gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

V.K.S. Kadıköy, Caferağa Mahallesi, Sarrafali Sokak, No:25/12 Kadıköy / İstanbul
V.K.S. Beşiktaş, Ortabahçe Cad.Yeni Hamam Sok.No:9/22-23 Beşiktaş - İSTANBUL

vBulletin counter